Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šok pro lázeňský trojúhelník. Do regionu, kde se léčí lidé z celého světa, převezou tisíce tun toxického odpadu

20.03.2018
Šok pro lázeňský trojúhelník. Do regionu, kde se léčí lidé z celého světa, převezou tisíce tun toxického odpadu

Foto: Mojeinspirace.cz

Popisek: Paroplynová elektrárna Vřesová leží jen pár kilometrů od Karlových Varů

EXKLUZIVNĚ Když se minulý týden objevila v některých médiích zpráva, že společnost Sokolovská uhelná bude likvidovat kaly z ostravských lagun, leckdo si pomyslel, že je zkušená firma bude likvidovat na místě. Jenže nyní se ukázalo, že tisíce tun toxického odpadu budou z Ostravy převáženy do Sokolova, kde budou spalovány v samotné blízkosti proslulých lázeňských míst, kam se jezdí léčit lidé z celého světa.

Nejenže o tom nemají tušení zdejší občané, ale ani starostové obcí  a měst v  okolí. O lecčems vypovídá skutečnost, že mnozí se k této záležitosti nechtějí vyjadřovat do médií. Jednou z mála výjimek je starosta Františkových Lázní Jan Kuchař: „Jedná se o absolutně nesmyslný, ale i nebezpečný transport toxických látek přes celou republiku, navíc do lázeňstvím proslaveného kraje. V lednu se nám podařilo zaregistrovat památkové rezervace s ohledem na terapeutickou krajinu v lázeňských městech a dva měsíce poté se dozvídáme, a to prakticky pouze z médií, že kraj schválil spalování, a tím i manipulaci s vysoce toxickým odpadem v samotném středu lázeňského trojúhelníku,“  uvedl  starosta Františkových Lázní pro regionální redakci iDnes.cz.  Ten se navíc pozastavil na skutečností, že se jednání o této závažné záležitosti vedla za zavřenými dveřmi. 

Vše je v pořádku?

Jak je to možné, jsme zjišťovali na Krajském úřadu Karlovarského kraje a žádali jsme stanovisko vedení. Odpověděla nám pouze mluvčí Jana Pavlíková. Ta v písemné odpovědi sdělila, že se tímto případem zabývali úředníci v přenesené působnosti, nikoliv samospráva, a snažila se  nás  uklidnit tvrzením, že se ve zpracovatelské části paroplynové elektrárny ve Vřesové  zpracovávají  kaly a další odpadní látky dlouhodobě a že vliv zařízení na životní prostředí posuzovalo před zahájením provozu Ministerstvo životního prostředí v rámci tzv. EIA a provoz zařízení byl povolen. Chlácholivá je i další část odpovědi: „V srpnu 2017 doručila Sokolovská uhelná Krajskému úřadu Karlovarského kraje žádost o změnu integrovaného povolení (vydaného v říjnu 2007). Změna se týkala zpracování nového odpadu. K tomu se opět vyjádřilo ministerstvo životního prostředí, které potvrdilo, že změna nepodléhá posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí. 

„Jen“ deset procent

Na základě toho vydal loni Krajský úřad KK  souhlas s rozšířením druhů těchto odpadů. Jedná se o obdobné kaly, které jsou již v současnosti  v generátorech ve Vřesové zplyňovány. Záměr musel projít schvalovacím řízením a před tímto krokem byly provedeny zkoušky (ovzduší, voda, charakteru chování odpadu). „Je důležité říci, že v zařízení ve Vřesové se zpracovává 1 milion 500 tisíc tun uhlí za rok, z toho jen 10 procent smí tvořit zpracování příměsi, jako jsou právě uvedené dehtové kaly. Tedy ani po rozšíření integrovaného povolení nesmí dojít k navýšení zpracování nad tuto desetiprocentní hranici, nemění se tedy zátěž pro kvalitu životního prostředí v oblasti,“ zdůrazňuje mluvčí Jana Pavlíková. Ta nám rovněž sdělila, že  o rozhodnutí odboru životního prostředí  byla informována obec Vřesová a město Chodov, Městský úřad Sokolov a další instituce,  Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice apod.

 

Další pokus ?

Podle informací serveru Ekolist.cz představují ostravské laguny jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Kaly nejprve zpracovala cementárna v Čížkovicích, ale kvůli protestu ekologických organizací  další zpracování těchto toxických kalů  zastavila.  Ale i v Karlovarském kraji se proti  likvidaci toxických odpadů hodlají občané razantně bránit.

Vložil: Adéla Hofmanová