Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozkvetlé Vary zahájily novou sezónu. Návštěvníci se vracejí, ale za humny číhá nebezpečí, které je může odradit

07.05.2018
Rozkvetlé Vary zahájily novou sezónu. Návštěvníci se vracejí, ale za humny číhá nebezpečí, které je může odradit

Foto: Facebook

Popisek: Ostravské kaly se dočkají čištění v krásné lázeňské krajině

Několik týdnů se nejvýznamnější české lázně, Karlovy Vary, připravovaly na slavnostní zahájení lázeňské sezóny. Díky teplému jaru je celé město rozkvetlé a již nyní jsou parky, ulice i kolonády zaplněné turisty a lázeňskou klientelou. Tradiční, léty ověřené rituály, k nimž patří především žehnání pramenům a průvod Karla IV., letos zpestřil i program, zaměřený na oslavy stého výročí založení Československa. Tak, jako každý rok, se k Vřídlu sjeli hosté z celého světa... Jenže naděje na novou úspěšnou sezónu kazí vážný problém.

Ještě donedávna měli karlovarší konšelé mnoho důvodů k radosti. Několik let trvající pokles lázeňských hostů se zastavil a navíc došlo ke kýžené změně. Zatímco dříve zněla na kolonádách především ruština, nyní je složení klientely mnohem vyrovnanější. Podle statistiky návštěvnosti za uplynulý rok jsou nejčastějšími hosty Karlových Varů stále Češi, následují Němci a teprve na třetím místě Rusové. Je zajímavé, že čtvrtou a pátou příčku obsadili turisté z Číny a Thaj-wanu a až za nimi skončili Slováci a Ukrajinci.

Hodně špatná reklama

Jenže současný příznivý trend kazí skutečnost, že právě do proslulého lázeňského trojúhelníku v posledních dnech zamířily vlaky se stovkami tun toxického odpadu, který zde má být spalován v areálu firmy Sokolovská uhelná. I když její šéfové neustále uklidňují obyvatele kraje, že jim nic nehrozí, znepokojení dalo najevo i vedení lázeňských měst. Podle členů karlovarské komise pro lázeňství a cestovní ruch rozhodnutí likvidovat ve zdejším regionu toxický odpad nepůsobí dobře na lázeňské hosty, ani turisty. Uložili proto primátorovi města Petru Kulhánkovi (KOA), aby se pokusil kontroverzní projekt zvrátit. Kulhánek se nechal slyšet, že o výsledku pochybuje, ale sám se s žádostí o pomoc obrátí na právníky. Pozastavuje se i nad skutečností, že se kaly měly původně likvidovat v Polsku, ale polská strana to odmítla. Podle náměstka primátora Jiřího Klsáka by navíc tato záležitost mohla negativně ovlivnit vstup měst lázeňského trojúhelníku na prestižní seznam UNESCO.

Tisíce tun jedů

V reportáži, kterou tento týden odvysílala ČT 24, si lidé z Ostravska stěžovali na hrozný zápach, který z toxických kalů uniká: „To je smrad, že se to nedá dýchat.“ Reportérka pak popisovala, co se s páchnoucími kaly bude dít dál: „Po železnici, přes celou republiku kontejnery putují do Sokolovské uhelné, kde je zpracují. Denně se nakládá 600 tun a jejich množství se bude postupně zvyšovat, aby definitivně zmizely do konce roku. Celkem má být během roku zlikvidováno devadesát tisíc tun kalů. Zůstane po nich ale kontaminovaná zemina.“

Ještě více šokující byla ta pasáž, v níž moderátorka ČT upozornila na to, že v Sokolovské uhelné teprve likvidace kalů testuje (!). Vedení společnosti i kraje přitom veřejnost neustále uklidňuje, že proces je zcela bezpečný a že v regionu nezpůsobí žádný problém, i když jde pouze o zkušební provoz.

Příšerný zápach

To, že jsou obavy starostů lázeňských měst i členů lázeňské komise zcela na místě, nejlépe dokazují reakce veřejnosti, které mají o tvrzení, že likvidace kalů bude bezpečná, velké pochybnosti. „Nejnebezpečnější odpad u nás se zázračně promění ve vůni fialek metodou, kterou nikdo nikdy nepoužíval,“ zamýšlí se například Přemek. Ten si navíc myslí, že pro lázeňství je nejhorší, když se lže, a tak se vyrojí ještě horší pověsti a lidé přestanou do lázní jezdit. Martin argumentuje vlastními zkušenostmi: „Zápach z Vřesové, hlavně ve večerních hodinách, je příšerný.“

Vložil: Adéla Hofmanová