Sexualita je jedna z nejdůležitějších částí života, říká slavný světoběžník, který horko těžko odmítal manželky. Tajnosti slavných
03.05.2018
Foto: Colours of Ostrava / Facebook
Popisek: Miloslav Stingl
Rozsahem svých cest i počtem vydaných knížek je bezesporu nejvýznamnějším českým cestovatelem a této celoživotní vášni se věnuje doposud, a to i když mu táhne na devadesát. Tajemství jeho kondice prý spočívá v tom, že jako mladý hodně běhal. Přesto by si přál, aby byl alespoň o třicet let mladší, obzvláště nyní v měsíci lásky. Jako autor knihy Sex v pěti dílech světa trvá na tom, že sexualita je jednou z nejdůležitějších částí života a pochvaluje si, že se nakonec nestal farářem.
A otázkám sexuality byl věnován i jeho prvomájový rozhovor v pořadu Českého rozhlasu Host do domu, který vedl se svým mladším kolegou Vladimírem Krocem. Ten se jako cestovatel, který zná velmi dobře Polynésii, obzvláště zajímal o Ostrovy Samoa, o nichž se hovoří jako o ostrovech lásky, kde se sexu mimořádně daří: „Tam se té biologické lásce věnují velice rádi a velice často. Není to něco nemravného. Pětileté děti se dívají, jak spolu mají rodiče milostný styk,“ prozradil Miloslav Stingl. On sám je v tomto případě pro zlatou střední cestu, tu považuje za správnou: „Milostný život je zcela přirozený, kdo se ho odříká, je hloupej. Ale zase přehánět to, pěstovat prostituci nebo to dělat s pěti různýma ženama, to je moc.“ A v této souvislosti připomněl, že měl být farářem. „Celý život pěstovat celibát, tak to nevím, jestli by byl můj šálek čaje.“
Blbý náboženství
Díky tomu, že již navštívil více než 150 zemí světa, byl často konfrontován s nejrůznějšími formami milostného života: „Dokonce různí náčelníci mě nabízeli jako nejvyšší formu pohoštění své manželky,“ pochlubil se a zároveň prozradil, že to vždy odmítl s výmluvou, že mu to jeho náboženství zakazuje. Jeden z oněch náčelníků na to reagoval: „To máte blbý náboženství“. Ne vždy se mu však podařilo tak snadno uniknout. Na Nové Guinei si ho vyhlédl jako manžela pro svoji desetiletou dceru tamější domorodec. Tím, že tam cestovatel jezdil autem a měl u sebe peníze, působil jako velmi dobrá partie. Netušil, že stačilo, aby se dívky dotknul a již byla ruka v rukávě. Nakonec se z nečekaného chomoutu vyplatil pětadvaceti mincemi. „Já jsem vlastně bigamista, protože jsem se nikdy nerozvedl,“ vtipkoval v Českém rozhlase.
Čestný občan Karlových Varů
I když Miloslav Stingl procestoval křížem krážem opravdu celý svět, tvrdí o sobě, že je velký vlastenec a že by chtěl zemřít doma, i když se na to prý ještě nechystá. Dlouhá léta žil v Karlových Varech a proslulé lázně považuje za svůj domov. Svůj nadšený vztah k tomuto městu vysvětlil následovně: „To bylo velké štěstí. Můj tatínek byl báňský inženýr a pracoval v sokolovských dolech a ty sokolovské doly měly shodou okolností dům v Karlových Varech. I za hlubokého komunismu to bylo místo, kde se konaly filmové festivaly a kde jsem mohl využít své různé jazykové schopnosti. Když bydlíte někde v Kotěhůlkách, tak těžko můžete mluvit portugalsky nebo mongolsky. Na festival proto chodil pracovat jako tlumočník. Karlovy Vary považuje za svůj hlavní domov, i když léta bydlí v Praze. Váží si také toho, že jsou jedním z měst, které mu udělily čestné občanství.
Kromě Čech mu nejvíce učaroval Nový Zéland: „Kdyby Prahu chytilo zemětřesení nebo mor, tak bych chtěl žít na Novém Zélandu,“ přiznal se a dodal, že to je z jeho pohledu ideální země. Takových lidí, třeba Číňanů, je ale na světě spousta a vůbec není jednoduché tam získat pobyt.
Vložil: Adéla Hofmanová