Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nad karlovarským festivalem se vznáší smutek. Kvůli své největší vyhaslé hvězdě

02.07.2018
Nad karlovarským festivalem se vznáší smutek. Kvůli své největší vyhaslé hvězdě

Autor: KVIFF

Popisek: Zahajovací koncert v pátek 29. června hrál u Thermalu melodie z Formanových filmů

FOTOGALERIE Letošní 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu je výjimečný v tom, že vzdal poctu Miloši Formanovi, který letos zemřel. Nejde přitom o žádnou formální pietu, ale o důstojné připomenutí mimořádného filmaře, jemuž karlovarský festival vděčí za mnohé. Na úvodním ceremoniálu se promítal Formanův film Lásky jedné plavovlásky a nejslavnějšího českého filmaře připomíná i řada jiných akcí.

Pobyty Miloše Formana na karlovarském festivalu se pro mnohé staly nezapomenutelným zážitkem. A platí to i pro mě. Když v roce 1990 přivezl do Karlových Varů svůj nádherný film Valmont, který natočil rok předtím, byla to velká událost. Publiku i novinářům představil půvabnou herečku Annette Bening. Tehdy nebyla ještě příliš známá a Forman ji na tiskové konferenci uvedl slovy, že o ní ještě hodně uslyšíme. A měl pravdu.

Agent MFF

A díky Miloši Formanovi pak do Varů přijela řada jiných amerických filmových osobností. Byl to právě on, kdo jim festival vylíčil jako úžasnou událost v okouzlujícím lázeňském městě. Tehdy, v devadesátých letech ještě byla skutečným svátkem filmařů a filmových fanoušků a nikoliv největším mejdanem roku s bulvárními skandály, v područí sponzorů, jak je tomu v nynější tzv. Bartoškově éře.

Navíc měl první porevoluční festival úplně jinou atmosféru, díky tomu, že Československo bylo v módě. Na MFF se promítaly nejlepší snímky mezinárodní produkce, které navíc získaly Oscara nebo ceny z festivalů v Berlíně či Cannes. Patřil k nim například Cyrano z Bergeracu v titulní roli s Gérarda Depardieuem, Řidič slečny Daisy režiséra Bruce Beresforda, Zločiny a poklesky Woodyho Allena, Sex lži a video Stevena Soderbergha nebo legendární Četa Olivera Stonea. A mezi festivalovými hosty se objevila americká filmová superstar Robert de Niro se strhujícím snímkem Lovec jelenů.

Mimořádné okamžiky

Úžasná atmosféra vygradovala, když do Varů společně přijeli na kolech až z Paříže Miloš Forman s Theodorem Pištěkem. Dodnes si na ten okamžik vzpomínám a dovolím si tvrdit, že od té doby nebyl žádný z festivalových hostů očekáván tak netrpělivě, s takovým nadšením a bouřlivým potleskem. Mimořádnost okamžiku umocnila i skutečnost, že se poté s Milošem Formanem sešel i jeho spolužák, který se mezitím stal prezidentem, Václav Havel. Spíše než jako politik na festivalu neformálně pobýval coby světoznámý dramatik.

Je nutné znovu a znovu připomínat, že Karlovarský festival nevznikl díky Jiřímu Bartoškovi, ale dávno před tím, a slavné filmové hvězdy jej navštěvovaly odjakživa. A to, že v socialistické éře bylo víc těch východních, je stejně samozřejmé, jako že do Varů nyní přijíždí s angažovanými projevy umělci ze Západu (ostatně, o kritickém proslovu hlavní letošní celebrity MFF Tima Robbinse vůči Donaldu Trumpovi se píše i v amerických médiích).

Zůstanou vzpomínky

Miloš Forman dokázal do Varů přilákat také svého přítele, americkou filmovou superstar a producenta Michaela Douglase. Tehdy ještě VIP hosté MFF přijížděli k Thermalu v kočárech, a tak mohly davy přihlížejících tohoto slavného fešáka spatřit na vlastní oči podél celé trasy, vedoucí od Grandhotelu Pupp.

Ne náhodou proto byla nejvýznamnějšímu českému filmovému režisérovi v roce 1997 udělena ve Varech Cena za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. A jak už u něj bylo zvykem, do Varů s sebou opět přivezl dalšího úžasného hosta. Tentokrát to byla Louise Fletcherová, která se proslavila rolí Velké sestry z jeho vynikajícího filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Mimochodem, i Tim Robbins se přiznal, že je Formanovým velkým fanouškem a posteknul si, že spolu nic nenatočili. Bohužel, na Miloše Formana se bude pro příště ve Varech již pouze vzpomínat...

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace