Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé si mohli prohlédnout jednu z kolonád jen díky Dnu otevřených dveří památek. Co zatajili?

18.09.2018
Lidé si mohli prohlédnout jednu z kolonád jen díky Dnu otevřených dveří památek. Co zatajili?

Foto: Magistrát města Karlovy Vary

Popisek: Duch pramenů. Toho mohou zhlédnout jen vyvolení, ostatní výjimečně

Většina karlovarských občanů už si bohužel postupně zvyká na to, že objekty v celém lázeňském centru, ať už jde o hotely, obchody, či většinu bytů nebo pozemků, patří zahraničním, převážně rusky hovořícím majitelům. Řada místních lidí se proto právem obává, že by postupně mohly být zprivatizovány i kolonády či léčivé prameny. A jakkoliv se to zdá přehnané, již nyní je například jedna z dominant města, tzv. Zámecká kolonáda, přístupná pouze klientům soukromé společnosti. Výjimečně ji mohou navštívit i ostatní zájemci, ale pouze v rámci Dne otevřených dveří památek.

Unikátní objekt Zámecké kolonády byl vybudován v letech 1911-13 podle návrhu známého vídeňského architekta Friedricha Ohmanna, který zde geniálním způsobem zkombinoval několik stavebních slohů, od antiky až po modernu. Celá areál byl později ještě doplněn o populární plastiku Ducha pramenů. Koncem minulého století však postupně chátral a byl spíše ostudou než ozdobou lázeňské zóny.

Výhodný pronájem na půl století

To byl údajně hlavní důvod, proč město jako majitel objektu Zámeckou kolonádu pronajalo soukromé společnosti na 49 let (!), za roční pronájem necelých 700 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že místní obchodníci musí za provozování malých krámků platit nájem kolem dvaceti tisíc korun za metr čtvereční, je to částka nebývale nízká.  Jak už to ale v Karlových Varech chodí, ani tento pronájem se neobešel bez skandálu. Na přetřes se opět dostal nedávno. Podle primátora města Petra Kulhánka (KOA) patřila Zámecká kolonáda vždy městu a městu také zůstane, nicméně kolem tohoto pronájmu panuje celá řada nejasností. Tím spíše, že město nyní dostalo nabídku, aby odkoupilo deset procent akcií, které vlastní ve společnosti Zámecké lázně a v roce 1999 je získalo darem. Primátor se však nechal slyšet, že prý akcie nemají velkou hodnotu, protože společnost, provozující Zámecké lázně, je údajně zadlužená. Zastupitelé tak mají rozhodnout o tom, zda budou akcie prodány za směšných pětadvacet tisíc korun.

Zámecká kolonáda, foto www.karlovyvary.cz

Rozkulhané Zámecké lázně

V opozičních Karlovarských listech se například objevil článek pod názvem „Rozkulhané Zámecké lázně a zprávy o nichž veřejnost nic neví“. Ten se snaží vyvrátit část Kulhánkových tvrzení a uvádí například, že společnost Zámecké lázně patří do ekonomicky silné skupiny Eden Group, zahrnující několik lázeňských rezortů, mimo jiné i luxusní hotel Carlsbad Plaza. Podle autora článku by si tak město mohlo díky tomu, že vlastní deset procent akcií společnosti, přijít i na nerozdělený zisk: „Protože v letošním roce představitelé Zámeckých lázní svolali valnou hromadu po zákonem stanovené lhůtě a městu doposud nedodali zápis, tak moc o jejich hospodaření za poslední rok neví, ale co je zřejmé, že ačkoli měli v minulém roce dostatek finančních prostředků na zaplacení úroků za úvěr, že ani to neudělali.“

Řekli celou pravdu?

Je také přesvědčený, že představitelé Zámeckých lázní neřekli městu celou pravdu a mnohé zatajili. Ostatně, kolem toho, kdo vlastně nyní společnost Zámecké lázně ovládá, panuje řada spekulací, především zda jde o české či zahraniční vlastníky. Mimochodem, společnost, které město v roce 1999 kolonádu pronajalo, se jmenuje Zámecká kolonáda a.s. A tato společnost ji dále pronajala firmě Eden group a.s. na provozování tzv. Zámeckých lázní. Jak vyplývá ze sbírky listin, Eden group platí Zámecké kolonádě nájemné ve výši deset milionů (!) ročně, zatímco město získává nájem necelých 700 tisíc korun.

Vložil: Adéla Hofmanová