Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Světoznámý revolucionář se prý nemyl. Místo psaní Kapitálu bys měl nějaký vytvořit, řekla jeho... Tajnosti slavných

08.05.2018
Světoznámý revolucionář se prý nemyl. Místo psaní Kapitálu bys měl nějaký vytvořit, řekla jeho... Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Karel Marx dohlíží na lázeňské město Karlovy Vary, dodnes trůní v nejluxusnější karlovarské čtvrti. To jsou ale paradoxy

FOTO V některých evropských zemích se o tomto víkendu oslavovalo 200. výročí narození Karla Marxe. V německém městě Trevír, kde se narodil, mu dokonce odhalili za účasti šéfa Evropské komise Junckera další pomník v nadživotní velikosti. Jeden z nejznámějších je umístěn v saské metropoli Chemnitz, dříve nazývané Karl-Marx-Stadt. Další z monumentů, připomínajících tuto kontroverzní postavu, dodnes stojí v Karlových Varech. Mnoho německých turistů se domnívá, že slavné lázeňské město je pojmenováno právě po tomto Karlovi.

V luxusní čtvrti West End byla nepřehlédnutelná bronzová socha nainstalována teprve v roce 1988. Jejím autorem je známý karlovarský sochař Karel Kuneš, který na svém největším díle pracoval čtyři roky a na svou dobu za něj získal pohádkový honorář ve výši 584 tisíc korun. I když byl pomník slavnostně odhalen u příležitosti květnových oslav osvobození, jeho hlavním posláním bylo připomínat skutečnost, že světoznámý filosof se třikrát léčil v Karlových Varech, v letech 1874-1876. To také zmiňuje pozlacený text na podstavci: Karel Marx/ Karlovy Vary/1874/ 1875/1876.

Největší muž století?

Zdaleka přitom nešlo o jedinou připomínku Marxových pobytů ve světoznámých lázních. Jeho jméno také od roku 1960 neslo Muzeum Karla Marxe, vůbec první na světě. Teprve po roce 1989 bylo přejmenováno na Muzeum Zlatý klíč. A na průčelí hotelu Olympic, kde během léčení Marx pobýval, je umístěna pamětní deska s jeho portrétem. Jeho zdejší přítomnost dokonce popsal v jedné ze svých knih známý německý novinář Egon Ervin Kisch. Ten německého filosofa považoval za největšího muže století a jeho kniha je plná vřelého obdivu vůči této kontroverzní osobnosti, přičemž ale mnohé zamlčel. Podívejte se, jak odhalovali nový pomník v Trevítu na snímku zde:

Život plný paradoxů

Marxův život je plný paradoxů. Tento idol proletářů pocházel z židovské buržoazní rodiny a jeho žena Jenny von Westphalen byla dokonce pruskou baronkou. To jí ovšem vůbec nebránilo, aby se později, zcela oddaná myšlenkám svého manžela, proměnila ze šlechtičny ve vášnivou marxistku. Zaplatila za to ale životem v nouzi. Rodinu s několika dětmi nebyl bohém Marx schopen uživit, protože až na výjimky nebyl zaměstnán a neměl ani prostředky, aby pohřbil svoji malou dcerku.

Oficiální foto myslitele z Wikipedie

Zcela spoléhal na to, že mu vždy někdo půjčí peníze, především jeho bohatý přítel Bedřich Engels, milovník luxusního života a krásných žen! Jeho situaci velmi přesně vystihuje reakce Marxovy matky, u které si věčně zadlužený syn také půjčoval. Ta se již jednou neovládla a vyčetla mu: „Místo psaní Kapitálu bys měl raději nějaký vytvořit.“ K tomu ovšem nikdy nedošlo. Marxovi si polepšili, teprve když Jenny zdědila majetek po své matce a pak si mohli koupit dům a zaměstnat služku. Ta měla mimochodem s Marxem nemanželské dítě.

Bohém a flákač

Traduje se rovněž, že slavný myslitel byl na štíru s hygienou, málokdy se myl a převlékal a že měl tělo poseté množstvím odpudivých furunklů. Zdravím doplatil na svůj celoživotní sklon k přejídání, kouření a pití a právě kvůli špatnému zdravotnímu stavu se musel léčit v Karlových Varech. O tom, že to byl následek jeho bohémského života ovšem jeho obdivovatelé mlčí. Je celkem příznačné, že otec marxismu dnes trůní na místě, kde si pořizují luxusní rezidence a byty v ceně desítek milionů korun ti, co celý život hlásali komunistické ideje, aby se nakonec stali největšími kapitalisty.

Vložil: Adéla Hofmanová