Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věčný rebel, který si nebere servítky a dostal Česko do všech světových médií. Tajnosti slavných

03.07.2018
Věčný rebel, který si nebere servítky a dostal Česko do všech světových médií. Tajnosti slavných

Foto: KVIFF

Popisek: Tim Robbins na letošních Varech

FOTOGALERIE Do povědomí se Tim Robbins nesmazatelně zapsal svou rolí ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994. Nevýrazný, ale neustále optimistický účetní, který se musí vypořádat s násilnou povahou spoluvězňů a dozorců, nachází vykoupení v přátelství a smíření se se životem. „Nestisknul jsem spoušť,“ říká Andy Dufresne ve filmu v Robbinsově podání. „Ale svým způsobem jsem ji opravdu zabil. Tím, že jsem ji od sebe odehnal.“ A tato věta fiktivní postavy z novely Stephena Kinga jako kdyby Robbinse doslova definovala.

Narodil se ve slunné Kalifornii, vyrůstal v New Yorku. Matkou mu byla herečka Mary Cecelia Robbins a otcem také trochu herec a hlavně milovník nespoutaných rytmů Gilbert Lee Robbins. Tim Robbins od obou podědil jejich talenty, vedle herectví je také vášnivým muzikantem. „Nejdřív jsem chtěl být kovboj. Pak astronaut a pak basebalista. Ale jako čtvrtý ze čtyř dětí jsem si vyžadoval od mala pozornost tím, že jsem se předváděl,“ prozradil na sebe v KVIFF Talk Tim Robbins, s tím že astronauta a hráče baseballu si už zahrál. „Jen ten kovbojský film mi ještě chybí.“ Možná to netuší, ale kovbojskou roli hraje vlastně celý život.

Už na střední škole byl Robbins vidět víc na jevišti divadla, než ve školní lavici. Jeho láska k herectví ho za pár let donutila opustit dokonce vysokou školu a vrhnout se profesionálně přímo na hereckou dráhu. Školu si pak dodělal. Hrál vedle divadla i na ulici. Dokonce skončil v Paříži, kde založil divadelní společnost The Actor‘s Gang, se kterou se podíval i do Švédska. V této etapě života si vyzkoušel vedle hraní i psaní vlastních scénářů, nebo to, jak je pohodlná režisérská židle. Mimochodem, tato divadelní společnost stále existuje a její marketingovou manažerkou je jistá roztomilá mladá černovláska, Gratiela Brancusi, která dělá letos Timovi ve Varech doprovod (tedy, chodí spolu - aby bylo jasno).

První filmy

Tim Robbins zavzpomínal na Karlovarském festivalu i na své začátky. Zpočátku bral hraní ve filmech jako příjemnou kratochvíli a příležitostný přivýdělek. Ovšem s jeho autorským filmem ´Mrtvý muž přichází´(měl velký úspěch a herečka v hlavní roli, tehdejší Robbinsova partnerka Susan Sarandon za něj zinkasovala Oscara) došel k tomu, že jej filmy můžou živit. A nejen jeho, ale i jeho divadelní společnost. Tomu ovšem předcházel průlom s filmem Vykoupení z věznice Shawshank. „Lidi si ho nemohli zapamatovat. Říkali tomu šinkšank, šengej... Že se z něj stalo něco speciálního, jsem pochopil až o pár let později, když se na IMDB dostal na první místo v žebříčku nejoblíbenějších filmů a přeskočil i Kmotra!“

Ódy na film Vykoupení z věznice Shawshank jdou slyšet skutečně napříč planetou. Stephen King, který práva na natáčení prodal za pouhý jeden dolar, považuje film za jednu ze svých nejlepších adaptací, na rozdíl od mnohaoscarového Kubrickova Shining, které bytostně nesnáší. Tim Robbins byl dokonce před natáčením nějakou dobu ve vězení na samotce, aby se dokázal do role skutečně vžít. Málo se ví, že předloha Kingovy povídky vycházela ze skutečných událostí. V roce 1956 způsobil Frank Freshwaters nehodu, za kterou byl odsouzen k dvaceti letům. Po dvou letech z vězení utekl. Chytili ho v roce 2015. U soudu dostal pětiletou podmínku a byl propuštěn na svobodu. Zajímavé je, že premiérové promítání nemělo v USA prakticky žádný ohlas. Tržby filmu sežrali konkurenti Pulp Fiction a Forrest Gump. Ale víno zraje časem, a film Vykoupení z věznice Shawshank se po pár letech stal nejlepším filmem historie. Alespoň dle hodnocení diváků na IMDB.com (což je taková americká, patřičně větší a významnější CSFD.cz).

