Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Minulost se na Karlovy Vary valila ze všech koutů. A když jí došel dech, vsadila na Marka Ebena

10.05.2018
Minulost se na Karlovy Vary valila ze všech koutů. A když jí došel dech, vsadila na Marka Ebena

Autor: Adéla Hofmanová

Popisek: Karel IV. se svou družinou

FOTO Letošní slavnostní zahájení v pořadí již 661. lázeňské sezóny více než kdy jindy připomnělo, že Karlovy Vary se na celém světě proslavily především díky svým zázračným léčivým pramenům. Účastníci víkendových oslav se mohli přesvědčit, jak bohatá a slavná je historie Karlových Varů.

Tradiční průvod Karla IV. zdařile evokoval éru zakladatele města, jednoho z nejvýznamnějších evropských panovníků, který byl navíc národem zvolen za největšího Čecha. V rámci letošních oslav 100. výročí založení Československa se do lázní načas vrátil také jeden z jeho pravidelných návštěvníků, prezident T. G. Masaryk. A to prostřednictvím další unikátní sochy, kterou v blízkosti Mlýnské kolonády vybudoval sochař Tomáš Mosambo. Autor na tomto, tři a půl metru vysokém monumentu, vážícím kolem osmnácti tun, pracoval devět dní a doufá, že se bude těšit zájmu kolemjdoucích několik měsíců, tak, jako jeho předchozí pískové artefakty.

Masaryk v Karlových Varech

Karlovarské značky

Třídenními oslavami žilo nejen celé město, ale i celý region, a do Varů se na velmi pestrý program přijeli podívat kromě lázeňských hostů a turistů také návštěvníci z okolních obcí a měst. Na trase od Grandhotelu Pupp až po areál kolem Alžbětiných Lázní, se konal nespočet atraktivních akcí. Samozřejmě, že největší pozornost jako vždy vzbudil průvod s množstvím postav v historických kostýmech. Členové královské družiny tentokrát předvedli i ukázky lovu dravých ptáků. A letos přibyla i další zajímavá vystoupení, znázorňující mimořádný potenciál Karlových Varů. Tak například Pouliční divadlo Viktora Braunreitera připravilo hranou prohlídku, nazvanou Karlovarské značky. Byla věnovaná proslulým karlovarským výrobkům, ať už jde o Becherovku, minerálky firmy Mattoni, sklo králů Moser, porcelán Thun (který si zájemci mohli dokonce prohlédnout a nakoupit na populárních Porcelánových slavnostech). Není od věci připomenout, že většina světoznámých českých suvenýrů pochází právě z Karlových Varů.

Minulost se na Karlovy Vary valila ze všech koutů

Návrat do minulosti

Do minulých časů se přenesli i účastníci Řemeslného jarmarku ve Smetanových sadech s ukázkami historických řemesel. Historické postavy a scény tak bylo možné v sobotu a neděli potkat na každém kroku. V Dvořákových sadech se například objevil jeden z nejpopulárnějších starostů karlovarské historie Eduard Knoll nebo se zde procházeli slavní vídenští architekti Fellner a Helmer, kteří navrhli celou unikátní kolekci zdejších historických budov. Na jejich romantické Sadové kolonádě se představili členové Spolku panstva na tvrzi Žíželeves v pohádkově působících šatech a oblecích ve stylu biedermeier.

Pocta Ebenovi

Pro omezený počet hostů byl naopak vyhrazen slavnostní Večer města, který se konal v historické budově Karlovarského městského divadla v pátek večer. Jako každý rok na něm bylo uděleno čestné občanství, které letos získali herec a moderátor Marek Eben (za dlouholetou propagaci Karlových Varů) a M. O. Kalkert (za pořádání každoročního setkání evropské šlechty v lázních). Cenu města pak obdržel italský podnikatel Carlo Capalbo za pořádání mezinárodní sportovní akce Karlovarský půlmaraton.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace