Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Filmový festival s padesátiletou historií má vážný problém. Hrůza, trvající pět let

25.06.2018
Filmový festival s padesátiletou historií má vážný problém. Hrůza, trvající pět let

Foto: DK Ostrov

Popisek: Ostrovský kulturák nepůsobí příliš přívětivě ani v domě konání Festivalu Oty Hofmana. Možná by se zde měl konat jiný festival...

V Karlovarském kraji se konají hned dva filmové festivaly s dlouholetou historii. Zatímco Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos dospěl k 53. ročníku, Festival Oty Hofmana v Ostrově v říjnu oslaví kulaté padesáté narozeniny. Kvůli údajně nízké úrovni však může přijít o jméno svého patrona, známého spisovatele a scenáristy Oty Hofmana. Jeho synovi se totiž kvalita festivalu v poslední době nezamlouvá.

Národní přehlídka dětské filmové tvorby vznikla v bývalém hornickém městě, vybudovaném ve stylu tzv. sorely, v roce 1969, z iniciativy zdejších nadšenců, především učitelů a členů dětského filmového klubu Martin. Pravidelným návštěvníkem se stal i Ota Hofman, který časem převzal nad touto akcí patronát a nakonec po něm byla pojmenována. Bylo to šťastné rozhodnutí a festival ze jména autora světoznámého Pana Tau a dalších seriálů či filmů pro děti, léta těžil.

Nedostatek filmů

Od svého vzniku se však Festival Oty Hofmana potýkal s řadou problémů, především nedostatkem kvalitních soutěžních snímků. A tak se postupně měnil jeho charakter. Napřed byl rozšířen o dětské televizní snímky, později o filmy pro mládež a nakonec o filmy rodinné. S každým ročníkem se přidávalo něco jiného, až byla soutěž nakonec rozšířená i o dětskou videotvorbu a v roce 2017 o dětské video reportáže. Nelze se tedy divit, že se tento trend přestal jednomu z dědiců autorských práv Oty Hofmana zamlouvat. Jeho syn Otto Hofman je přesvědčen, že úroveň festivalu stále klesá, i když má mnohem větší potenciál a mohl by získat i vyšší dotace. Jak zjistila regionální redakce iDdnes.cz, obrátil se na vedení města Ostrov a dal mu najevo, že jestli chtějí udělat z tohoto festivalu lokální taškařici, žít ze jména Oty Hofmana a zneužívat ho, tak s tím nesouhlasí. Postěžoval si, že tato hrůza trvá již pět let a otcovo jméno je zárukou jediné kvality. Není od věci připomenout, že slavný spisovatel získal v roce 1978 i čestné občanství Ostrova.

Čí je to festival?

Bohužel se však někdejší dobré vztahy pokazily. Podle Otty Hofmana prý nelze se současným ředitelem ostrovského Domu kultury, kde se festival tradičně každý rok koná, najít společnou řeč. To, že mezi synem Oty Hofmana a ředitelem Domu kultury Miroslavem Očenáškem rozhodně nepanují idylické vztahy, nejlépe dokazuje ředitelovo arogantní vyjádření vůči kritice, týkající se úrovně festivalu. Podle něj si pan Hofman myslí, že festival je jeho, ale přitom je Domu kultury Ostrov a nebude prý poslouchat někoho z Prahy, jak to má dělat. Zároveň připustil, že by festival mohl změnit jméno, aby nebyl v něčím područí.

Chybí jen pionýři

Pak ovšem hrozí, že z něj skutečně stane jen okresní přehlídka tomu odpovídající úrovně. Ostatně, nezadržitelně k tomu spěje již nyní. Nic proti regionálním akcím, které mají své nadšené příznivce, tím spíše, že zdejší obyvatelé jsou vděčni za každé oživení, ale lze se divit dědicům světoznámého tvůrce, že jeho jménem nechtějí zaštiťovat akci, jež svým významem nepřekračuje hranice svého místa?

A to není zdaleka vše. Areál ostrovského Domu kultury, skanzenu socialistické architektury i kultury, kde se tato přehlídka koná, stále působí, jako v době svého vzniku. Byl postaven pro potřeby horníků v uranových dolech a už při vstupu do vestibulu na návštěvníky působí ponurá atmosféra budovatelské éry. Jeho inventář zůstává stále stejný a velmi nepřívětivý. Velmi tristní je navíc vizuální úroveň i kvalita některých festivalových doprovodných akcí a účinkujících. Ten, kdo tento festival navštíví, by se nejspíše nedivil, kdyby před ostrovským kulturákem potkal pionýry.

Vložil: Adéla Hofmanová