Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z ideálu puberťaček se stává ideálem kritiků. Pattinson a jeho karlovarský spektákl. Ozvěny MMF

08.07.2018
Z ideálu puberťaček se stává ideálem kritiků. Pattinson a jeho karlovarský spektákl. Ozvěny MMF

Foto: KVIFF

Popisek: Robert Pattinson

FOTO Začal jako idol pubertálních holek, které na něj stály fronty. Milovaný, krásný, neopakovatelný. Dostal se na zeď mnoha dívčích pokojů a hlavně jejich srdcí. Prostě teen celebrita, která, jak je zvykem, rychle zazáří a stejně rychle zase pohasne. Protože náctileté holky dospějí, ale celebrity s nimi neudrží krok. Robert Pattinson měl našlápnuto právě k takové kariéře. Ale ouha, vymknul se trendu a září dál. A právě za to dostal od Jiřího Bartošky na MFF v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu.

Vstoupil do filmové historie jako Cedrik Diggory v Harry Potterovi. Jeden z šampiónů v boji o ohnivý pohár v škole čar a kouzel v Bradavicích. A hned po kouzlech a čárech přišel jeho masterpiece pro puberťáky. Sága Stmívání, kterou zpětně hodnotí Robert Pattinson s jistou nevraživostí. Sám se vyjádřil jasně – pokud by měl na výběr, stokrát radši by se vrátil do postavy Cedrika Diggoryho, než se znovu ponořit do upíří krve a laciných citů vedle laciného násilí. Za svou účast ve Stmívání byl šestkrát nominovaný na cenu Zlatá malina, která oceňuje ty nejhorší herecké výkony, nejhorší filmy nebo třeba scénář a herecký pár. Ani jednou šanci na ocenění za nejhorší herecký výkon neproměnil. Ale byl rozhodně blízko.

Na chvíli? Ani náhodou

Po skončení ságy Stmívání měla jeho hvězda pomalu uhasnout a ztratit se na smetišti pubertálních snů, které na chvíli zdobily pokoje dospívajících. Robert Pattinson si ovšem takový osud nevysnil. A šel za jiným. A to dost rázně. Ještě mezi druhým a třetím dílem Stmívání stihl Pattinson natočit dva pro něj zásadní filmy. Zásadní, protože jej ukázaly v jiném, než tom hloupém upírském hábitu, který měl jediný úkol – být hezoun se zdánlivě podmanivým pohledem. Vedle naprosto otřesného výkonu, který byl k vidění v sáze Svítání, předvedl Pattinson ve filmech Nezapomeň na mě a Voda pro slony nezapomenutelný, ale hlavně uvěřitelný herecký výkon.

Robert Pattinson po příjezdu
(foto KVIFF)

Jeho civilnost tak nějak prvoplánově přestala dobývat dívčí srdce, ale začínala se pomalu loudit i do srdcí kritiků. Obzvláště film Voda pro slony začínal přesvědčovat i ty, kteří Pattinsonovi skrze jeho otřesné angažmá ve Svítání nemohli přijít na jméno. V okamžiku, kdy padla poslední klapka u posledního dílu Stmívání, ozval se Pattinsonovi věhlasný král amerického nezávislého filmu David Cronenberg a nabídl mu hlavní roli ve filmu Cosmopolis. Pattinson bez váhání přikývl. A výsledek? Dostal se do srdcí kritiků, i intošů, a pubertální obdivovatelky přestávaly chápat, kam se jejich Edward Cullen ztratil.

Cosmopolis

Film Cosmopolis vychází ze stejnojmenné knihy Dona DeLilla. Ústřední, a prakticky jedinou postavou je krutý a bezcitný vysoký obchodník s akciemi. Film byl ukázkou nelidskosti společnosti, která stojí na vydělávání peněz penězi, na aroganci extrémně bohatých, na jejich odtrženosti od samotného života. A světe div se, Robert Pattinson se zhostil role obchodníka bez svědomí mistrovsky. Žádné šalebné neodolatelné pohledy, ale čistý kalkul a odlidštěná forma života. Prakticky celý film se odehrává v jedné limuzíně a nudu u ní divák nezažije.

Pattinson ve Varech vyrazil i mezi prostý lid
(foto KVIFF)

Pattinson si s Cronenbergem očividně sedli, protože další rok přišel film Mapy ke hvězdám od stejných tvůrců. A právě u tohoto filmu Pattinson svým uměním přesvědčil i své zatvrzelé odpůrce, že je Pan Herec. Pan Herec pod taktovkou krále americké nezávislé scény. Mapy ke hvězdám už začínají být pro běžného diváka trochu nečitelné, příliš divoké a experimentální. A upír Edward Cullen ze Stmívání definitivně ustoupil Justinu Biebrovi.

Cesta úspěchu

Dalším filmem Roberta se stala Cesta. A právě i s tímto filmem přijel na letošní karlovarský festival. Civilní postapo kovbojka, která se zabrouzdala do trochu akčnějšího hávu a divácké vstřícnosti. „Jsem moc vděčný, že tu ten film promítáte. Z jeho scénáře jsem se hned cítil spojený a o tu roli jsem hodně bojoval. Absolvoval jsem tříhodinový casting doma u režiséra Davida Michôda a myslel jsem si, že to mám v kapse, když to bylo tak dlouhé. Pak jsem se dozvěděl, že skoro každý mladý herec v L. A. u něj strávil pár hodin. Ale už i ten casting byl skvěle režírovaný. David je podle mě jeden z nejlepších režisérů,“ řekl po příjezdu na festival Pattinson a dodal: „Bylo to poprvé, kdy mi někdo dovolil hrát proti typu. To se mi začalo líbit a teď hraju jen role, díky kterým v sobě můžu objevit něco nového.“

Dalším zásadním posunem v Pattinsonově kariéře se stal film Královna pouště. Do jedné z hlavních rolí si ho vybral věhlasný režisér Werner Herzog, který od sedmdesátých až do devadesátých let definoval evropskou vlnu nezávislých filmů. Pravdou je, že u diváků se film nesetkal s přehnaným nadšením. Snad právě naopak. Poslední skutečnou trefou je podle všeho film Dobrý časy. Pattinsonův herecký výkon ve filmu byl podle diváků i kritiků excelentní. Před sebou má Pattinson další tituly. Některé z nich vypadají velmi slibně. Můžeme si být jistí, že je tu herec. Pro některé šeredný, pro některý nádherný, pro všechny ovšem s talentem hrát bez váhání a výborně.

Máme celebritu!

Naštěstí Pattinson neskončil jako epizodní postava dravého hollywoodského průmyslu. Mohl se utopit v řece krve ságy Stmívání, ale neutopil se. Našli si ho osobnosti nezávislého filmu. A udělali z něho herce. A právě to je důvod, proč si přijel Robert Pattinson pro ocenění do Karlových Varů. Cenu dostal za „výraznou spolupráci na zásadních snímcích současných režisérských veličin autorského filmu“. Podpora pro další kvalitní filmy.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb