Minulost se na Karlovy Vary valila ze všech koutů. A když jí došel dech, vsadila na Marka Ebena
10.05.2018
Foto: Adéla Hofmanová
Popisek: Karel IV. se svou družinou
FOTO Letošní slavnostní zahájení v pořadí již 661. lázeňské sezóny více než kdy jindy připomnělo, že Karlovy Vary se na celém světě proslavily především díky svým zázračným léčivým pramenům. Účastníci víkendových oslav se mohli přesvědčit, jak bohatá a slavná je historie Karlových Varů.
Tradiční průvod Karla IV. zdařile evokoval éru zakladatele města, jednoho z nejvýznamnějších evropských panovníků, který byl navíc národem zvolen za největšího Čecha. V rámci letošních oslav 100. výročí založení Československa se do lázní načas vrátil také jeden z jeho pravidelných návštěvníků, prezident T. G. Masaryk. A to prostřednictvím další unikátní sochy, kterou v blízkosti Mlýnské kolonády vybudoval sochař Tomáš Mosambo. Autor na tomto, tři a půl metru vysokém monumentu, vážícím kolem osmnácti tun, pracoval devět dní a doufá, že se bude těšit zájmu kolemjdoucích několik měsíců, tak, jako jeho předchozí pískové artefakty.

Masaryk v Karlových Varech
Karlovarské značky
Třídenními oslavami žilo nejen celé město, ale i celý region, a do Varů se na velmi pestrý program přijeli podívat kromě lázeňských hostů a turistů také návštěvníci z okolních obcí a měst. Na trase od Grandhotelu Pupp až po areál kolem Alžbětiných Lázní, se konal nespočet atraktivních akcí. Samozřejmě, že největší pozornost jako vždy vzbudil průvod s množstvím postav v historických kostýmech. Členové královské družiny tentokrát předvedli i ukázky lovu dravých ptáků. A letos přibyla i další zajímavá vystoupení, znázorňující mimořádný potenciál Karlových Varů. Tak například Pouliční divadlo Viktora Braunreitera připravilo hranou prohlídku, nazvanou Karlovarské značky. Byla věnovaná proslulým karlovarským výrobkům, ať už jde o Becherovku, minerálky firmy Mattoni, sklo králů Moser, porcelán Thun (který si zájemci mohli dokonce prohlédnout a nakoupit na populárních Porcelánových slavnostech). Není od věci připomenout, že většina světoznámých českých suvenýrů pochází právě z Karlových Varů.

Minulost se na Karlovy Vary valila ze všech koutů
Návrat do minulosti
Do minulých časů se přenesli i účastníci Řemeslného jarmarku ve Smetanových sadech s ukázkami historických řemesel. Historické postavy a scény tak bylo možné v sobotu a neděli potkat na každém kroku. V Dvořákových sadech se například objevil jeden z nejpopulárnějších starostů karlovarské historie Eduard Knoll nebo se zde procházeli slavní vídenští architekti Fellner a Helmer, kteří navrhli celou unikátní kolekci zdejších historických budov. Na jejich romantické Sadové kolonádě se představili členové Spolku panstva na tvrzi Žíželeves v pohádkově působících šatech a oblecích ve stylu biedermeier.
Pocta Ebenovi
Pro omezený počet hostů byl naopak vyhrazen slavnostní Večer města, který se konal v historické budově Karlovarského městského divadla v pátek večer. Jako každý rok na něm bylo uděleno čestné občanství, které letos získali herec a moderátor Marek Eben (za dlouholetou propagaci Karlových Varů) a M. O. Kalkert (za pořádání každoročního setkání evropské šlechty v lázních). Cenu města pak obdržel italský podnikatel Carlo Capalbo za pořádání mezinárodní sportovní akce Karlovarský půlmaraton.
Vložil: Adéla Hofmanová