Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Filmový festival s padesátiletou historií má vážný problém. Hrůza, trvající pět let

25.06.2018
Filmový festival s padesátiletou historií má vážný problém. Hrůza, trvající pět let

Autor: DK Ostrov

Popisek: Ostrovský kulturák nepůsobí příliš přívětivě ani v domě konání Festivalu Oty Hofmana. Možná by se zde měl konat jiný festival...

V Karlovarském kraji se konají hned dva filmové festivaly s dlouholetou historii. Zatímco Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos dospěl k 53. ročníku, Festival Oty Hofmana v Ostrově v říjnu oslaví kulaté padesáté narozeniny. Kvůli údajně nízké úrovni však může přijít o jméno svého patrona, známého spisovatele a scenáristy Oty Hofmana. Jeho synovi se totiž kvalita festivalu v poslední době nezamlouvá.

Národní přehlídka dětské filmové tvorby vznikla v bývalém hornickém městě, vybudovaném ve stylu tzv. sorely, v roce 1969, z iniciativy zdejších nadšenců, především učitelů a členů dětského filmového klubu Martin. Pravidelným návštěvníkem se stal i Ota Hofman, který časem převzal nad touto akcí patronát a nakonec po něm byla pojmenována. Bylo to šťastné rozhodnutí a festival ze jména autora světoznámého Pana Tau a dalších seriálů či filmů pro děti, léta těžil.

Nedostatek filmů

Od svého vzniku se však Festival Oty Hofmana potýkal s řadou problémů, především nedostatkem kvalitních soutěžních snímků. A tak se postupně měnil jeho charakter. Napřed byl rozšířen o dětské televizní snímky, později o filmy pro mládež a nakonec o filmy rodinné. S každým ročníkem se přidávalo něco jiného, až byla soutěž nakonec rozšířená i o dětskou videotvorbu a v roce 2017 o dětské video reportáže. Nelze se tedy divit, že se tento trend přestal jednomu z dědiců autorských práv Oty Hofmana zamlouvat. Jeho syn Otto Hofman je přesvědčen, že úroveň festivalu stále klesá, i když má mnohem větší potenciál a mohl by získat i vyšší dotace. Jak zjistila regionální redakce iDdnes.cz, obrátil se na vedení města Ostrov a dal mu najevo, že jestli chtějí udělat z tohoto festivalu lokální taškařici, žít ze jména Oty Hofmana a zneužívat ho, tak s tím nesouhlasí. Postěžoval si, že tato hrůza trvá již pět let a otcovo jméno je zárukou jediné kvality. Není od věci připomenout, že slavný spisovatel získal v roce 1978 i čestné občanství Ostrova.

Čí je to festival?

Bohužel se však někdejší dobré vztahy pokazily. Podle Otty Hofmana prý nelze se současným ředitelem ostrovského Domu kultury, kde se festival tradičně každý rok koná, najít společnou řeč. To, že mezi synem Oty Hofmana a ředitelem Domu kultury Miroslavem Očenáškem rozhodně nepanují idylické vztahy, nejlépe dokazuje ředitelovo arogantní vyjádření vůči kritice, týkající se úrovně festivalu. Podle něj si pan Hofman myslí, že festival je jeho, ale přitom je Domu kultury Ostrov a nebude prý poslouchat někoho z Prahy, jak to má dělat. Zároveň připustil, že by festival mohl změnit jméno, aby nebyl v něčím područí.

Chybí jen pionýři

Pak ovšem hrozí, že z něj skutečně stane jen okresní přehlídka tomu odpovídající úrovně. Ostatně, nezadržitelně k tomu spěje již nyní. Nic proti regionálním akcím, které mají své nadšené příznivce, tím spíše, že zdejší obyvatelé jsou vděčni za každé oživení, ale lze se divit dědicům světoznámého tvůrce, že jeho jménem nechtějí zaštiťovat akci, jež svým významem nepřekračuje hranice svého místa?

A to není zdaleka vše. Areál ostrovského Domu kultury, skanzenu socialistické architektury i kultury, kde se tato přehlídka koná, stále působí, jako v době svého vzniku. Byl postaven pro potřeby horníků v uranových dolech a už při vstupu do vestibulu na návštěvníky působí ponurá atmosféra budovatelské éry. Jeho inventář zůstává stále stejný a velmi nepřívětivý. Velmi tristní je navíc vizuální úroveň i kvalita některých festivalových doprovodných akcí a účinkujících. Ten, kdo tento festival navštíví, by se nejspíše nedivil, kdyby před ostrovským kulturákem potkal pionýry.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace