Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepoučitelní konšelé? Ochránci zázračných pramenů se radují. Překvapivě je podrželo ministerstvo

01.06.2018
Nepoučitelní konšelé? Ochránci zázračných pramenů se radují. Překvapivě je podrželo ministerstvo

Autor: commons.wikimedia.org / Aktron

Popisek: V Karlových Varech je autobusové nádraží nešťastně situováno takřka v samotném centru, hned u Tržnice. Současný stav je smutný, prostor je plný bezdomovců a špíny. Co teď s tím?

Také občané Karlových Varů čelí neustálým pokusům postupně měnit jejich malebné a historicky unikátní lázeňské město v betonový ráj komerce, jehož hlavním cílem je devastující nárůst byznysu. A to na úkor tradiční oázy klidu, která přitahuje lázeňské hosty z celého světa. Dosavadní karlovarské stavební průšvihy dokazují, že většina konšelů nedávné minulosti je nepoučitelná a že stále ignorují varování prozíravějších odborníků či moudřejších oponentů.

A to přesto, že ráz města, usilujícího o zápis na prestižní seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, osudově poznamenaly megalomanské stavby, jakými jsou rozpadající se Vřídelní kolonáda, brutalistní hotel Thermal i nechvalně proslulá KV aréna, označovaná za pomník korupce. Všechny tři objekty dnes způsobují vedení města značné starosti a jsou častým terčem kritiky v médiích. 

Terminál versus prameny

Další ostrá debata se rozpoutala i kvůli záměru vybudovat v bezprostřední blízkosti lázeňské zóny integrovaný dopravní terminál za 700 milionů korun, který by měl spojit městskou, příměstskou a dálkovou autobusovou dopravu. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že má stavba, prezentovaná jako dílo 21. století, vzniknout v ochranném pásmu zdejších léčivých pramenů. Navíc se proti tomuto dalšímu kontroverznímu stavebnímu projektu vzbouřila kromě občanů i řada odborníků a boj proti němu dokonce sjednotil i zdejší architekty. Díky usilovnému tlaku nakonec vedení města připustilo, že původní projekt obřího terminálu bude „modifikován a redukován“ do menší velikosti a před stávajícím historickým objektem městské Tržnice vznikne náměstí, jak si řada občanů přeje.

Stopka z inspektorátu

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA) se navíc snaží veřejnost přesvědčit, že stavba terminálu není v kolizi s ochranou zdejších léčivých pramenů. Jenže, nyní se situace nečekaně radikálně změnila. I když karlovarský magistrát dříve anoncoval, že výstavba ze všech stran torpédovaného areálu, by mohla začít již letos na podzim, čáru přes rozpočet mu udělal také Český inspektorát lázní a zřídel, patřící pod Ministerstvo zdravotnictví ČR. Tento úřad se obává, že by stavba skutečně mohla ohrozit zdejší léčivé prameny, jejichž ochranu má na starosti. Mezitím ovšem magistrát ohlásil, že hodlá investovat dvanáct milionů do rekonstrukce stávajícího nástupiště autobusů MHD, které léta funguje právě u Tržnice a podle náměstka pro oblast dopravy Michala Riška by tak měl vzniknout moderní terminál.

Ovlivní plánovaný terminál volby?

Další zásadní zvrat by rovněž mohly přinést letošní komunální volby. Již nyní se spojují nespokojení občané a osobností s cílem vytvořit nová hnutí, která by v případě, že uspějí u voličů (což ve Varech není nic výjimečného), mohly realizaci terminálu úplně zastavit. Na vedení města tak stále více útočí nejen opoziční zastupitelé, v čele s protikorupčním aktivistou Jiřím Kotkem nebo členy hnutí O co jim jde!?  ale i skupina, sdružená kolem měsíčníku Karlovarky.

Proti výstavbě terminálu vznikla ve Varech také petice, nazvaná „Chceme náměstí, ne nádraží“. I s ohledem na bouřlivé referendum, které se letos ve městě konalo kvůli Vřídelní kolonádě, je zřejmé, že letos komunální volby ve Varech nejspíše ovlivní téma architektury, zatímco minule bodovala vítězná Karlovarská občanská alternativa díky kultuře.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace