Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tolik turistů nechceme, stěžují si stále častěji obyvatelé atraktivních míst v Česku. Také naší zemi zasáhla turistofobie

02.08.2018
Tolik turistů nechceme, stěžují si stále častěji obyvatelé atraktivních míst v Česku. Také naší zemi zasáhla turistofobie

Foto: Facebook

Popisek: Český Krumlov jako první město duchů v ČR?

Stále větší příliv turistů do naší země vyvolává, podobně jako v zahraničí, velkou vlnu nevole a turistofobii, známou například z Itálie či Španělska. A to i v místech, která nejsou natolik atraktivní jako třeba Praha nebo Český Krumlov. Média přesto pravidelně zveřejňují zprávy o různých rekordech, třeba, že loni k nám přijelo dvacet milionů turistů, tedy více než předtím. Některé instituce či firmy to považují za dobrou zprávu. Například Asociace cestovních kanceláří se chlubí, že „pozitivní výsledky“ vykazují všechny regiony České republiky. Jenže pro mnoho obyvatel nejčastějších turistických cílů to pozitivní výsledky nejsou.

Zatímco na narůstajícím počtu zvědavých turistů bohatnou jen někteří podnikatelé, oni sami musí strpět řadu vážných problémů a mnozí se proto z atraktivních lokalit stěhují tam, kde se dá normálně žít. Již jsem psala o tom, do jak absurdních měřítek se dostal Český Krumlov, kde se rozhodli platit několika rodinám za to, že v centru města budou předstírat normální život. Výsledek je ovšem velmi rozpačitý a paradoxně tak vznikla nová turistická atrakce.

Pryč z Unesca

Zdejší lidé už jsou neustálými návaly turistů v ulicích tak znechuceni, že apelují na radní, aby město vyškrtli ze seznamu UNESCO. To místo, které se na něj dostane, má totiž zvýšení turistického ruchu zaručeno. V tomto ohledu jsou obyvatelé mnohem rozumnější než většina české politické reprezentace, která se chlubí rekordy návštěvnosti a negativní dopady cestovního ruchu na města, památky i přírodu zamlčuje. Světová organizace cestovního ruchu přitom uznává, že vzestup negativních nálad vůči turismu je velice vážná věc a je nutné ji naléhavě řešit. Například s pomocí regulací davů v oblíbených destinacích. Některá města, kupříkladu Barcelona, již s regulací začala, mimo jiné se zaměřili například na ubytování přes server Airbnb.

Může za to i Rapl

I u nás naštěstí existuje řada osvícených lidí, kteří si negativní dopad masového turismu na některé regiony uvědomují a varují před ním. Regionální mutace deníku MF Dnes tento týden upozornila na návaly turistů do Krušných hor, kteří například devastují unikátní rezervaci Rolavská vrchoviště a citují zdejší ochránce přírody. Ti si stěžují na to, že po návštěvnících zůstává spoušť a nepořádek, bezohledně parkují na lesních cestách, ničí stezky a někteří dokonce v přírodě pořádají divoké mejdany. Je paradoxem, že ke zvýšené návštěvnosti Krušných hor výrazně přispěl i televizní seriál ČT Rapl, který ovšem zdejší kraj prezentuje jako drsné místo k životu. Za víkend do této rezervace zavítá i několik tisíc návštěvníků.

Krušné Vary

Naštěstí je však tento případ v Krušných horách prozatím výjimkou. Tento týden jsme je několikrát navštívili a namísto davů turistů nás spíše překvapila velká stáda dobytka, pasoucí se na zdejších stráních. Většina malebných míst, omračujících překrásnou přírodou, jsou prakticky liduprázdná.

Určité zvýšení návštěvnosti je však patrné na Božím Daru, především ve dnech, kdy se zde koná nějaká akce. Místní si pak stěžují především na obsazená parkoviště. Mnohem hůř jsou na tom nedaleké Karlovy Vary, kde se projevují typické negativní jevy, související s nájezdy cizinců z celého světa. Z centra města se odstěhovali bývalí starousedlíci, společně s nimi zmizely i obchody s potravinami a služby, většina restaurací i obchodů je cenově nedostupná. Řadu kulturních či sportovních událostí pak provází hluk, nepořádek a omezení dopravy.

Vložil: Adéla Hofmanová