Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vše o klíšťatech. Data, počty, mapky výskytu, rady, jak na tyhle malé šeredné upíry. A recept na přírodní repelent

28.04.2018
Vše o klíšťatech. Data, počty, mapky výskytu, rady, jak na tyhle malé šeredné upíry. A recept na přírodní repelent

Foto: cpzp.cz

Popisek: Klíště

Začíná doba klíšťat. Šeredné potvůrky, které se přisají a cucají krev. Nic hrozného, pokud by nehrozil přenos vážných nemocí jako je encefalitida, borelie nebo ehrlichióza. Jak se chránit? Repelenty, správným ošacením, na kterém pochodující klíště spatříte. A proti encefalitidě nakonec také očkováním, které je nejvhodnější právě na jaře.

Právě jaro je ideální dobou, kdy se nechat očkovat. Podle dat České průmyslové zdravotní pojišťovny využilo v roce 2017 tuto možnost celkem 22 786 klientů. Pojišťovna poskytuje na preventivní očkování dětí až 1 500 Kč, zatímco dospělým přispívá tisícikorunou. Proti klíšťové encefalitidě se nechávají očkovat především děti a ženy. Na ochranu dětí před klíšťaty za rok 2017 vydala pojišťovna 11 034 621 korun, přičemž počet naočkovaných dětí činil 13 418. Částku kolem 5,5 milionu korun pak vyčerpalo přes osm tisíc žen, které se rozhodly chránit před infikovanými klíšťaty očkováním. Přibližně 861 tisíc korun ČPZP vyplatila zhruba 1200 mužům.

Všeobecná pojišťovna a její data

Všeobecná zdravotní pojišťovna přidá svým klientům ke všem dosavadním benefitům nově 500 korun na vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Reaguje tak na neutěšený stav, kdy v roce 2017 došlo k 687 onemocnění encefalitidou. A i u VZP stoupá zájem o proočkování. A trend je zcela patrný. V roce 2013 požádalo o proočkování přes 13 tisíc klientů. V roce 2017 pak přes 103 tisíc klientů. Nejvíce se nechávali proočkoval lidé v Praze, Jihočeském kraji, na Vysočině a Jihomoravském kraji. Nejméně pak v Karlovarském kraji, což je zarážející, protože podle map výskytu klíšťat je Karlovarský kraj velmi ohrožený. Snad za to může malá osvěta.

Města a vesnice

Je nutné počítat s tím, že klíšťata nejsou jen doménou vesnic. Klíšťovou encefalitidou je možné se samozřejmě nakazit i ve městech. Posezením v parku, proběhnutím trávou, na výletě. Kdekoliv. Drtivá většina klíšťat není nakažená, takže vás nemohou infikovat. Ale nikdo neví, které klíště je přenašečem, a které se přišlo jen nacucat krve. Někdo může mít přes 100 klíšťat ročně, někdo jen 1 nebo 2, přesto encefalitidě neunikne třeba právě ten druhý. Onemocnění tak je věcí čisté náhody.

Počty obětí klíšťat

Počty pacientů nakažených klíšťaty podle zdravotníků stoupají. V České republice loni onemocnělo na následky kousnutí infikovaným klíštětem 687 lidí, což bylo o 122 lidí více než v roce 2016. Obecně lze říci, že ohroženější jsou dospělí; někde se uvádí, že jsou více ohroženi lidé nad 60 let.

Příznaky onemocnění

Onemocnění se vyvíjí obvykle do 7–14 dnů (může být 3 až 30 dnů) od přisátí infikovaného klíštěte. V prvním stádiu se jeho příznaky podobají netypickému virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami. U některých pacientů končí tato fáze onemocnění úplným uzdravením. Pokud nemoc pokračuje dále, může se projevit prudkými bolestmi hlavy, vysokými teplotami, ztuhnutím šíje i dezorientací. Při velmi těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobým následkům. Bývají to poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu nebo eventuálně ochrnutí.

Jak na klíšťata

Nejjistější jsou repelenty. Chemický koktejl, který zaručeně odpudí každé rozmlsané klíště. Ovšem mnoho lidí má z přílišného užívání chemie ekzémy a další kožní problémy. Pak nezbývá nic jiného, než sáhnout do lůna matky přírody. Dovedete k varu litr vody, hrnec odstavíte a dáte do něj hrst rozmarýnu. Tekutinu necháte vychladnout. Poté rozmarýn vyndáte, vlijete do přírodního repelentu lžičku vinného octa a máte hotovo. Přírodní prostředek pak už jen slijete do lahve a před procházkou nebo výletem do přírody si rozprašovačem pořádně postříkáte nohy.

Panuje rozpor mezi tím, jak zakousnuté klíště vytáhnout. Někdo se s tím nepáře a prostě zakouslého parazita vyškrábne. To je ovšem ten nejhorší možný způsob. Chybou je, když zakousnuté klíště zaléváte chemií, aby se pustilo. Pustí, ale před tím vám nazvrací do krevního řečiště. Nejlepší je klíště nasucho vytočit. Ne ho poťouchle rozzuřit a tím ho vytočit. Ale klasicky, za pomoci pinzety nebo klíštěk. Nejjistější a nejlepší metodou je ovšem nasliněný prst. Vidíte klíště, nasliníte si ukazováček a už jej vezete na kolotoči, dokud se nepustí. Ranku pak zastříkejte.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb