Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když nejdražší tvář festivalu promluví, vždycky to stojí za to. Třeba na pohřbu. Ozvěny MFF

04.07.2018
Když nejdražší tvář festivalu promluví, vždycky to stojí za to. Třeba na pohřbu. Ozvěny MFF

Foto: KVIFF

Popisek: Jiří Bartoška zdraví diváky MFF Karlovy Vary 2018

Jiří Bartoška stojí v čele Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech již pětadvacet let. Od začátku naplno využil svoji schopnost vyvolávat mimořádnou pozornost. Ať řekne či udělá cokoliv, vždy mu to (především díky nebývale nekritické přízni médií) projde. Nelze mu však upřít, že téměř vše, co dělá, se mu daří a že i jeho průšvihy mají své kouzlo. Pokud se ovšem nepustí na tenký led...

Nadšení nedávno vyvolal Bartoškův krátký výkon v seriálu České televize Dabing Street. Díky zmatenému smutečnímu projevu, který předvedl při rozloučení s režisérem dabingového studia Zero, mu začali volat různí lidé a žádali jej, zda by jim nemohl promluvit na pohřbu. V aktuálním rozhovoru pro stanici Radiožurnál, vysílaném přímo z Varů, se pochlubil, že je renesanční člověk. Kromě toho, že se několikrát předvedl i jako zpěvák, připouští, že by mohl také tančit. Marek Eben ho prý již několik let láká do populární show České televize StarDance. Dříve ho však na této stanici uvidíme v pokračování úspěšného seriálu Doktor Martin, nazvaného Strážmistr Topinka.

Nejlevnější hvězdy? Z východní Evropy. A nejdražší?

Samozřejmě, že největší pozornost věnoval v rozhovoru s šéfredaktorem Radiožurnálu Janem Pokorným letošnímu 53. ročníku MFF. Mimo jiné promluvil o vážném problému, který ho letos potkal, když společnost ČEZ oznámila, že již nadále nebude jeho generálním partnerem. „To bylo pro nás dost dramatické, ale během tří dnů se situace změnila a ten schodek se vyrovnal.“ Zmínil se rovněž o festivalových hostech a opakovaně připomněl, že na MFF jezdí zdarma. „My těm lidem nic neplatíme, musíte jim jen zaplatit dokonalý servis, ten nadstandard, na který jsou zvyklí.“ Prozradil, že někdy však velké filmové hvězdy přijedou s početným doprovodem a pak se jejich pobyt prodraží. „Nejlevnější jsou proto hosté z Evropy, pokud možno východní,“ vtipkoval. Přesto ale stále platí, že bezkonkurenčně nejdražší tváří karlovarského festivalu je Bartoška sám (pozn.red.).

Me Too? MY NE!

Jan Pokorný se také Jiřího Bartošky zeptal, zda se karlovarský festival dostal do nějakých potíží kvůli kampani Me Too a v této souvislosti připomněl, co se dělo na letošním festivalu v Cannes. Prezident si ovšem pochvaloval, že jeho festivalu se tato kampaň netýká: „Mně přijde absurdní, že někdo někoho před čtrnácti lety poplácal a najednou si na to ta dáma vzpomene. Je to takový divný svět,“ postesknul si vcelku rozumně.

Karlovarák Barťák

V závěru rozhovoru pak Jiří Bartoška vyslovil jeden ze svých mnoha kontroverzních výroků. V pasáži, věnované dějišti festivalu, se nechal opakovaně slyšet, že Vary ožijí jenom díky festivalu. Mimo něj je to prý smutné město: „Člověk má pocit, že je tady stanné právo,“ řekl a pochlubil se, že díky festivalu jsou Vary ve světě skloňovány v sedmi pádech. Co k tomu dodat? Snad jen pár faktů. Karlovy Vary se dávno před MFF proslavily především jako světoznámé lázně, kam každoročně přijíždí již více než 600 let lidé z celé planety. Jejich počet přitom výrazně převyšuje počet návštěvníků MFF.

Kromě filmového festivalu se zde koná řada jiných prestižních mezinárodních akcí. A to, že je lázeňské centrum v noci klidné, mimochodem vyžaduje lázeňský statut. Ten ale festivaloví hosté brutálně (a na rozdíl od jiných smrtelníků beztrestně) porušují. Je proto docela úsměvné, když Bartoška nakonec prozradil, že po skončení MFF odjede se svou ženou na Andělskou Horu, kde má dům a bude tam odpočívat a spát.

Vložil: Adéla Hofmanová