Světoznámý revolucionář se prý nemyl. Místo psaní Kapitálu bys měl nějaký vytvořit, řekla jeho... Tajnosti slavných
08.05.2018
Foto: Facebook
Popisek: Karel Marx dohlíží na lázeňské město Karlovy Vary, dodnes trůní v nejluxusnější karlovarské čtvrti. To jsou ale paradoxy
FOTO V některých evropských zemích se o tomto víkendu oslavovalo 200. výročí narození Karla Marxe. V německém městě Trevír, kde se narodil, mu dokonce odhalili za účasti šéfa Evropské komise Junckera další pomník v nadživotní velikosti. Jeden z nejznámějších je umístěn v saské metropoli Chemnitz, dříve nazývané Karl-Marx-Stadt. Další z monumentů, připomínajících tuto kontroverzní postavu, dodnes stojí v Karlových Varech. Mnoho německých turistů se domnívá, že slavné lázeňské město je pojmenováno právě po tomto Karlovi.
V luxusní čtvrti West End byla nepřehlédnutelná bronzová socha nainstalována teprve v roce 1988. Jejím autorem je známý karlovarský sochař Karel Kuneš, který na svém největším díle pracoval čtyři roky a na svou dobu za něj získal pohádkový honorář ve výši 584 tisíc korun. I když byl pomník slavnostně odhalen u příležitosti květnových oslav osvobození, jeho hlavním posláním bylo připomínat skutečnost, že světoznámý filosof se třikrát léčil v Karlových Varech, v letech 1874-1876. To také zmiňuje pozlacený text na podstavci: Karel Marx/ Karlovy Vary/1874/ 1875/1876.
Největší muž století?
Zdaleka přitom nešlo o jedinou připomínku Marxových pobytů ve světoznámých lázních. Jeho jméno také od roku 1960 neslo Muzeum Karla Marxe, vůbec první na světě. Teprve po roce 1989 bylo přejmenováno na Muzeum Zlatý klíč. A na průčelí hotelu Olympic, kde během léčení Marx pobýval, je umístěna pamětní deska s jeho portrétem. Jeho zdejší přítomnost dokonce popsal v jedné ze svých knih známý německý novinář Egon Ervin Kisch. Ten německého filosofa považoval za největšího muže století a jeho kniha je plná vřelého obdivu vůči této kontroverzní osobnosti, přičemž ale mnohé zamlčel. Podívejte se, jak odhalovali nový pomník v Trevítu na snímku zde:

Život plný paradoxů
Marxův život je plný paradoxů. Tento idol proletářů pocházel z židovské buržoazní rodiny a jeho žena Jenny von Westphalen byla dokonce pruskou baronkou. To jí ovšem vůbec nebránilo, aby se později, zcela oddaná myšlenkám svého manžela, proměnila ze šlechtičny ve vášnivou marxistku. Zaplatila za to ale životem v nouzi. Rodinu s několika dětmi nebyl bohém Marx schopen uživit, protože až na výjimky nebyl zaměstnán a neměl ani prostředky, aby pohřbil svoji malou dcerku.

Oficiální foto myslitele z Wikipedie
Zcela spoléhal na to, že mu vždy někdo půjčí peníze, především jeho bohatý přítel Bedřich Engels, milovník luxusního života a krásných žen! Jeho situaci velmi přesně vystihuje reakce Marxovy matky, u které si věčně zadlužený syn také půjčoval. Ta se již jednou neovládla a vyčetla mu: „Místo psaní Kapitálu bys měl raději nějaký vytvořit.“ K tomu ovšem nikdy nedošlo. Marxovi si polepšili, teprve když Jenny zdědila majetek po své matce a pak si mohli koupit dům a zaměstnat služku. Ta měla mimochodem s Marxem nemanželské dítě.
Bohém a flákač
Traduje se rovněž, že slavný myslitel byl na štíru s hygienou, málokdy se myl a převlékal a že měl tělo poseté množstvím odpudivých furunklů. Zdravím doplatil na svůj celoživotní sklon k přejídání, kouření a pití a právě kvůli špatnému zdravotnímu stavu se musel léčit v Karlových Varech. O tom, že to byl následek jeho bohémského života ovšem jeho obdivovatelé mlčí. Je celkem příznačné, že otec marxismu dnes trůní na místě, kde si pořizují luxusní rezidence a byty v ceně desítek milionů korun ti, co celý život hlásali komunistické ideje, aby se nakonec stali největšími kapitalisty.
Vložil: Adéla Hofmanová