Lázně v režii Pirátů prosperují; přes chmurné předpovědi. A Tata Bojs roztančili dav včetně seniorů. I Ivana Bartoše
17.05.2018
Foto: Adéla Hofmanová
Popisek: Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních mělo kouzelnou atmosféru
FOTO Letošní zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních bylo o to slavnostnější, že se stalo připomínkou dvoustého výročí získání statutu veřejného lázeňského místa. Třídenní oslavy byly podobně, jako v Karlových Varech, plné historických reminiscencí. Také ke zdejším pramenům se vrátili zakladatelé lázní a slavní hosté, ale večerní program byl již ryze současný. Senzační vystoupení populární pražské skupiny Tata Bojs roztančilo publikum všech věkových generací. Davy diváků se na zdejší kolonádě dočkaly osvěžující lázeňské kůry, namíchané ze strhující hudby a báječné nálady.
A letos mají Mariánské Lázně, mimochodem nejmladší z tzv. lázeňského trojúhelníku, hned několik důvodů k oslavám. Dvousté narozeniny má totiž i zdejší Městské muzeum, které si je, stejně jako významné lázeňské jubileum, připomene výstavou, nazvanou 200 let lázeňství. Expozice zachycuje celý vývoj lázní prostřednictvím zajímavých předmětů a faktů. K vidění jsou například různé lékařské přístroje, používané k léčení pacientů a část sbírek je věnována i výrobě proslulých lázeňských oplatek.

Reminiscence na slavnou minulost
Okouzlený Goethe
Další expozice evokuje pobyty slavného německého básníka, který byl jak Karlovými Vary, tak Mariánskými lázněmi, natolik okouzlen, že zde pobýval mnohokrát. Celkovým počtem dnů strávil v tomto regionu tři roky svého života. A právě v domě, kde Goethe pobýval, nazývaném dříve Goethe-Haus, dnes sídlí Mětské muzeum. V objektu se podařilo zachovat i původní pokoje s originálním nábytkem, v nichž básník, zamilovaný do mladičké Ulriky von Levetzow, pobýval. V jeho pracovně jsou dodnes umístěny nejen jeho portréty z lázeňských pobytů, ale také psací stůl a některé osobní předměty. Další pokoj je věnován Goethově unikátní mineralogické sbírce.
A na letošní rok připadá i 150. výročí založení zdejšího Městského divadla.

Noční koncert Tata Bojs zaujal publikum všech věkových kategorií. A dokázal roztančit i seniory
Lázně v režii Pirátů
O Mariánských Lázních se ještě donedávna mluvilo poněkud jízlivě jako o nudných lázních, plných německých důchodců. Dnes jsou ale kosmopolitním městem, kde se léči pacienti z celého světa. Od okamžiku, kdy radnici ve volbách ovládla Česká pirátská strana, se zde ale mnohé změnilo a město dostává úplně jiný šmrnc. Piráti se snaží využít obrovský potenciál Mariánek nejen pro lázeňství, ale také kulturu a další aktivity.

Ivan Bartoš s manželkou Lydií na oslavě v Mariánkách nemohl chybět
Bývalý starosta Petr Třešňák, který je, jak se sám chlubí, starousedlíkem, připomíná, že Mariánské Lázně jsou považovány za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Snad každý, kdo lázně, plné nádherných parků, historických budov a kolonád navštíví, mu musí dát za pravdu. Vystudovaný ekolog také zdůrazňuje, že je zde čistý vzduch a současné vedení se ho snaží udržet. Třeba vybudováním nabíjecí stanice pro elektromobily.
Bartoš v davu
To, že Piráti vládnou v Mariánských Lázních, bylo patrné i na letošním zahájení lázeňské sezóny. Záštitu nad oslavami převal dokonce sám šéf Pirátské strany Ivan Bartoš, který je zároveň předsedou Výboru pro veřejnou správu Poslanecké sněmovny ČR. A tuto záštitu vzal doslova a nikoliv formálně, jak tomu většinou bývá. Večer se sám ocitl mezi nadšeným publikem koncertu Tata Bojs a podobně, jako všichni ostatní, si ho parádně užil.
Škoda jen, že se na zahájení sezóny v Karlových Varech a Mariánských Lázních nebyli podívat ti, co stále tvrdí, že tato lázeňská města ožijí pouze zásluhou filmových festivalů. Nejspíše by byli překvapení, jaká úžasná atmosféra tu vládne i mimo ně. Ostatně, právě díky proslulosti a popularitě lázní tady filmové festivaly vznikly a ne naopak.
Vložil: Adéla Hofmanová