Politici se rozhádali kvůli nebožtíkům. Hodně černý humor
29.07.2018
Foto: Wikimedia
Popisek: Krematorium v Karlových Varech se stalo kamenem úrazu
To, že je městská a krajská politická reprezentace v Karlovarském kraji často rozhádaná, už se stalo nemilou tradicí. Rozpory mezi politicky soupeřícími subjekty vznikly například kvůli vlastnictví a rekonstrukci Císařských lázní či kvůli Mezinárodnímu filmovému festivalu. Nyní se objevil nový konflikt - kvůli karlovarskému krematoriu. Jediná kremační pec v celém regionu je totiž delší dobu mimo provoz a ostatky nebožtíků musí putovat sem a tam. Ze smutečního obřadu do některého z krematorií v sousedním kraji a po zpopelnění zpět k místním pohřebním službám. Za převoz těl zesnulých musí zákazníci navíc připlatit.
Vedení Karlových Varů se rozhodlo, že spalovací pece ve zdejším krematoriu již neopraví. S tím ovšem nesouhlasí hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO), která argumentuje tím, že funkční krematorium má každý kraj a že jde o citlivou záležitost. Jenže karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) jí oponuje, že polovina statutárních měst u nás kremaci zesnulých vůbec neprovádí. Navíc zdůraznil, že na provoz krematoria si stěžovali obyvatelé města, bydlící poblíž. Připomíná, že v době, kdy byla budova postavena, nebylo v její blízkosti sídliště, jak je tomu nyní.
Předvolební téma?
Je zajímavé, že pece v krematoriu jsou mimo provoz již delší dobu, ale politické spory nastaly až nyní před komunálními volbami a je evidentní, že se toto téma stane jedním z předvolebních. Zatímco hejtmanka Vildumetzová se v médiích nechala slyšet, že občané kraje po ní žádají nápravu, druhá strana tvrdí, že zrušení provozu část veřejnosti vítá a nelze o tom pochybovat. Již několik let si obyvatelé Rybář stěžovali na tmavý kouř a nepříjemný zápach a sepisovali kvůli tomu petice. Problém se nakonec odstavením pecí z provozu vyřešil. Vedení města však tehdy slibovalo, že krematorium nechá kompletně opravit, nyní tvrdí, že na to nejsou peníze.
Hodně černý humor
Velmi drastické byly zkušenosti lidí, bydlících v samotné blízkosti krematoria, kteří popisovali, jak jim černý mastný popel z těl zesnulých prášil přímo do oken! A aby toho nebylo málo, předmětem hodně černého humoru se stala skutečnost, že krematorium je umístěno v ulici, která se jmenuje Buchenwaldská. Připomeňme, že tato ulice připomíná koncentrační tábor Buchenwald, který vznikl v nedalekém Sasku.
Funkcionalistická perla
Karlovarské krematorium, umístěné v okrajové čtvrti města Rybáře, bylo vybudováno začátkem třicátých let minulého století a jde o cennou funkcionalistickou stavbu německého architekta Ericha Langhammera. Je velmi zajímavé, že spory kvůli ní panovaly i mezi politickou reprezentací té doby. Zastupitelé obce Rybáře totiž neměli na výstavbu drahého objektu dostatek prostředků, a tak požádali o příspěvek okres. Kvůli odporu Křesťanských socialistů neuspěli a realizace musela být o několik let odložena. Je dostatečně vypovídající, že náročná stavba byla vybudována během dvou let, zatímco její plánovaná generální oprava se táhne léta a je zřejmě v nedohlednu. V úvahu připadá i varianta, že v kraji bude postaveno krematorium zcela nové, mimo obydlenou zónu.
Vložil: Adéla Hofmanová