Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Leoš Mareš si již deset let stěžuje, že mu Marek Eben dluží peníze. Bartoška se od něj distancoval

24.06.2018
Leoš Mareš si již deset let stěžuje, že mu Marek Eben dluží peníze. Bartoška se od něj distancoval

Foto: KVIFF

Popisek: Marek Eben na snímku z loňských Varů

FOTOGALERIE Marka Ebena známe především jako noblesního a pohotového moderátora. Ale ne každému je známé, že je rovněž velkým recesistou a vtipálkem. Nejlépe jej vystihuje názor jednoho z recenzentů desky Chlebíčky. Ten jeho talent glosuje slovy, že říkat o Markovi Ebenovi, že je vtipný, je málo, protože je hodně vtipný. A jako nejlepší důkaz uvádí Ebenovy písňové texty.

Přesvědčit se o nich mohou pravidelní i příležitostní návštěvníci koncertů skupiny Bratři Ebenové či ti, kteří si koupí její desky. Jen výjimečně lze Ebeny spatřit v hudebních klipech, což je veliká škoda. Jednou z mála příležitostí vidět některý z nich nabídl tento týden pořad Dobré ráno na ČT 2, když odvysílal klip Bratří Ebenů, nazvaný Folkloreček. I když byl natočen již před deseti lety, diváky stále baví, především na Youtube, kde ho zhlédly již tisíce návštěvníků.

 

Jak je ten fokloreček dojímá

Poté, co bratři Ebenové natočili senzační písničku Trampská, parodující populární hity Jana Nedvěda, vzali si na mušku neméně oblíbené skladby, spojující folklorní soubory s moderními kapelami. Text Foklorečku se Ebenům opět mimořádně podařil. Všichni bratři se tentokrát nepředvedli jen coby vynikající muzikanti, ale též jako herci a tanečníci. V lidových krojích si notují, jak je ten folkloreček  dojímá, když se hraje elektricky s bicíma. A pak si ještě společně postesknou: „Kdo si to cedečko doma vypaluje, ten moje srdečko tuze zarmucuje. Komu to cedečko najdu na pisíčku, tomu svů šavličků useknu ručičků.“

Bartoška je prý nezná, Marešovi dluží

Ke spolupráci na zdařilém klipu pozvali Ebeni řadu svých přátel, kteří si naopak dělají srandu z nich. Známý primáš kapely Hradišťan Jiří Pavlica se na začátku pohoršuje, že bratři Ebenové jsou synonymem byznysu, prodejnosti, podvodnosti. Jiří Bartoška, ještě bez vousů, konstatuje, že skupinu Bratři Ebenové  nezná a ani neví, zda jsou to vůbec bratři. Ale trošku ho prý nazdvihlo, jak si ve své písni dělají legraci z toho folkloru. Nakonec se prý ale s Markem Ebenem sešli a všechno si to vyříkali. Petrovi Fialovi z Mňágy a Žďorp se Ebeni vždycky zdáli takoví divní, slušní, nikdo z nich nekouřil, nepil, ty písničky jsou takové jemné. Nejvíc překvapil Leoš Mareš. Ten se mimo jiné nechal slyšet, že Marek Eben mu dluží peníze, a tak prý chápe, proč se do folkloru pustil. Protože potřebuje peníze.

 

Problém na Moravě

Bratři Ebenové dodnes hrají Fokloreček (letos slavící deset úspěšných let) i na svých koncertech. Když nedávno vystupovali v Městském divadle v Karlových Varech, Marek Eben si postěžoval, že hrát tuto písničku na Moravě, v kolébce folklóru, není vůbec jednoduché. Zato ve Varech sklidila aplaus. Na druhé straně si ale pochvaloval, že se po koncertě nemusí, na rozdíl od ostatních členů kapely, v noci vracet do Prahy. Před třinácti lety se totiž s manželkou Markétou usadil v nedaleké obci Kolová, kde si postavili krásný dřevěný domek, podle Marka vypadá jako kravín (je to ovšem luxusní kravín).

 

Praha, Vary, Kolová

Důvodů přestěhování z Prahy měl hned několik. Jednak jeho žena, mnoho let upoutaná na invalidní vozík, potřebovala bezbariérové bydlení, jednak má k Varům velmi osobní vztah, protože ve zdejším divadle působil ve svém prvním hereckém angažmá a mnoho let zde moderuje Mezinárodní filmový festival. Lázeňskému městu věnoval dokonce jednu ze svých písní. V ní se vyznává z lásky k Varům a dokonce si přeje, aby tu byl pochován. A je nejspíše jen otázkou času, kdy napíše něco o Kolové. Zatím zde hraje golf a povídá si se spoluobčany u vánočního stromu.

Vložil: Adéla Hofmanová