Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bomba, která nevybuchla. Pokus o otevření pobočky vysoké školy v lázních skončil trapasem. Důvod je kuriózní

20.07.2018
Bomba, která nevybuchla. Pokus o otevření pobočky vysoké školy v lázních skončil trapasem. Důvod je kuriózní

Foto: Magistrát KV

Popisek: Město do zřízení vysoké školy, především opravu a provozu budovy na snímku, investovalo již několik milionů

Se začarovaným kruhem notorických problémů dlouhodobě zápasí Karlovy Vary. Některé z nich, jako například oprava Císařských lázní, Vřídelní kolonády či hotelu Thermal, se táhnou dlouhá léta a stále se odkládají, nekonečné jsou trable, související s nově vybudovanou KV arénou. Nyní skončil neslavně i usilovný pokus otevřít v lázních vysokou školu, zaměřenou na fyzioterapii. Velmi kuriózní je však důvod, proč vlastně. Většina zájemců o studium totiž nezvládla přijímací zkoušky.

Ještě loni v létě slibovaly titulky regionálního tisku, že již na podzim bude v Karlových Varech otevřeno bakalářské studium oboru fyzioterapie na pobočce 3. lékařské fakulty Karlovy univerzity. Tato událost byla prezentována jako výsledek několikaleté práce představitelů města a kraje. Radní karlovarského magistrátu, včetně primátora Petra Kulhánka (KOA), spoléhali na to, že o tento obor je v celé zemi značný zájem a ročně se na něj hlásí kolem pěti uchazečů.

Skvělé podmínky....

Navíc mají Vary k dispozici skvělé podmínky a pro pobočku fakulty vyčlenili zrekonstruovanou historickou budovu v centru města. Stejně tak neměl být problémem odborný personál, jehož je v lázeňském regionu dostatek, i možnost praxe jak v karlovarské, tak sokolovské a ostrovské nemocnici, kde funguje fyzioterapie na vysoké úrovni. Pro mnohé studenty by jistě bylo zajímavou příležitosti získat možnost praktické výuky ve zdejších atraktivních lázeňských domech, ať už v karlovarském sanatoriu Imperial, či podobných zařízeních v Jáchymově a Františkových Lázních. A právě lázeňská zařízení si od otevření vysokoškolského studia fyzioterapie slibovala, že díky škole získají kvalifikované odborníky, s jejichž nedostatkem zápasí. Pro zřízení pobočky Karlovy univerzity horovali téměř všichni, ať šlo o krajské i městské zastupitele či řadu privátních subjektů. Patronem vysněného plánu se stal europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) a dočkal se dokonce požehnání od Františka Radkovského, v té době biskupa plzeňské diecéze.

...ale méně skvělí uchazeči

Jenže téměř ideální konstelace nakonec ztroskotala na samotných uchazečích. Z čtyřiašedesáti zájemců, kteří se letos na studium fyzioterapie v Karlových Varech přihlásili, se jich nakonec ke přijímacím zkouškám dostavilo jednačtyřicet a úspěšně je složili pouze dva. Děkan lékařské fakulty proto primátorovi Kulhánkovi písemně oznámil, že po této zkušenosti již nebude přijímací řízení pro Karlovy Vary vypisovat. Pro karlovarské konšele je to nejen velké zklamání, ale také nepříjemná politická záležitost s pravděpodobným dopadem na podzimní komunální volby. Město totiž do zřízení vysoké školy, především opravu a provozu budovy, investovalo již několik milionů a navíc dva a půl roku platilo koordinátora projektu, radního Jana Klímu (KDU-ČSL), který za to podle informací regionálních médií pobíral měsíční plat kolem dvaceti tisíc.

Bomba, která vybuchne?

Sám Klíma se mezitím stal lídrem nové koalice, nazvané Zvolitelní, sdružující kromě Lidovců několik ambiciózních uskupení, například Zelené, Svobodné nebo Unii pro sport a zdraví. Představitelům Zvolitelných, jak už název napovídá, nechybí sebevědomí a dokonce se nechali slyšet, že se stanou karlovarskou volební bombou.

Pochlubit se před komunálními volbami hmatatelnými výsledky však pro ně bude dost těžké, protože o nich voliči prakticky neslyší. Navíc se už nyní se proslýchá, že někteří případní členové plánované koalice berou zpátečku. Lídr se žhavým problémem pro ně totiž rozhodně není zárukou zvolitelnosti.

Vložil: Adéla Hofmanová