Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

MFF Karlovy Vary se rozjede už v pátek. Tak něco kontroverze hned na úvod. A hvězdy, hvězdy, hvězdičky

27.06.2018
MFF Karlovy Vary se rozjede už v pátek. Tak něco kontroverze hned na úvod. A hvězdy, hvězdy, hvězdičky

Foto: KVIFF / Facebook

Popisek: Kříšťálový globus

FOTO VIDEO Hlavním tahákem Filmového festivalu v Karlových Varech je hned několik zahraničních celebrit. Na hlavní hvězdu červeného koberce si zahraje Tim Robbins, kterého snad všichni znají ze světově nejoblíbenějšího dramatu Vykoupení z věznice Shawshank. Film, který na české ČSFD i zahraniční IMDB okupuje už dlouhá léta první příčku jako nejoblíbenější film. Za připomenutí ovšem stojí i další Robbinsovy filmy. Jedním z nich je rozhodně Jakubův žebřík, super podivnost říznutá thrillerem, před kterým nejde jinak, než smeknout klobouk a říct – jo, to mělo koule. Koukněte, jestli jste neviděli.

Tim Robbins ovšem přijíždí představit své dva autorské filmy Bob Roberts a Kolébka ve větru. A to není rozhodně všechno. Zároveň v Karlových Varech předvede speciálku – koncert se svou skupinou Tim Robbins and The Rogues Gallery Band sázející do publika jednu bluesovou pecku za druhou. Tim Robbins u kytary a mikrofonu doslova nutí diváky házet na pódium spodní prádlo. Ženské spodní prádlo Robbinse jistě potěší, a ani to mužské, po přeprání, jej neurazí.

Tim Robbins / Foto KVIFF

Gilliamova cesta za podivnem

Druhou hvězdou, kterou Karlovy Vary uvítají, je Terry Gilliam. Legenda, která začínala u britské komediální bandy Monty Pythonův létající cirkus a pod jejichž rukama se do světa vykulily nezapomenutelné filmy. Filmy, které se často nesetkaly se zrovna největší propagací mezi filmovými distributory. Důvod je jednoduchý. Terry Gilliam prostě najel na podivno a doposud se nepustil. Jeho drogová roadmovie Strach a hnus v Las Vegas s Johnny Deppem v hlavní roli, to je jízda, kterou snese málokdo. Daleko přístupnější je jeho film 12 opic s Brucem Willisem a Bradem Pittem, akční podivnost z budoucnosti. Za připomenutí rozhodně stojí i jeho film Krajina přílivu – takovou výpravu do fantazie s příchutí nechutnosti prostě nikdo jiný neumí.

Terry Gilliam už ve Varech byl, v roce 2006, tentokráte přiveze konečně svůj všemi múzami prokletý film

Terry Gilliam přijede do Karlových Varů se svým filmem o Donu Quijotovi. Film Muž, který zabil Dona Quijota provázelo skutečné prokletí. Gilliam se na něj začal připravovat už v devadesátých letech. Přípravy mu sežraly deset let života. Když bylo vše zařízeno, proběhlo šest natáčecích dní, které přerušila blesková povodeň. Ta smetla veškeré vybavení štábu. Projekt byl ukončen. Mnoho dalších nehod a náhod, které přerušily natáčení, na filmový pásek zachytili dokumentaristé ve filmu Ztracen v La Manche. Osmnáct let po katastrofě Gilliam, už bez Johnnyho Deppa, který původně měl hrát Sancho Panzu, svého Dona Quijota natočil. A předvede ho v Karlových Varech.

X-men v Karlových Varech

Po červeném koberci festivalu se projdou také Anna Paquin a Stephen Moyer, manželská dvojice od fochu, která se u široké veřejnosti proslavila svými rolemi v sérii filmů X-men. Anna si ve filmech perfektně vystřihla roli superženy Rogue, která si užívá schopnosti vstřebávat vzpomínky, schopnosti, osobnost a vnější fyzické charakteristiky jiných bytostí přes kontakt kůží. Za zmínku stojí i její film Na pokraji slávy, který se točí kolem rockových muzikantů. Stephen Moyer si dal jednu z hlavních rolí v seriálu X-men. Oba ale přijedou do Karlových Varů se svým filmem Sklenka na rozloučenou, sociální drama o smrti a smíření.

 

Anna Paquin / Foto KVIFF

Mladičká herečka

Korzo před fanoušky si užije i mladičká australská herečka Thomasin Harcourt McKenzi, které letos bude teprve osmnáct let. Film Beze stop, který s sebou Thomasin přiveze, se ponoří do světa svobody a nezávislosti. Otec a dcera žijí v hlubokých lesích Portlandu idylický život plný radosti a pohody. Ale hlavně bez jakéhokoliv vlivu společnosti. To se ovšem přehoupne v okamžiku, kdy se jim do života společnost začne násilně cpát. Začne boj o život. „Na tom jak se jí podařilo přiblížit se postavě, ukázala, že má pro roli velké porozumění. Myslím, že někteří herci, kteří se v raném věku pohybují v televizním a filmové světě si těžce zachovávají svoji nevinnost. Na Thomasin je něco přirozeného a nevšedního,“ řekla k výkonu herečky režisérka Debra Gronik.

Světová premiéra ve Varech

Svou světovou premiéru si ve Varech užije Caleb Landry Jones známý ze seriálu Davida Lynche Městečko Twin Peaks nebo z filmového hitu loňského roku Tři billboardy kousek za Ebbingem, který pobral Oscara. Před diváky festivalu se rozehraje romantické drama Do noci, kde si Jones zahrál roli Normana, jenž se nedokáže vyrovnat se smrtí všech svých blízkých, kteří uhořeli při tragickém požáru domu.

Jones ve svém novém filmu Do noci / Foto KVIFF

Kontroverze?

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je v lecčems kontroverzní. Jedni tvrdí, že to je svoz snobů z celé republiky, kteří si jednou ročně zajedou zaneřádit Karlovy Vary. Jiní poukazují na děsivý rozpočet festivalu. Další zase, že Karlovy Vary jako festival už je jen snobská přehlídka nudy, že tu opravdickou atmosféru filmového festivalu už dávno potratil.

Pravdou je, že dostat se na film je v posledních ročnících čím dál složitější. Nával zájemců je takový, že stojí zato vstát ve čtyři ráno a na filmové novinky si vystát několikahodinovou frontu. Což zážitek jistě dost znepříjemňuje. Přesto jsou Karlovy Vary stále ještě oslavou často nezávislých filmů, které v běžné kinodistribuci nenajdeme a už právě kvůli tomu stojí rozhodně zato.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb