Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici se rozhádali kvůli nebožtíkům. Hodně černý humor

29.07.2018
Politici se rozhádali kvůli nebožtíkům. Hodně černý humor

Foto: Wikimedia

Popisek: Krematorium v Karlových Varech se stalo kamenem úrazu

To, že je městská a krajská politická reprezentace v Karlovarském kraji často rozhádaná, už se stalo nemilou tradicí. Rozpory mezi politicky soupeřícími subjekty vznikly například kvůli vlastnictví a rekonstrukci Císařských lázní či kvůli Mezinárodnímu filmovému festivalu. Nyní se objevil nový konflikt - kvůli karlovarskému krematoriu. Jediná kremační pec v celém regionu je totiž delší dobu mimo provoz a ostatky nebožtíků musí putovat sem a tam. Ze smutečního obřadu do některého z krematorií v sousedním kraji a po zpopelnění zpět k místním pohřebním službám. Za převoz těl zesnulých musí zákazníci navíc připlatit.

Vedení Karlových Varů se rozhodlo, že spalovací pece ve zdejším krematoriu již neopraví. S tím ovšem nesouhlasí hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO), která argumentuje tím, že funkční krematorium má každý kraj a že jde o citlivou záležitost. Jenže karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) jí oponuje, že polovina statutárních měst u nás kremaci zesnulých vůbec neprovádí. Navíc zdůraznil, že na provoz krematoria si stěžovali obyvatelé města, bydlící poblíž. Připomíná, že v době, kdy byla budova postavena, nebylo v její blízkosti sídliště, jak je tomu nyní. 

Předvolební téma?

Je zajímavé, že pece v krematoriu jsou mimo provoz již delší dobu, ale politické spory nastaly až nyní před komunálními volbami a je evidentní, že se toto téma stane jedním z předvolebních. Zatímco hejtmanka Vildumetzová se v médiích nechala slyšet, že občané kraje po ní žádají nápravu, druhá strana tvrdí, že zrušení provozu část veřejnosti vítá a nelze o tom pochybovat. Již několik let si obyvatelé Rybář stěžovali na tmavý kouř a nepříjemný zápach a sepisovali kvůli tomu petice. Problém se nakonec odstavením pecí z provozu vyřešil. Vedení města však tehdy slibovalo, že krematorium nechá kompletně opravit, nyní tvrdí, že na to nejsou peníze.

 

Hodně černý humor

Velmi drastické byly zkušenosti lidí, bydlících v samotné blízkosti krematoria, kteří popisovali, jak jim černý mastný popel z těl zesnulých prášil přímo do oken! A aby toho nebylo málo, předmětem hodně černého humoru se stala skutečnost, že krematorium je umístěno v ulici, která se jmenuje Buchenwaldská. Připomeňme, že tato ulice připomíná koncentrační tábor Buchenwald, který vznikl v nedalekém Sasku.

 

Funkcionalistická perla

Karlovarské krematorium, umístěné v okrajové čtvrti města Rybáře, bylo vybudováno začátkem třicátých let minulého století a jde o cennou funkcionalistickou stavbu německého architekta Ericha Langhammera. Je velmi zajímavé, že spory kvůli ní panovaly i mezi politickou reprezentací té doby. Zastupitelé obce Rybáře totiž neměli na výstavbu drahého objektu dostatek prostředků, a tak požádali o příspěvek okres. Kvůli odporu Křesťanských socialistů neuspěli a realizace musela být o několik let odložena. Je dostatečně vypovídající, že náročná stavba byla vybudována během dvou let, zatímco její plánovaná generální oprava se táhne léta a je zřejmě v nedohlednu. V úvahu připadá i varianta, že v kraji bude postaveno krematorium zcela nové, mimo obydlenou zónu.

Vložil: Adéla Hofmanová