Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poprask v lázních. Kvůli dětské pornografii a kvůli urážce na cti; co se stalo?

29.03.2018
Poprask v lázních. Kvůli dětské pornografii a kvůli urážce na cti; co se stalo?

Foto: KL

Popisek: Jan Samec a Jan Knížák

Do vskutku kuriózní situace se dostalo vedení karlovarské Galerie umění. Na výstavu obrazů a plastik mezinárodně proslulého výtvarníka a performera Milana Knížáka, nazvanou Žít jinak, podala trestní oznámení ruská občanka, která tuto instituci obvinila z šíření dětské pornografie. Nejspíše se jí dotkly sošky nahých miminek nebo koláže, na nichž společně dovádějí. Ředitel galerie se s něčím podobným setkal pouze před rokem 1989 a doufá proto, že tato kauza výstavu nijak neohrozí.

Jak Krajské listy zjistily, o Galerii umění v Karlových Varech se kvůli trestnímu oznámení skutečně zajímá policie. „V galerii proběhlo v pondělí 19. 3. 2018 šetření Policií České republiky. Poskytli jsme vyšetřovatelům veškerou součinnost, která byla požadována. O dalším postupu jsem zatím nebyl informován,“ sdělil nám ředitel galerie Jan Samec.

Výstava Knížákovy práce v Galerii umění v Karlových Varech

Podobnost čistě náhodná

Zeptali jsme se také, zda se s něčím podobným již setkal, třeba i v minulém režimu. „Před rokem 1989 jsem působil v galerii jen necelé čtyři roky a občas docházelo k rušení jak plánovaných výstav, tak i k likvidaci už vytištěných katalogů ze strany „orgánů“, tedy zástupců komunistické strany. Osobně jsem zažil velmi negativní reakci člena politbyra Ústředního výboru KSSS, což byl nejvyšší politický orgán Sovětského svazu. Toho jsem v naší galerii provázel stálou expozicí a on se u jednoho obrazu zastavil s tím, že se jedná o „abstrakci“. Z jeho naštvaného výrazu jsem pochopil, že to znamená něco strašného, tak jsem se pokusil mu vysvětlit, že to není abstrakce, ale „pejzaž“. Tím jsem jej rozlítil ještě více, okamžitě se bral k odchodu, nasedl do své černé Čajky a s celou suitou vládních šestsettřináctek zmizeli. Očekávali jsme tehdy nějakou dohru, ale nepřišla.“

Alegorická vize s panenkami

Zcela jinak, než ruská občanska na výstavu naštěstí reaguje většina návštěvníků, z nichž ti zasvěcení dobře vědí, že Milan Knížák je „enfant terrible“ naší výtvarné scény. „Chápou, že jde o uměleckou licenci. I z kontextu dalších vystavených děl je jim jasné, že v kolážích nejsou nafocena žádná batolata, ale umělohmotné panenky, transformované rukou umělce do podoby Mutantů. Celá série těchto děl je vlastně alegorická vize světa po velké katastrofě, což nese samozřejmě jisté expresivní prvky,“ připomíná Jan Samec. Je přesvědčen, že návštěvnice, která podala trestní oznámení, dílo nepochopila a doufá, že nehrozí uzavření výstavy. Navíc nám prozradil, že celá událost návštěvnost této výjimečné expozice ještě zvýšila.

Hluboce uražený autor

Ředitel Galerie dal Krajským listům k dispozici také stanovisko autora výstavy Milana Knížáka. Ten v něm uvádí, že se cítí hluboce uražen počínáním karlovarské policie, která prý údajně jedná na udání rusky mluvící kolemjdoucí a přemýšlí, že na všechny zúčastněné podá žalobu pro urážku na cti. Připomíná v něm rovněž, jak díla na výstavě vznikla: „V roce 1990 jsem vytvořil sérii počítačových grafik jako ilustraci pro Novou bibli, kde jsem dětské figury ze série Mutantů použil jako alegorii vzniku nové lidské rasy. Tato díla byla mnohokrát vystavena, mimo jiné na velké výstavě „Nový ráj“ v roce 1996 v prostorách Galerie Mánes, UMPRUM a galerie Genia Loci v Praze. K tomu byl vydán katalog, kde jsou uvedeny i ukázky výše zmíněných ilustrací. Tento katalog byl posléze oceněn jako nejkrásnější kniha roku.“

Vložil: Adéla Hofmanová