Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kat českého národa prodával knihy v Lokti a ve Varech. Skončil neslavně. Tajnosti slavných

30.09.2018
Kat českého národa prodával knihy v Lokti a ve Varech. Skončil neslavně. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Karl Hermann Frank s Reinhardem Heydrichem

O tomto víkendu si připomínáme 80. výročí Mnichovské dohody, v jejímž důsledku bylo postoupeno české pohraničí Německu. Dodnes kolem tohoto okamžiku panuje celá řada nejasností a různých mýtů. Řada historiků se ale stále častěji shoduje, že potupná dohoda byla především výsledkem dlouhodobě špatné české zahraniční politiky. A málo se také hovoří o tom, proč vlastně Německo o české pohraničí tolik stálo. Po celá staletí zde totiž žilo množství německých obyvatel. A mezi nimi i kat českého národa K. H. Frank.

Karl Hermann Frank se narodil před sto dvaceti lety v Karlových Varech. Jeho život zásadně ovlivnil otec, mimochodem učitel ve zdejší obecné škole. Ten svého syna již od mládí vychovával k nenávisti k Židům i Čechům. Toto podnítilo i jeho obvinění, že ho čeští spolužáci ve škole napadli a kvůli tomu přišel o oko, které mu muselo být vyměněné za skleněné. V Karlových Varech vystudoval také gymnázium a pak se přihlásil na právnickou fakultu v Praze, ale nedokončil ji, absolvoval pouhé čtyři semestry.

Z knihkupce politikem

Nakonec se vyučil knihovníkem a svůj vlastní obchod, nazvaný Dům pro knihu a umění Chebska, si otevřel v nedalekém Lokti a provozoval jej šest let. Příliš ale neprosperoval a Frank nadělal hodně dluhů, a tak se opět vrátil do Karlových Varů, kde provozoval obchod v lázeňské zóně. Pro svoje přesvědčení, že Sudety by měly být součástí Německé říše, vstoupil v jednadvaceti letech do Německé národně socialistické dělnické strany.

Díky své živnosti  dodával do obchodů s knihami různé propagandistické publikace. A především se stále více věnoval politice, už jako člen Sudetoněmecké strany. Vyzýval Němce, žijící na území Československa, aby se sjednotili a jeho výzvy nezůstaly bez ohlasu. Ve volbách v roce 1935 zvítězila SDP s počtem 15,2 hlasů. Zásluhu na tom měla především bombastická předvolební kampaň.

Loajální nacista

A také je nutné brát v potaz, že mnoho Němců se nikdy nesmířilo s vytvořením Československa. Od té doby se projevovaly separatistické tendence a snahy připojit pohraničí k německému Rakousku. Pro mnohé je jistě překvapivým faktem, že v době vzniku Československa žilo na území státu 6,6 milionů Čechů a 3,3 miliony Němců, kteří tvořili třetinu všeho obyvatelstva. Západ Čech, kde byl soustředěn významný průmysl, se stal centrem německého nacionalismu tím spíše, že tento dříve vyspělý a bohatý region nejvíce pocítil dopady hospodářské krize s prudkým růstem nezaměstnanosti.

To byly hlavní příčiny, proč se začalo stále více sudetských Němců přiklánět ke krajně pravicovým stranám a politikům jako byl právě K. H. Frank. Frankovo úsilí o germanizaci Čech a Moravy a jeho naprostou loajalitu ocenil i sám Adolf Hitler, který jej po vzniku Protektorátu Čechy a Morava jmenoval státním tajemníkem a později i ministrem. Po atentátu na Heydricha se tak stal nejvlivnější osobou v naší zemi.

Kat českého národa

Zároveň  měl pověst  kata českého národa, na Hitlerův příkaz například osobně řídil vyvraždění Lidic, vinu nese i na zastřelení studentů 17. listopadu 1939 bez vynesení rozsudku nebo na deportaci tisíců lidí na nucené práce do Německa a do koncentračních táborů. Podle odhadů se celkově podílel na smrti asi 150 tisíc lidí. Když se blížil konec války a tím i německého nacismu, pokusil se uniknout z Prahy, ale nastupující americká armáda ho zastihla u Rokycan, kde byl zatčen a později umístěn do pražské pankrácké věznice. Teprve v květnu 1946 byl v největším soudním procesu u nás odsouzen k trestu smrti, ale jeho obhájce se snažil verdikt zvrátit a požádal prezidenta Beneše o milost, které nebylo vyhověno. Oběšen byl ve stejný den. Jeho popravu sledovalo na dvoře pankrácké věznice přes pěti tisíc lidí.

Vložil: Adéla Hofmanová