Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici se rozhádali kvůli nebožtíkům. Hodně černý humor

29.07.2018
Politici se rozhádali kvůli nebožtíkům. Hodně černý humor

Autor: Wikimedia

Popisek: Krematorium v Karlových Varech se stalo kamenem úrazu

To, že je městská a krajská politická reprezentace v Karlovarském kraji často rozhádaná, už se stalo nemilou tradicí. Rozpory mezi politicky soupeřícími subjekty vznikly například kvůli vlastnictví a rekonstrukci Císařských lázní či kvůli Mezinárodnímu filmovému festivalu. Nyní se objevil nový konflikt - kvůli karlovarskému krematoriu. Jediná kremační pec v celém regionu je totiž delší dobu mimo provoz a ostatky nebožtíků musí putovat sem a tam. Ze smutečního obřadu do některého z krematorií v sousedním kraji a po zpopelnění zpět k místním pohřebním službám. Za převoz těl zesnulých musí zákazníci navíc připlatit.

Vedení Karlových Varů se rozhodlo, že spalovací pece ve zdejším krematoriu již neopraví. S tím ovšem nesouhlasí hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO), která argumentuje tím, že funkční krematorium má každý kraj a že jde o citlivou záležitost. Jenže karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) jí oponuje, že polovina statutárních měst u nás kremaci zesnulých vůbec neprovádí. Navíc zdůraznil, že na provoz krematoria si stěžovali obyvatelé města, bydlící poblíž. Připomíná, že v době, kdy byla budova postavena, nebylo v její blízkosti sídliště, jak je tomu nyní. 

Předvolební téma?

Je zajímavé, že pece v krematoriu jsou mimo provoz již delší dobu, ale politické spory nastaly až nyní před komunálními volbami a je evidentní, že se toto téma stane jedním z předvolebních. Zatímco hejtmanka Vildumetzová se v médiích nechala slyšet, že občané kraje po ní žádají nápravu, druhá strana tvrdí, že zrušení provozu část veřejnosti vítá a nelze o tom pochybovat. Již několik let si obyvatelé Rybář stěžovali na tmavý kouř a nepříjemný zápach a sepisovali kvůli tomu petice. Problém se nakonec odstavením pecí z provozu vyřešil. Vedení města však tehdy slibovalo, že krematorium nechá kompletně opravit, nyní tvrdí, že na to nejsou peníze.

 

Hodně černý humor

Velmi drastické byly zkušenosti lidí, bydlících v samotné blízkosti krematoria, kteří popisovali, jak jim černý mastný popel z těl zesnulých prášil přímo do oken! A aby toho nebylo málo, předmětem hodně černého humoru se stala skutečnost, že krematorium je umístěno v ulici, která se jmenuje Buchenwaldská. Připomeňme, že tato ulice připomíná koncentrační tábor Buchenwald, který vznikl v nedalekém Sasku.

 

Funkcionalistická perla

Karlovarské krematorium, umístěné v okrajové čtvrti města Rybáře, bylo vybudováno začátkem třicátých let minulého století a jde o cennou funkcionalistickou stavbu německého architekta Ericha Langhammera. Je velmi zajímavé, že spory kvůli ní panovaly i mezi politickou reprezentací té doby. Zastupitelé obce Rybáře totiž neměli na výstavbu drahého objektu dostatek prostředků, a tak požádali o příspěvek okres. Kvůli odporu Křesťanských socialistů neuspěli a realizace musela být o několik let odložena. Je dostatečně vypovídající, že náročná stavba byla vybudována během dvou let, zatímco její plánovaná generální oprava se táhne léta a je zřejmě v nedohlednu. V úvahu připadá i varianta, že v kraji bude postaveno krematorium zcela nové, mimo obydlenou zónu.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace