Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bečov má další atrakci, unikátní botanickou zahradu, starou sto let. Vznikla díky šťastné náhodě

06.08.2018
Bečov má další atrakci, unikátní botanickou zahradu, starou sto let. Vznikla díky šťastné náhodě

Autor: Facebook

Popisek: Bečovská botanická zahrada

Západočeské městečko Bečov nad Teplou se v posledních letech stalo jednou z největších turistických atrakcí u nás. Může za to především fakt, že zde v byl v osmdesátých letech minulého století objeven skutečný poklad, Relikviář svatého Maura. Po korunovačních klenotech je považován za druhou nejcennější movitou památku, nacházející se na našem území. Unikátní románský klenot se do Bečova dostal díky šlechtici Albertovi de Beaufort-Spontinovi, který poničený relikviář koupil a značným nákladem nechal zrestaurovat.

Když jeho rodina koncem války utekla z Čech, doufala, že se jednou vrátí a rodinný poklad nechala zakopat v zámecké kapli. A právě v ní byl v roce 1985 objeven. Senzační nález, odehrávající se jako napínavá detektivka, však byl značně poškozený, a proto bylo nutné ho náročně rekonstruovat. Od roku 2002 je součástí stálé expozice bečovského zámku a jednou z největších turistických atrakcí nejen v Karlovarském kraji, ale i v celé zemi.

Relikviář svatého Maura bylo nutné náročně rekonstruovat

Šťastná náhoda

Není to však jediný unikát, který po sobě zanechali majitelé tohoto zámku. Beaufortové založili také jednu z nejvýznamnějších historických sbírkových zahrad v Čechách, tzv. Bečovskou botanickou zahradu. Při jejím vzniku sehrála roli šťastná náhoda. Otcem Marie Beaufort, manželky Jindřicha Beaufort-Spontina, byl hrabě A.E. Silva Tarouc, zakladatel nádherného Průhonického parku. I když byl tento výjimečný muž původní profesí právník a zastával také významné politické funkce, jeho vášní byla i dendrologie a stal se dokonce prezidentem Dendrologické společnosti Rakousko-Uherska. A právě hrabě Silva Tarouc se na vzniku bečovské zahrady podílel společně s Jindřichem Beaufort-Spontinem a zahradníkem Janem Kodítkem. Podoba obou zahrad je více než zřejmá. Ostatně, hrabě Silva Tarouc žil poté, co prodal svůj zámek v Průhonicích, právě v Bečově.

Zakladatel Bečovské botanické zahrady stál i za vznikem Průhonického parku

Soumrak a vzkříšení

V areálu o rozloze devatenácti hektarů bylo umístěno více než tisíc rostlin z různých světadílů a doplňovaly je různé drobné stavby, například altány a vyhlídky. Největší pozornost poutala kolekce skalniček a trvalek, ve své době největší v Čechách. Soumrak bečovské botanické zahrady nastal po roce 1945, kdy přešla pod státní správu a většina rostlin byla zničena nebo rozkradena. Vzácné dřeviny byly vykáceny, rozhlehlé skleníky zbourány. Naštěstí se však v posledních letech dočkala vzkříšení, především zásluhou bečovského zahradníka Jiřího Šindeláře a dobrovolníků pod vedením Českého svazu ochránců přírody Berkut.

Poučení i zábava

Dnes nabízí nejen expozici ojedinělých dřevin, trvalkové záhony nebo genofondový sad starých odrůd ovoce z regionu, ale také množství volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Pravidelně se zde pořádají také různé workshopy a workcampy. Jednou z novinek je první skalní stezka v ČR, tzv. bioferrata nebo se zde provozuje blahodárná chůze naboso. Otevřeno je každý den v roce po dobu 24 hodin, což u nás nemá obdoby. Stejně jako skutečnost, že si tento areál vydělává sám na sebe.

Právě letos slaví Bečovská botanická zahrada sto let od svého založení a k oslavám významného jubilea připravila celou řadu zajímavých akcí. Kromě toho v ní budou vysazeny výpěstky z památných stromů a to dokonce s vnukem zakladatele tohoto areálu, Christianem Beaufortem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace