Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedro k padnutí, litry potu a nadšený potlesk. Festival rozvinul červený koberec; hned se na něj začaly slétat celebrity

30.06.2018
Vedro k padnutí, litry potu a nadšený potlesk. Festival rozvinul červený koberec; hned se na něj začaly slétat celebrity

Autor: KVIFF

Popisek: Hlavní hvězda festivalu Tim Robbins

FOTO, VIDEO Včerejší odpoledne oficiálně začal 53. ročník filmového festivalu v Karlových Varech. Bylo úděsné vedro, pořadatelé běhali s vodou pro fanoušky a červený koberec se tak vedle úsměvů a mávání zalil také potem, který byl, dalo by se poznamenat, předznamenáním úvodní choreografie v sále, kde pódium na deset minut ovládli cvičenci ze Sokola se svým bujarým NAZDAR.

Slavnostní zahájení se totiž točilo kolem stého výročí založení Československa. Na zahájení tak létaly trikolóry, úbory za sokolských sletů a perfektně zvládnutá choreografie bratří Cabanů. Pronášely se projevy, Marek Eben hýřil vtipem a udělila se jedna nepřekvapivá, ale o to zásadnější pocta. Ale pojďme se podívat na červený koberec, už se nám tam slétají celebrity.


Prezident Bartoška

Jako první se potleskem probojoval přes červený koberec Jiří Bartoška. Letos oslavil své jedenasedmdesátiny a do čela festivalu se staví už od roku 1994. V roce 2015 jeho společnost Film Servis Festival Karlovy Vary dosáhla za jeden ročník festivalu čistého zisku 7 milionů korun. Zdá se tedy, že festival vede Bartoška dobře. Hned za Bartošku se zařadil dlouholetý moderátor festivalu Marek Eben. A ne, o potlesk prosit nemusel.

Prezident festivalu Jiří Bartoška se svou ženou; foto KVIFF

Mladičká i starší

První mezinárodní hvězdou na červeném koberci byla Thomasin McKenzie z Australie, která přijela uvést film Bere stop. O útěku do přírody a násilném zatčení za svobodu. Thomasin je teprve 18 a do vod filmu spadla svou rolí ve filmu Hobit: Bitva pěti armád. Další ve frontě na potlesk se objevila Trine Dyrholm. Ta přijela představit hudební film Nico, 1988. Znát ji můžeme, a měli bychom, z geniálního filmu Rodinná oslava, prvního filmu manifestu Dogma 95. Film sbíral ceny jako otrok bavlnu a dodnes patří do zlatého fondu každého filmového fajnšmekra.

Trine Dyrholm se svým partnerem; foto KVIFF

Kam jdeš, Richarde

I s rodinou vyrazil na červený koberec americký režisér Richard Linklater. Jeho snímky Chlapectví, Před půlnocí nebo Škola ro(c)ku nejspíš není vůbec potřeba představovat. Linklaterův nový film Kam jdeš, Bernardeto ovšem představit potřebuje. A i proto se režisér objevil v Karlových Varech.

Richard Linklater s rodinou; foto KVIFF

Tim Robbins a jeho kytara

Tim Robbins si před zahájením skočil na pokec Na plovárnu za Markem Ebenem. A jak jinak, s kytarou. Ve středu si v Karlových Varech střihne klubový koncert se svou bluesovou kapelou. Tim Robbins prokorzoval červeným kobercem, mile se usmál, zamával a zmizel. Na slavnostním večeru v sále převzal od Jiřího Bartošky Křišťálový glóbus za celoživotní přínos. Pak následovala jeho dlouhá řeč, kde, vedle poděkování sobě, Bohu i rodině, apeloval na svědomí lidí. Vzpomenul slavnou trilogii Návrat do budoucnosti Roberta Zemeckise, do které dělal neúspěšně konkurz. A připomněl okamžik, kdy se Marty McFly vrátí do budoucnosti plné nenávisti a rasismu.

Tim Robbins se svou přítelkyní; foto KVIFF

„Proč o tom ale mluvím – Marty McFly se ve filmu vrátil do 50. let. A nenašel dobu, kterou známe z hollywoodských velkofilmů, našel realitu plnou rasismu a nesnášenlivosti,“ řekl Robbins a přiznal, že má pocit, jako kdybychom se ocitli právě v etapě této nenávisti, xenofobie a rasismu. Pak dodal, že právě umělci mají držet oheň svobody. Jako fakt?

 

Kristýna Dufková, Jiří Macháček a Klára Issová svorně vstříc červenému koberci; foto KVIFF

Česká účast

Potlesk si nemusela vydupávat ani česká herečka a houslistka Jenovéfa Boková se svým charismatickým partnerem po boku. Pro sichr si vzali jako garde další hvězdu českého filmu Elišku Křenkovou. Boková po začátku kariéry, kdy hrála v kvalitním Občanském průkazu Ondřeje Trojana, nasedla na vlnu lehce průměrných komedií. Eliška Křenková na lehce průměrné komedie najela hned v úvodu kariéry. Účast českých hereček na slavnostním zahájení obohatily svou přítomností ještě první dáma českého filmu Anna Gaislerová a Alena Mihulová. České hvězdy přijel podpořit slovenský zpěvák Pavol Habera se svou přítelkyní Danielou Peštovou. Oběma to sakra slušelo.

Herečky Alena Mihulová a Anna Gaislerová; foto KVIFF

Neviditelná tvář filmu

Greg Shapiro, americký producent. Producenti jsou neviditelnou, ale zásadní složkou filmu. A právě Greg Shapiro přijel do Varů představit svůj další producentský film Bez váhy. Sociální drama o obezitě mezi dětmi.

Greg Shapiro se svou manželkou; foto KVIFF

Miloš Forman a Lásky jedné plavovlásky

Slavnostní zahájení bylo věnované Miloši Formanovi a jeho dílu. Po slavnosti začalo promítání prvního filmu. A to právě filmu Lásky jedné plavovlásky, kterým Miloš Forman ve své době rozvířil vody českého filmu. Večer pak zakončila živá produkce hudby z Formanových filmů v podání Českého národního symfonického orchestru. Hlavní nápor fanynek se očekává na závěr festivalu, kdy přijede z daleké Ameriky Robert Pattinson, hezoun z upírské ságy Stmívání. Jeho krásnou tvář ale v poslední době můžeme vidět v mnoha zajímavých a kvalitních filmech jako třeba Cosmopolis nebo dramatu Life.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace