Lidé si mohli prohlédnout jednu z kolonád jen díky Dnu otevřených dveří památek. Co zatajili?
18.09.2018
Foto: Magistrát města Karlovy Vary
Popisek: Duch pramenů. Toho mohou zhlédnout jen vyvolení, ostatní výjimečně
Většina karlovarských občanů už si bohužel postupně zvyká na to, že objekty v celém lázeňském centru, ať už jde o hotely, obchody, či většinu bytů nebo pozemků, patří zahraničním, převážně rusky hovořícím majitelům. Řada místních lidí se proto právem obává, že by postupně mohly být zprivatizovány i kolonády či léčivé prameny. A jakkoliv se to zdá přehnané, již nyní je například jedna z dominant města, tzv. Zámecká kolonáda, přístupná pouze klientům soukromé společnosti. Výjimečně ji mohou navštívit i ostatní zájemci, ale pouze v rámci Dne otevřených dveří památek.
Unikátní objekt Zámecké kolonády byl vybudován v letech 1911-13 podle návrhu známého vídeňského architekta Friedricha Ohmanna, který zde geniálním způsobem zkombinoval několik stavebních slohů, od antiky až po modernu. Celá areál byl později ještě doplněn o populární plastiku Ducha pramenů. Koncem minulého století však postupně chátral a byl spíše ostudou než ozdobou lázeňské zóny.
Výhodný pronájem na půl století
To byl údajně hlavní důvod, proč město jako majitel objektu Zámeckou kolonádu pronajalo soukromé společnosti na 49 let (!), za roční pronájem necelých 700 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že místní obchodníci musí za provozování malých krámků platit nájem kolem dvaceti tisíc korun za metr čtvereční, je to částka nebývale nízká. Jak už to ale v Karlových Varech chodí, ani tento pronájem se neobešel bez skandálu. Na přetřes se opět dostal nedávno. Podle primátora města Petra Kulhánka (KOA) patřila Zámecká kolonáda vždy městu a městu také zůstane, nicméně kolem tohoto pronájmu panuje celá řada nejasností. Tím spíše, že město nyní dostalo nabídku, aby odkoupilo deset procent akcií, které vlastní ve společnosti Zámecké lázně a v roce 1999 je získalo darem. Primátor se však nechal slyšet, že prý akcie nemají velkou hodnotu, protože společnost, provozující Zámecké lázně, je údajně zadlužená. Zastupitelé tak mají rozhodnout o tom, zda budou akcie prodány za směšných pětadvacet tisíc korun.

Zámecká kolonáda, foto www.karlovyvary.cz
Rozkulhané Zámecké lázně
V opozičních Karlovarských listech se například objevil článek pod názvem „Rozkulhané Zámecké lázně a zprávy o nichž veřejnost nic neví“. Ten se snaží vyvrátit část Kulhánkových tvrzení a uvádí například, že společnost Zámecké lázně patří do ekonomicky silné skupiny Eden Group, zahrnující několik lázeňských rezortů, mimo jiné i luxusní hotel Carlsbad Plaza. Podle autora článku by si tak město mohlo díky tomu, že vlastní deset procent akcií společnosti, přijít i na nerozdělený zisk: „Protože v letošním roce představitelé Zámeckých lázní svolali valnou hromadu po zákonem stanovené lhůtě a městu doposud nedodali zápis, tak moc o jejich hospodaření za poslední rok neví, ale co je zřejmé, že ačkoli měli v minulém roce dostatek finančních prostředků na zaplacení úroků za úvěr, že ani to neudělali.“
Řekli celou pravdu?
Je také přesvědčený, že představitelé Zámeckých lázní neřekli městu celou pravdu a mnohé zatajili. Ostatně, kolem toho, kdo vlastně nyní společnost Zámecké lázně ovládá, panuje řada spekulací, především zda jde o české či zahraniční vlastníky. Mimochodem, společnost, které město v roce 1999 kolonádu pronajalo, se jmenuje Zámecká kolonáda a.s. A tato společnost ji dále pronajala firmě Eden group a.s. na provozování tzv. Zámeckých lázní. Jak vyplývá ze sbírky listin, Eden group platí Zámecké kolonádě nájemné ve výši deset milionů (!) ročně, zatímco město získává nájem necelých 700 tisíc korun.
Vložil: Adéla Hofmanová