Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Podkrušnohoří ovládly slavnosti. Na návštěvníky čekaly Radost i Štěstí a Uvolnění

10.09.2018
Podkrušnohoří ovládly slavnosti. Na návštěvníky čekaly Radost i Štěstí a Uvolnění

Autor: Magistrát města Karlovy Vary

Popisek: Alžbětiny lázně

FOTO Další z mnoha důkazů, že Karlovarský kraj neožívá pouze v době mezinárodního filmového festivalu, přinesl mimořádně pestrý víkendový program v tomto regionu. Konaly se zde hned tři atraktivní slavnosti, které přilákaly tisíce lidí. Rozezpívaly a roztančily kolonády v Mariánských a Františkových Lázních i Karlových Varech, náměstí v Ostrově či Sokolově, amfiteátr v Lokti a nakonec fantasticky rozzářily i historické budovy.

Nejdelší tradici má z trojice slavností Mezinárodní folklorní festival, který se letos konal po třiadvacáté. A stále se rozrůstá. Folklorní soubory z celého světa zavítaly do kraje již v úterý Nejprve pobavili zpěváci a tanečníci lázeňské hosty i domácí publikum na nádherné kolonádě v Mariánských Lázních. Večer pak ve zdejším hotelu Imperial přišly na řadu Tance tisíce a jedné noci. Ve středu se část účinkujících přestěhovala do Divadla Boženy Němcové ve Františkových Lázních a ve čtvrtek do Ostrova. Na velkém prostranství před Domem kultury se odehrálo Roztančené léto a svému názvu nezůstalo nic dlužné. Navečer se pak folklorní festival přestěhoval do lázní Jáchymov.

Vary Září, foto Magistrát města Karlovy Vary

Svět tančil

To, jakou si tento festival za dobu své existence vybudoval popularitu, dokazuje i zaplněný sál hotelu Thermal, kde se konala velkolepá podívaná pod názvem Svět tančí. Zatímco některé soubory vystupovaly v Karlových Varech i na dalších scénách, část z nich se odebrala do Bečova. Jako vždy se stal vyvrcholením těchto několikadenních folklorních svátků průvod Karlovými Vary s úžasnou barevnou přehlídkou tradičních krojů i večerní galaprogram, uspořádaný opět v Thermalu. Hvězdou letošního MFF se stal rumunský soubor Cas Ilienden z Makedonie. Diváky nadchly překrásné dívky v ještě krásnějších krojích s květinami ve vlasech a strhující taneční výkony jejich mužských protějšků. Velmi potěšující byla četná vystoupení dětí a mládeže ze souborů z Česka i Slovenska. V neděli se hlavním dějištěm stal romantický Loket, kde se tančilo a zpívalo dopoledne i odpoledne, tentokrát v malebných kulisách amfiteátru v podhradí.

Vary tančí... Foto Facebook

Vary Září

Během celého víkendu si navíc letošní aktéry této mezinárodní folklorní lázně mohli užít i návštěvníci tradičních Porcelánových slavností u Grandhotelu Pupp. Na nich své výrobky vystavují a prodávají jednotlivé závody zdejších porcelánek, jejichž produkce míří do celého světa. Grandiózní areál Grandhotelu Pupp se stal i jedním z hlavních objektů třetího ročníku festivalu světel, nazvaného Vary Září. Ten letošní byl koncipován k oslavě 100. výročí založení Československa. Na bělostnou fasádu hotelu byly s pomocí videomappingu promítány symboly naší státnosti pod názvem Sto let pocitů. Ale pocity byly velmi originálním způsobem ztvárněny i na dalších historických budovách. Například na barokním chrámu Máří Magdalény představila fracouzská umělkyně pocity Štěstí, zatímco na Mlýnské kolonádě se zase objevila Radost a návštěvníky Dvořákových sadů čekalo Uvolnění.

Září i kolonáda. Foto Facebook

Novodobá show

„Původně šlo o jednorázovou akci, kterou jsme chtěli využít toho hezkého období, kdy pomalu končí léto, ještě je naděje na snesitelně teplé večery, ale stmívá se už dříve. Uspořádali jsme na zkoušku přehlídku světelných instalací k výročí narození Karla IV., návštěvnost předčila všechna naše očekávání a na základě mimořádně kladné odezvy od místních občanů i návštěvníků města jsme se rozhodli tuhle každý rok zopakovat a pojmout trochu jinak. Je to zajímavá novodobá show v centru krásného lázeňského města v jeho nejkrásnějším ročním období,“ říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace