Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrdliččin zval ku lásce hlas... Jak vzít Máchu doslova? V Chebu to jde. Ve Varech zase ´prchají číšníci´

01.05.2018
Hrdliččin zval ku lásce hlas... Jak vzít Máchu doslova? V Chebu to jde. Ve Varech zase ´prchají číšníci´

Autor: Facebook

Popisek: Byl první máj, byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas

Tak je to tady. Dnes se všichni sejdeme pod rozkvetlou třešní s úmyslem ukrást svým milovaným jeden letmý polibek. První máj, lásky čas. Trochu nám to kazí to, že nám ze svátku lásky udělali svátek práce, ale nechme je, ať si myslí, že práce je víc než láska. My víme, že není a zaběhneme si pro polibek, ne pro krumpáč.

Karlovarský kraj pojal svátek lásky trochu po svém. Dneškem začne slavit skutečné jaro. A to vítáním ptačího zpěvu. Co se bude dít? V Chebu, Horšovském Týně a Mariánských Lázních se dočkáme komentované procházky za poznáváním hlasů našeho zpěvného ptactva. Stali jsme se k ptačímu zpěvu trochu hlušší. Je jen takovou kulisou, kterou moc neslyšíme a hlavně, ve které se moc nevyznáme. Ale to jde změnit.

Kudy se půjde za zpěvnými ptáky

V Chebu si nevybrali nejkratší cestu. Půjde se lávkou pod Chebským hradem, po přehradní hrázi Skalka, pak po levém břehu ke statku Stein, procházka se mihne kolem Komorní hůrky a kolem Ameriky do Františkových Lázní se vrátí. Délka bratru 10 kilometrů, tak dobré boty s sebou. V Horšovském Týně na to jdou trochu zlehka. Projdou se jen po parku. Začátek procházky v 7 ráno, konec v 11. A v Mariánských Lázních to vzali zase po svém. Začátek v 8 ráno zastihne zájemce u odchycených ptáků, pak bude následovat procházka parkem a závěr si všichni užijí u kroužkování ptáků. No, proč ne. U všech tří akcí bude výhodou, když si s sebou vezmete dalekohled. A kdo to nestihne dnes, nemusí smutnit. Vítání ptačího zpěvu se odehraje také v Holýšově 6. května a v Tachově 12. května.

Karlovy Vary chystají zahájení sezóny

Lázeňská sezóna Karlových Varů se rozjede tento týden. A skromně k tomu město skutečně nepřistoupí. V ulicích, parcích, na kolonádách i v lázeňských lesích se představí hudebníci, divadelníci a další umělci. Chybět nebudou tradiční prvky, které k zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech patří již dlouhá léta, například slavnostní večer s předáním ceny města a čestného občanství, který se letos odehraje v Karlovarském městském divadle, žehnání pramenům a slavnostní mše, průvod družiny Karla IV. nebo řemeslný trh s dobovými atrakcemi pro děti zdarma.

Celým víkendem od 4. do 6. května, podobně jako dalšími významnými akcemi, které se letos ve městě uskuteční, se budou prolínat prvky odkazující na výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu. Výročí se promítne do podoby pískové sochy, kterou sochař Tomáš Bosambo opět vytvoří u Mlýnské kolonády (tentokráte se snad socha nezhroutí, doufejme), téma se objeví i ve vystoupeních umělců - ulicemi se budou procházet herci v dobových kostýmech a lidé se tak budou moci potkat a vyfotit s velikány jako byli Becher, Mattoni, Moser, Bayer a další. K vidění bude taneční vystoupení inspirované uplynulým stoletím. Všechna pouliční vystoupení včetně koncertů známých českých interpretů budou zdarma.

Ulice plné prchajících číšníků? To zažijete jenom ve Varech

Na kolonádách, v parcích a na pěších zónách se představí přední umělci české scény a regionální umělci. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty hvězd televizních soutěží Martina Chodúra a Milana Peroutky, představí se Vojenský umělecký soubor Ondráš, Taneční studio Fontána uvede představení „Slavné osmičky za posledních 100 let“, po úspěších v minulých letech se na Sadovou kolonádu vrátí Spolek panstva na tvrzi Žíželeves, který předvede šaty Biedermeier a historický tanec 19. století. A výčet tímto nekončí. Karlovarští se zkrátka mají na co těšit.

A lahůdka na závěr. Součástí programu bude i tradiční  Food Festival Karlovy Vary s během číšníků „Vrchní, prchni“. Ulice plné prchajících číšníků? To zažijete jenom v Karlových Varech. Tak dobrou náladu s sebou.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace