Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrdliččin zval ku lásce hlas... Jak vzít Máchu doslova? V Chebu to jde. Ve Varech zase ´prchají číšníci´

01.05.2018
Hrdliččin zval ku lásce hlas... Jak vzít Máchu doslova? V Chebu to jde. Ve Varech zase ´prchají číšníci´

Foto: Facebook

Popisek: Byl první máj, byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas

Tak je to tady. Dnes se všichni sejdeme pod rozkvetlou třešní s úmyslem ukrást svým milovaným jeden letmý polibek. První máj, lásky čas. Trochu nám to kazí to, že nám ze svátku lásky udělali svátek práce, ale nechme je, ať si myslí, že práce je víc než láska. My víme, že není a zaběhneme si pro polibek, ne pro krumpáč.

Karlovarský kraj pojal svátek lásky trochu po svém. Dneškem začne slavit skutečné jaro. A to vítáním ptačího zpěvu. Co se bude dít? V Chebu, Horšovském Týně a Mariánských Lázních se dočkáme komentované procházky za poznáváním hlasů našeho zpěvného ptactva. Stali jsme se k ptačímu zpěvu trochu hlušší. Je jen takovou kulisou, kterou moc neslyšíme a hlavně, ve které se moc nevyznáme. Ale to jde změnit.

Kudy se půjde za zpěvnými ptáky

V Chebu si nevybrali nejkratší cestu. Půjde se lávkou pod Chebským hradem, po přehradní hrázi Skalka, pak po levém břehu ke statku Stein, procházka se mihne kolem Komorní hůrky a kolem Ameriky do Františkových Lázní se vrátí. Délka bratru 10 kilometrů, tak dobré boty s sebou. V Horšovském Týně na to jdou trochu zlehka. Projdou se jen po parku. Začátek procházky v 7 ráno, konec v 11. A v Mariánských Lázních to vzali zase po svém. Začátek v 8 ráno zastihne zájemce u odchycených ptáků, pak bude následovat procházka parkem a závěr si všichni užijí u kroužkování ptáků. No, proč ne. U všech tří akcí bude výhodou, když si s sebou vezmete dalekohled. A kdo to nestihne dnes, nemusí smutnit. Vítání ptačího zpěvu se odehraje také v Holýšově 6. května a v Tachově 12. května.

Karlovy Vary chystají zahájení sezóny

Lázeňská sezóna Karlových Varů se rozjede tento týden. A skromně k tomu město skutečně nepřistoupí. V ulicích, parcích, na kolonádách i v lázeňských lesích se představí hudebníci, divadelníci a další umělci. Chybět nebudou tradiční prvky, které k zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech patří již dlouhá léta, například slavnostní večer s předáním ceny města a čestného občanství, který se letos odehraje v Karlovarském městském divadle, žehnání pramenům a slavnostní mše, průvod družiny Karla IV. nebo řemeslný trh s dobovými atrakcemi pro děti zdarma.

Celým víkendem od 4. do 6. května, podobně jako dalšími významnými akcemi, které se letos ve městě uskuteční, se budou prolínat prvky odkazující na výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu. Výročí se promítne do podoby pískové sochy, kterou sochař Tomáš Bosambo opět vytvoří u Mlýnské kolonády (tentokráte se snad socha nezhroutí, doufejme), téma se objeví i ve vystoupeních umělců - ulicemi se budou procházet herci v dobových kostýmech a lidé se tak budou moci potkat a vyfotit s velikány jako byli Becher, Mattoni, Moser, Bayer a další. K vidění bude taneční vystoupení inspirované uplynulým stoletím. Všechna pouliční vystoupení včetně koncertů známých českých interpretů budou zdarma.

Ulice plné prchajících číšníků? To zažijete jenom ve Varech

Na kolonádách, v parcích a na pěších zónách se představí přední umělci české scény a regionální umělci. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty hvězd televizních soutěží Martina Chodúra a Milana Peroutky, představí se Vojenský umělecký soubor Ondráš, Taneční studio Fontána uvede představení „Slavné osmičky za posledních 100 let“, po úspěších v minulých letech se na Sadovou kolonádu vrátí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves, který předvede šaty Biedermeier a historický tanec 19. století. A výčet tímto nekončí. Karlovarští se zkrátka mají na co těšit.

A lahůdka na závěr. Součástí programu bude i tradiční  Food Festival Karlovy Vary s během číšníků „Vrchní, prchni“. Ulice plné prchajících číšníků? To zažijete jenom v Karlových Varech. Tak dobrou náladu s sebou.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb