Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nad karlovarským festivalem se vznáší smutek. Kvůli své největší vyhaslé hvězdě

02.07.2018
Nad karlovarským festivalem se vznáší smutek. Kvůli své největší vyhaslé hvězdě

Foto: KVIFF

Popisek: Zahajovací koncert v pátek 29. června hrál u Thermalu melodie z Formanových filmů

FOTOGALERIE Letošní 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu je výjimečný v tom, že vzdal poctu Miloši Formanovi, který letos zemřel. Nejde přitom o žádnou formální pietu, ale o důstojné připomenutí mimořádného filmaře, jemuž karlovarský festival vděčí za mnohé. Na úvodním ceremoniálu se promítal Formanův film Lásky jedné plavovlásky a nejslavnějšího českého filmaře připomíná i řada jiných akcí.

Pobyty Miloše Formana na karlovarském festivalu se pro mnohé staly nezapomenutelným zážitkem. A platí to i pro mě. Když v roce 1990 přivezl do Karlových Varů svůj nádherný film Valmont, který natočil rok předtím, byla to velká událost. Publiku i novinářům představil půvabnou herečku Annette Bening. Tehdy nebyla ještě příliš známá a Forman ji na tiskové konferenci uvedl slovy, že o ní ještě hodně uslyšíme. A měl pravdu.

Agent MFF

A díky Miloši Formanovi pak do Varů přijela řada jiných amerických filmových osobností. Byl to právě on, kdo jim festival vylíčil jako úžasnou událost v okouzlujícím lázeňském městě. Tehdy, v devadesátých letech ještě byla skutečným svátkem filmařů a filmových fanoušků a nikoliv největším mejdanem roku s bulvárními skandály, v područí sponzorů, jak je tomu v nynější tzv. Bartoškově éře.

Navíc měl první porevoluční festival úplně jinou atmosféru, díky tomu, že Československo bylo v módě. Na MFF se promítaly nejlepší snímky mezinárodní produkce, které navíc získaly Oscara nebo ceny z festivalů v Berlíně či Cannes. Patřil k nim například Cyrano z Bergeracu v titulní roli s Gérarda Depardieuem, Řidič slečny Daisy režiséra Bruce Beresforda, Zločiny a poklesky Woodyho Allena, Sex lži a video Stevena Soderbergha nebo legendární Četa Olivera Stonea. A mezi festivalovými hosty se objevila americká filmová superstar Robert de Niro se strhujícím snímkem Lovec jelenů.

Mimořádné okamžiky

Úžasná atmosféra vygradovala, když do Varů společně přijeli na kolech až z Paříže Miloš Forman s Theodorem Pištěkem. Dodnes si na ten okamžik vzpomínám a dovolím si tvrdit, že od té doby nebyl žádný z festivalových hostů očekáván tak netrpělivě, s takovým nadšením a bouřlivým potleskem. Mimořádnost okamžiku umocnila i skutečnost, že se poté s Milošem Formanem sešel i jeho spolužák, který se mezitím stal prezidentem, Václav Havel. Spíše než jako politik na festivalu neformálně pobýval coby světoznámý dramatik.

Je nutné znovu a znovu připomínat, že Karlovarský festival nevznikl díky Jiřímu Bartoškovi, ale dávno před tím, a slavné filmové hvězdy jej navštěvovaly odjakživa. A to, že v socialistické éře bylo víc těch východních, je stejně samozřejmé, jako že do Varů nyní přijíždí s angažovanými projevy umělci ze Západu (ostatně, o kritickém proslovu hlavní letošní celebrity MFF Tima Robbinse vůči Donaldu Trumpovi se píše i v amerických médiích).

Zůstanou vzpomínky

Miloš Forman dokázal do Varů přilákat také svého přítele, americkou filmovou superstar a producenta Michaela Douglase. Tehdy ještě VIP hosté MFF přijížděli k Thermalu v kočárech, a tak mohly davy přihlížejících tohoto slavného fešáka spatřit na vlastní oči podél celé trasy, vedoucí od Grandhotelu Pupp.

Ne náhodou proto byla nejvýznamnějšímu českému filmovému režisérovi v roce 1997 udělena ve Varech Cena za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. A jak už u něj bylo zvykem, do Varů s sebou opět přivezl dalšího úžasného hosta. Tentokrát to byla Louise Fletcherová, která se proslavila rolí Velké sestry z jeho vynikajícího filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Mimochodem, i Tim Robbins se přiznal, že je Formanovým velkým fanouškem a posteknul si, že spolu nic nenatočili. Bohužel, na Miloše Formana se bude pro příště ve Varech již pouze vzpomínat...

Vložil: Adéla Hofmanová