Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepoučitelní konšelé? Ochránci zázračných pramenů se radují. Překvapivě je podrželo ministerstvo

01.06.2018
Nepoučitelní konšelé? Ochránci zázračných pramenů se radují. Překvapivě je podrželo ministerstvo

Foto: commons.wikimedia.org / Aktron

Popisek: V Karlových Varech je autobusové nádraží nešťastně situováno takřka v samotném centru, hned u Tržnice. Současný stav je smutný, prostor je plný bezdomovců a špíny. Co teď s tím?

Také občané Karlových Varů čelí neustálým pokusům postupně měnit jejich malebné a historicky unikátní lázeňské město v betonový ráj komerce, jehož hlavním cílem je devastující nárůst byznysu. A to na úkor tradiční oázy klidu, která přitahuje lázeňské hosty z celého světa. Dosavadní karlovarské stavební průšvihy dokazují, že většina konšelů nedávné minulosti je nepoučitelná a že stále ignorují varování prozíravějších odborníků či moudřejších oponentů.

A to přesto, že ráz města, usilujícího o zápis na prestižní seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, osudově poznamenaly megalomanské stavby, jakými jsou rozpadající se Vřídelní kolonáda, brutalistní hotel Thermal i nechvalně proslulá KV aréna, označovaná za pomník korupce. Všechny tři objekty dnes způsobují vedení města značné starosti a jsou častým terčem kritiky v médiích. 

Terminál versus prameny

Další ostrá debata se rozpoutala i kvůli záměru vybudovat v bezprostřední blízkosti lázeňské zóny integrovaný dopravní terminál za 700 milionů korun, který by měl spojit městskou, příměstskou a dálkovou autobusovou dopravu. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že má stavba, prezentovaná jako dílo 21. století, vzniknout v ochranném pásmu zdejších léčivých pramenů. Navíc se proti tomuto dalšímu kontroverznímu stavebnímu projektu vzbouřila kromě občanů i řada odborníků a boj proti němu dokonce sjednotil i zdejší architekty. Díky usilovnému tlaku nakonec vedení města připustilo, že původní projekt obřího terminálu bude „modifikován a redukován“ do menší velikosti a před stávajícím historickým objektem městské Tržnice vznikne náměstí, jak si řada občanů přeje.

Stopka z inspektorátu

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) se navíc snaží veřejnost přesvědčit, že stavba terminálu není v kolizi s ochranou zdejších léčivých pramenů. Jenže, nyní se situace nečekaně radikálně změnila. I když karlovarský magistrát dříve anoncoval, že výstavba ze všech stran torpédovaného areálu, by mohla začít již letos na podzim, čáru přes rozpočet mu udělal také Český inspektorát lázní a zřídel, patřící pod Ministerstvo zdravotnictví ČR. Tento úřad se obává, že by stavba skutečně mohla ohrozit zdejší léčivé prameny, jejichž ochranu má na starosti. Mezitím ovšem magistrát ohlásil, že hodlá investovat dvanáct milionů do rekonstrukce stávajícího nástupiště autobusů MHD, které léta funguje právě u Tržnice a podle náměstka pro oblast dopravy Michala Riška by tak měl vzniknout moderní terminál.

Ovlivní plánovaný terminál volby?

Další zásadní zvrat by rovněž mohly přinést letošní komunální volby. Již nyní se spojují nespokojení občané a osobností s cílem vytvořit nová hnutí, která by v případě, že uspějí u voličů (což ve Varech není nic výjimečného), mohly realizaci terminálu úplně zastavit. Na vedení města tak stále více útočí nejen opoziční zastupitelé, v čele s protikorupčním aktivistou Jiřím Kotkem nebo členy hnutí O co jim jde!?  ale i skupina, sdružená kolem měsíčníku Karlovarky.

Proti výstavbě terminálu vznikla ve Varech také petice, nazvaná „Chceme náměstí, ne nádraží“. I s ohledem na bouřlivé referendum, které se letos ve městě konalo kvůli Vřídelní kolonádě, je zřejmé, že letos komunální volby ve Varech nejspíše ovlivní téma architektury, zatímco minule bodovala vítězná Karlovarská občanská alternativa díky kultuře.

Vložil: Adéla Hofmanová