Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Idylka jako v éře Viléma Tella. Na Božím Daru vystřídali lyžaře lukostřelci

21.06.2018
Idylka jako v éře Viléma Tella. Na Božím Daru vystřídali lyžaře lukostřelci

Autor: Facebook

Popisek: Na Božím Daru a v Oberwiesenthalu se koná Mistrovství Evropy v 3D lukostřelbě

Návštěvníkům nejvýše položené obce u nás, Božím Daru, se v těchto dnech nabízí unikátní podívaná. Zatímco během roku v tomto lyžařské středisku nikoho nepřekvapí množství lyžařů nebo cyklistů, v současné době je vystřídali lukostřelci z celé Evropy. A ještě více je jich k vidění v sousedních lázních Oberwiesenthal. Malebné horské městečko s pastvinami, plnými ovcí, nad nimiž jezdí červené lanovky, vypadá jako vystřižené ze švýcarského katalogu. A teď zde lze ještě navíc potkat chlapíky, připomínající legendárního švýcarského lukostřelce Viléma Tella.

Na Božím Daru a v Oberwiesenthalu se totiž právě koná Mistrovství Evropy v 3D lukostřelbě. Většina z nás nejspíše nemá ponětí, že něco podobného existuje. A sledovat jakoukoliv soutěž tohoto druhu, je opravdu výjimečný zážitek tím spíše, že se tato sportovní disciplína u nás teprve rozvíjí. Její podstatou je kombinace sportovní lukostřelby na 3D modely zvířat v životní velikosti, zasazené do jejich přirozeného prostředí, a pohybu v náročném terénu. Právě proto se soutěže v 3D lukostřelbě často konají právě na horách, loukách nebo v lesích. To vše je na Božím Daru a v jeho okolí k dispozici a pro podobné akce zde existují ideální podmínky.

Velká neznámá

Na zdejších svazích vznikly dvě střelnice, plné 3D modelů zvířat, od zajíce až po dravé ptáky, s vyznačenou zásahovou zónou. Lze přitom spatřit různé druhy luků a střeleckých technik, které se u reprezentantů jednotlivých zemí mohou lišit.  Společná jsou však základní pravidla. Střelci se pohybují po vyznačeném terénu v malých skupinách a střílí z určené pozice, tzv. mety, na terče.   Od jiných druhů lukostřelby se 3D lukostřelba zásadně odlišuje. Střelci totiž míří na terč neznámé velikosti a na neznámou vzdálenost, vždy větší než pět metrů. Většinou se jedná o relativně krátké vzdálenosti z loveckých pozic. Každý závodník má možnost pouze jediného výstřelu. Důležitá jsou rovněž přísná bezpečnostní pravidla, neboť luky mohou být smrtelně nebezpečnou zbraní.

Lyžaře a cyklisty vystřídali na Božím Daru lukostřelci z celé Evropy

Vzrušující zábava

Náročnost této specifické střelecké disciplíny komplikuje řada faktorů, například pohyb střelce v přírodním terénu, počasí, různé optické klamy, apod. Velmi těžké jsou například souboje, pořádané v zimním období. A právě tato specifika dělají z 3D lukostřelby skvělou volnočasovou aktivitu. Některé tratě v sobě spojují prvky lukostřelby a treku a jsou tak často velice vzrušující. Díky tomu se tento neobvyklý sport postupně prosazuje i u nás, jednotlivci jsou organizováni v klubech, i samostatně. V pětadvaceti klubech působí na 1400 střelců, ne všichni jsou ale aktivní.  V roce 1996 byl založen Český svaz sportovních kuší a luků 3D, před čtyřmi lety se proměnil na Českou 3D lukostřelbu, která je i členem Mezinárodní asociace terénní lukostřelby.

Je potěšující, že čeští reprezentanti patří ke světové špičce. Dokonce už u nás vzniklo několik stálých parcourů, tedy trvale postavených tratí, například v Budějovicích, Hradci Králové nebo v Turnově a další jsou naplánované.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace