Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici se hádali, kdo bude hlídat Bartošku. A potkávat filmové hvězdy. Co se děje nekorektního za zády?

15.04.2018
Politici se hádali, kdo bude hlídat Bartošku. A potkávat filmové hvězdy. Co se děje nekorektního za zády?

Foto: KVIFF

Popisek: Karlovarský primátor Petr Kulhánek se zdraví se slavným americkým režisérem Jerrym Schatzbergem (MFF Karlovy Vary 2013)

Není to poprvé, co se politici města Karlovy Vary a Karlovarského kraje pohádali kvůli členství v Nadaci Film-Festival Karlovy Vary. Cílem této nadace je především podpora existence a pořádání Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jedním z důvodů, proč se o členství v ní bojuje, je totiž možnost setkat se mezinárodními filmovými hvězdami či s nimi dokonce povečeřet.

Na druhé straně je zcela logické, že kraj trvá na zastoupení ve správní a dozorčí radě, s ohledem na značnou sumu, kterou na pořádání MFF vynakládá. Společně s městem Karlovy Vary  totiž dotuje Mezinárodní filmový festival  šestnácti miliony korun. Poté, co vypršel pětiletý mandát bývalému karlovarskému hejtmanovi za ČSSD Josef Novotnému, usilovalo o místo jeho nástupce opět vedení Karlovarského kraje. Avšak karlovarský primátor Petr Kulhánek chtěl, aby ho získal jeho náměstek Čestmír Bruštík.

Co se děje za zády?

Proti tomu ostře protestovala hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO 2011): „Považuji to za velmi nekorektní a ani trochu se mi nelíbí, co se děje za zády Karlovarského kraje. Kraj na zabezpečení festivalu vynakládá nemalé finanční prostředky. Jsme partnerem festivalu, a tak jako v loňském roce i letos na jeho konání dáme velkou sumu peněz. Musíme mít kontrolu nad tím, jak se s financemi nakládá, zda se využívají efektivně, účelně a hospodárně. Oslovila jsem proto primátora Petra Kulhánka dopisem s tím, že vedení kraje požaduje, aby se členkou Správní rady stala náměstkyně pro oblast kultury a památkové péče Daniela Seifertová,“ vysvětlila novinářům Vildumetzová.

Dotace pro ziskovou firmu?

Vzhledem k tomu, že hejtmanka Vildumetzová snahu o zastoupení ve správní radě Nadace Film- Festival zdůvodnila tím, že kraj musí mít nad hospodařením nadace kontrolu, zajímalo nás, do jaké míry bude prováděna. Zeptali jsme se proto, co vedení kraje říká na skutečnost, že firma Film-Servis, která MFF pořádá a patří Jiřímu Bartoškovi, vykázala zisk přes dvacet milionů korun. A rovněž, zda je skutečně nutné, aby byl MFF podporován tak vysokými dotacemi  daňových poplatníků, tím spíše, že srovnatelný filmový festival Febiofest Praha si vystačí s třetinou částky, kterou spotřebuje MFF a pohybuje se kolem 135 milionů korun.

ANO, ale ?

Na naše otázky nám odpověděla poněkud překvapivým způsobem náměstkyně pro oblast kultury a památkové péče Daniela Seifertová: „Karlovarský kraj trvá na zastoupení ve Správní radě Nadace Film-Festival Karlovy Vary především z toho důvodu, že chce mít přehled o tom, zda jsou peníze vynaložené z krajského rozpočtu na podporu konání MFF Karlovy Vary využity účelně a hospodárně. Nebudu posuzovat, zda je celková částka na pořádání festivalu vysoká či přiměřená, ani ji porovnávat s náklady na uskutečnění podobné akce. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je pro náš kraj největší kulturní událostí roku, která tradičně přiláká nejen do krajského města tisíce návštěvníků, mladých fanoušků filmu, ostřílených pravidelných účastníků festivalu, herců a filmových tvůrců i dalších hostů. Z pohledu zviditelnění kraje je jedna z nejlepších forem prezentace, protože se nám dostává pozornosti nejen doma v naší zemi, ale i v zahraničí, zvlášť když na festival přijíždějí skutečně velké hvězdy. Poskytnutí finančních prostředků, kterými kraj festival podporuje, je od loňského roku podmíněno ze strany vedení Karlovarského kraje řadou věcí, díky kterým se nám podařilo přenést festivalovou atmosféru do celého regionu. Mám na mysli promítání festivalového filmu v ostatních městech kraje (například Ostrov, Sokolov, Cheb apod.), umístění krajského stánku v centru dění, tedy v hotelu Thermal, kam si lidé chodili už loni pro informace o regionu, získávali slevy na vstupy do krajských muzeí a galerií, soutěžili o drobné dárky.“

Dva miliony na den!

I když paní náměstkyni příliš nezajímá, zda je celková suma na pořádání týdenního festivalu přiměřená, možná by stálo za to, aby se zamyslela nad tím, že na provoz této, do značné míry komerční akce, vynaloží město a kraj pod záminkou, že jde o jednu z nejlepších forem prezentace, dva miliony korun za každý den jejího trvání. Tím spíše, že například renomovaný Karlovarský symfonický orchestr, patřící k nejstarším hudebním tělesům v Evropě a zajišťující celoroční kulturní využití domácího publika i hostů z celého světa, si musí vystačit s rozpočtem kolem šedesáti tisíc korun na den.

Vložil: Adéla Hofmanová