Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Doyen karlovarských novinářů zavzpomínal, jak to opravdu kdysi vypadalo na festivalu. Vděčíme mu za ´čau´. Ozvěny MFF

17.07.2018
Doyen karlovarských novinářů zavzpomínal, jak to opravdu kdysi vypadalo na festivalu. Vděčíme mu za ´čau´. Ozvěny MFF

Foto: cadernodecinema.com / repro

Popisek: Slavný italský režisér Caesare Zavattini v Karlových Varech

FOTO Když bylo současnému prezidentovi Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiřímu Bartoškovi jedenáct let, tato akce už měla dávno stejné parametry jako nyní. Dokazuje to svědectví doyena karlovarských novinářů Luboše Zahradníčka. Ten nedávno zavzpomínal na svoji první reportáž o MFF, kterou napsal pro studentské noviny již před šedesáti lety. Jeho vzpomínky jsou jedním z mnoha důkazů, že festival nebyl v minulých dobách žádnou bezvýznamnou akcí, jak se to někteří marketéři stále snaží veřejnosti podstrčit a spoléhají přitom na to, že pamětníků té éry už je málo.

A nechce se ani věřit, že karlovarský festival měl úžasnou atmosféru i v neblaze proslulých padesátých letech. Zahradníček v Karlovarských radničních listech připomíná, že v roce 1958, kdy tuto svoji první festivalovou reportáž napsal, zemřel jeden ze zakladatelů MFF, legendární básník Vítězslav Nezval. Pak pokračuje ve výčtu zajímavých faktů. Již tehdy se v Karlových Varech promítalo 109 filmů z celého světa, v porotě zasedl vynikající český filmař Jiří Trnka nebo slavný italský režisér Caesare Zavattini. Další výrazná tvář MFF, rektor AMU A.M. Brousil, zorganizoval v hlavním centru festivalového dění, Grandhotelu Pupp, volnou tribunu, kde se mimo jiné diskutovalo na téma italský neorealismus.

 

Foto pro pamětníky (cadernodecinema.com)

Skvělé filmy a Vteřiny

Výsledek hlavní soutěže byl, tak jako v každé jiné éře, zcela poplatný době, a tak zvítězil sovětský film Tichý Don, zatímco u publika vyhrál Vynález zkázy Karla Zemana a nádherný dobrodružný film Bílá velryba v titulní roli s Gregory Peckem. Značnou přízeň publika si získal i populární francouzský komik Jacques Tati se snímkem Můj strýček Dalším velkým diváckým zážitkem byl koprodukční film přítomného režiséra Gillo Potencorvy Velká modrá cesta, v němž vytvořil postavu hlavního hrdiny slavný herec a zpěvák Yves Montand (mimochodem, právě díky němu se u nás v té době rozšířilo používání pozdravu „čau“). Cenu za herecký výkon ve filmu Matka Indie si odvezla Nargis, jedna z nejslavnějších indických hereček vůbec. Zatímco na tyto filmy mnozí filmové fanoušci dodnes nezapomněli, většinu z těch, co se na MFF promítají nyní, si bohužel vybaví málokdo. Kde jsou ty časy, kdy ve Varech vítězil Kachyňův Kočár do Vídně či Menzelovo Rozmarné léto?

 

Foto pro pamětníky (cadernodecinema.com)

Pocta Zemanovi

Průběh veškerého festivalového dění nenapodobitelným způsobem komentoval ve Festivalových vteřinách Miroslav Horníček. Festival byl slavnostně zahájen v nově vybudovaném Letním kině a samozřejmě bylo zcela vyprodáno. Tím spíše, že se ten večer promítal právě senzační Zemanův Vynález zkázy, jedna z perel české kinematografie. Galavečer moderovala populární konferenciérka Dagmar Sedláčková, posléze následovala recepce v luxusním sanatoriu Richmond, na níž se konala i módní přehlídka. Přehlídky se po dobu celého festivalu odehrávaly i na Mlýnské kolonádě. Od dnešního MFF se ten tehdejší lišil nebývalou noblesou a skutečně sváteční atmosférou.

 

Mladičká Brejchová a vlasatý Hála

Zahradníček popisuje i své osobní zážitky s hvězdami, které jako mladý filmový fanoušek osobně potkal. Líčí, jak například pozoroval příjezd Dany Medřické s Václavem Vydrou k Puppu a jejich bloudění nebo jak potkal Františka Filipovského, pod deštníkem držícího osmnáctiletou Janu Brejchovou či pobíhajícího mladého Vladimíra Menšíka.

Zavzpomínal, že v blízké kavárně Arizona zpíval tehdy ještě vlasatý Karel Hála a pochlubil se, že s ním v kině seděli Oldřich Nový, Jára Pospíšil a komik Jaroslav Štercl. A největším zážitkem se pro něj stalo, když potkal švýcarského herce Maria Adorfa. Ten vyděsil všechny účastníky MFF coby masový vrah v kriminálce z období nacismu, nazvané Noc, kdy přišel ďábel.

Vložil: Adéla Hofmanová