Robbins a Freeman

Druhé hlavní role se ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank ujal Morgan Freeman. Během natáčení hleděl Robbins na Freemana s hlubokou úctou. Propojení filmových postav a prakticky nonstop spolu na place z nich udělalo oddané přátelé. Scházejí se doposud. Díky Freemanovi se Robbins dostal i na soukromý oběd s Nelsonem Mandelou. „Stál jsem před hotelem v Jižní Africe a chlápek, který ten hotel vedl, se zeptal, jestli se chci setkat s Nelsonem Mandelou. Myslel jsem si, že to bude oběd pro mnoho lidí, kde si jen formálně potřeseme rukou. Ale ono ne, vzal mě do auta o odvezl k Mandelovi domů, kde jsme se ve čtyřech dlouze bavili o současné Jižní Africe i jejich Komisi pravdy a usmíření. S Morganem byli přátelé a bylo vidět, že jej Mandela obdivuje… Byl to pro mě zážitek.“ Nelsona Mandelu si Freeman ostatně i zahrál, ve skvělém filmu ´Invictus: Neporažený´.

Durhamští býci, láska a kontroverze

Robbinsův průlom přišel s filmem ´Durhamští býci´, který se točil kolem baseballu a lásky (holt, osmdesátá léta). Při natáčení se potkal se svou dlouholetou přítelkyní Susan Sarandon. Vydrželi spolu 21 let, až do roku 2009. Co je spojovalo? Jejich politické smýšlení. Oba zapálení liberální demokraté, kteří se do roztrhání těl prali o svobodu slova a práva pro všechny. S tím je spojená i kontroverze kolem snímku Durhamští býci. V roce 2003 měl být film uvedený do síně slávy baseballu v New Yorku. Ale nakonec z toho sešlo, protože Robbins byl příliš politický. Velmi důrazně a slyšitelně kritizoval politiku George W. Bushe a jeho války v Iráku.

Tim Robbins se rozlítil, protože jeho tématem byl odpor k válce. Byl, spolu se Susan, jedním z předních hollywoodských kritiků politiky prezidenta Bushe. Robbins pak dostal ostrý dopis od šéfa baseballové síně slávy, kde se mu vyčítala jeho politická angažovanost a jeho postoj byl označený za nebezpečný pro USA. „Veřejné osobnosti mají mnohem větší dosah, než průměrní Američané, což vám poskytuje mimořádnou příležitost k tomu, aby vaše názory byly slyšeny - a stejně rozsáhlou povinnost mluvit a jednat zodpovědně. Věříme, že vaše kritika prezidenta Bushe v této důležité a citlivé době v historii našeho národa, pomáhá ohrozit postoj Spojených států, který by naše vojáky mohl ještě více ohrozit,“ stálo v dopise.

Robbins se všeobecně angažuje v mnoha věcech: Bojoval za Indiány, podporuje řadu charit a nadačních projektů, několikrát podpořil v kandidatuře svému smýšlení blízké politiky. A proti mnoha a mnoha se velmi hlasitě vymezoval. Robbins na této vlně jede již od osmdesátých let. Teď už je takový aktivismus v Hollywoodu téměř módou. Robbins módní vlnu dalece předběhl.

Karlovarské vyjádření, které obletělo svět

V Karlových Varech se Robbins projevil jako jasný favorit levicového aktivismu. Vzpomenul Václava Havla, Nelsona Mandelu a tvrdil, že umělci musí nést oheň svobody. A během rozhovorů v Karlových Varech padla otázka i na Donalda Trumpa, který je Robbinsovi trnem v oku. „Nečekal jsem toho moc. Čekal jsem příklon k pravici, což se taky stalo. Myslím si, že Trump je podvodník, hochštapler. A že na to lidi časem přijdou, ostatně mnoho z nich už přišlo. Je mi samozřejmě líto, že mou zemi kompromituje, a rád bych vám nabídl omluvu za to, že Spojené státy dnes nemají žádnou vizi. Obávám se, že se právě nacházíme na zpátečnické a nebezpečné cestě, která je zmatečná pro mnoho lidí, z nichž většina není příliš bohatá. Žijeme v době vzestupu autoritářů, což pro nás není vůbec dobré.“ Jeho rozhovor (a MFF ve Varech s ním) se dostal do všech větších amerických televizí.

Jakubův žebřík

Robbinsův aktivismus ovšem není, jak to jinde bývá, prvoplánový. On své politice pevně věří a dokázal to i v dřívějších dobách. Jako jedním z hlavních argumentů bychom měli brát Robbinsův herecký výkon ve filmu ´Jakubův žebřík´, který je dechberoucí svou hrůzností a poukazováním na to, co dokáže stát, když je ve válce. Není to válečné drama, je to drama s prvky hororu, které ukazuje na prohnilý systém. Stojí rozhodně za pozornost, stejně jako sám Tim Robbins.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb