Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lázně Kyselka přece jenom ožívají. Turisty zde čekají příjemná i nepříjemná překvapení. Nad ruinami září zlatý orel

29.05.2018
Lázně Kyselka přece jenom ožívají. Turisty zde čekají příjemná i nepříjemná překvapení.  Nad ruinami září zlatý orel

Foto: Adéla Hofmanová

Popisek: Obnova lázní Kyselka postupuje velmi pomalu. Turisty, kteří ji navštíví, čeká až na výjimky tristní pohled na zdevastované památkově chráněné objekty

Po malých krůčcích se postupně vrací atmosféra lázeňské pohody i do někdejších oblíbených lázní Kyselka, o nichž se v poslední době psalo především v souvislosti s jejich trestuhodným chátráním. I když zde už nejspíše nikdy nebude lázeňství fungovat na takové úrovni jako v dobách světoznámého krále minerálních vod Heinricha Mattoniho, některé projekty se jeho éru snaží alespoň evokovat.

Již několik let zde startuje nová turistická sezóna slavnostně, podobně jako v ostatních městech tohoto proslulého lázeňského regionu. O víkendu se konaly letošní Kyselské slavnosti se zajímavým programem, jehož součástí byla i prohlídka obnovovaného areálu někdejších lázní. Kdo však navštívil Kyselku v poslední době, jistě nám dá za pravdu, že zchátralých, kdysi nádherných budov, je v celém areálu stále mnohem více, než těch zrekonstruovaných.

Konečně

Ale přesto lze konečně zaznamenat změny k lepšímu. Loni byla dokonce po dobu hlavní turistické sezóny obnovena železniční doprava mezi Karlovými Vary a Kyselkou alespoň prostřednictvím historického vláčku. České dráhy i obec Kyselka si od tohoto spoje slibují, že by mohl přilákat více návštěvníků než dosud, i když se zájem o Kyselku v poslední době výrazně zvýšil. Velkou zásluhu na tom má i úspěšný televizní seriál České televize Já, Mattoni. Když se v Mattoniho muzeum konala výstava kostýmů z tohoto seriálu, zájem o ni byl značný.

Po stopách skřítků nebo ruin?

K dalším atrakcím patří nová, čtyři kilometry naučná Mattoniho stezka, která částečně vede po původních promenádních trasách z Mattoniho éry. Autorem nápadu, že by stezka, informující o historii obce i lázní, mohla vzniknout, je samotný starosta obce Aleš Labík. Když jsme se ho zeptali, zda se mu prohlídkové trasy po zchátralých lázní nezdají poněkud absurdní, na náš dotaz nereagoval. Jakkoliv se skutečně v Kyselce leccos pohnulo, v každém soudném návštěvníkovi, jenž spatří děsivě zchátralé objekty podél hlavní cesty, musí nechat prohlídka tohoto místa deprimující pocity.

Mattoniho muzeum, nově opravený altán v lese či naučnou stezku, totiž na první pohled nespatří, zato kolekci rozpadajících se domů bohužel ano. A stezka, lákající na to, že vede po stopách skřítků, spíše vede po stopách ruin. Na druhé straně ale i pro zuboženou Kyselku platí, že turisté zdaleka nevyhledávají pouze krásná místa, ale i jejich opak. Příkladem je obliba nejrůznějších destinací, zasažených nějakou katastrofou.

Nad ruinami září zlatá orlice

Starostu Labíka jsme se také žádali o stanovisko k velmi pomalému postupu oprav nejcennějších, památkově chráněných objektů bývalého lázeňského areálu v Kyselce. Ani v tomto případě jsme se nedočkali odpovědi. Ale přinejmenším překvapivé je, že se odmlčeli i členové Asociace pro záchranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, kteří na tristní stav Kyselky před několika lety upozornili a odstartovali tak jejich obnovu.

Poslední aktualita na toto téma byla na jejich webu Zachraňte lázně Kyselka zveřejněna loni v červnu. V ní mimochodem kritizují, že se nad zdevastovanými lázněmi objevil zlatý orel Mattoni. Rozhodně však neutichl zájem veřejnosti o záchranu Kyselky. Petici, kterou zorganizovala právě Asociace, stále podepisují lidé od nás i ze zahraničí a je jich již téměř čtyřicet tisíc.

Vložil: Adéla Hofmanová