Šok pro lázeňský trojúhelník. Do regionu, kde se léčí lidé z celého světa, převezou tisíce tun toxického odpadu
20.03.2018
Foto: Mojeinspirace.cz
Popisek: Paroplynová elektrárna Vřesová leží jen pár kilometrů od Karlových Varů
EXKLUZIVNĚ Když se minulý týden objevila v některých médiích zpráva, že společnost Sokolovská uhelná bude likvidovat kaly z ostravských lagun, leckdo si pomyslel, že je zkušená firma bude likvidovat na místě. Jenže nyní se ukázalo, že tisíce tun toxického odpadu budou z Ostravy převáženy do Sokolova, kde budou spalovány v samotné blízkosti proslulých lázeňských míst, kam se jezdí léčit lidé z celého světa.
Nejenže o tom nemají tušení zdejší občané, ale ani starostové obcí a měst v okolí. O lecčems vypovídá skutečnost, že mnozí se k této záležitosti nechtějí vyjadřovat do médií. Jednou z mála výjimek je starosta Františkových Lázní Jan Kuchař: „Jedná se o absolutně nesmyslný, ale i nebezpečný transport toxických látek přes celou republiku, navíc do lázeňstvím proslaveného kraje. V lednu se nám podařilo zaregistrovat památkové rezervace s ohledem na terapeutickou krajinu v lázeňských městech a dva měsíce poté se dozvídáme, a to prakticky pouze z médií, že kraj schválil spalování, a tím i manipulaci s vysoce toxickým odpadem v samotném středu lázeňského trojúhelníku,“ uvedl starosta Františkových Lázní pro regionální redakci iDnes.cz. Ten se navíc pozastavil na skutečností, že se jednání o této závažné záležitosti vedla za zavřenými dveřmi.
Vše je v pořádku?
Jak je to možné, jsme zjišťovali na Krajském úřadu Karlovarského kraje a žádali jsme stanovisko vedení. Odpověděla nám pouze mluvčí Jana Pavlíková. Ta v písemné odpovědi sdělila, že se tímto případem zabývali úředníci v přenesené působnosti, nikoliv samospráva, a snažila se nás uklidnit tvrzením, že se ve zpracovatelské části paroplynové elektrárny ve Vřesové zpracovávají kaly a další odpadní látky dlouhodobě a že vliv zařízení na životní prostředí posuzovalo před zahájením provozu Ministerstvo životního prostředí v rámci tzv. EIA a provoz zařízení byl povolen. Chlácholivá je i další část odpovědi: „V srpnu 2017 doručila Sokolovská uhelná Krajskému úřadu Karlovarského kraje žádost o změnu integrovaného povolení (vydaného v říjnu 2007). Změna se týkala zpracování nového odpadu. K tomu se opět vyjádřilo ministerstvo životního prostředí, které potvrdilo, že změna nepodléhá posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí.
„Jen“ deset procent
Na základě toho vydal loni Krajský úřad KK souhlas s rozšířením druhů těchto odpadů. Jedná se o obdobné kaly, které jsou již v současnosti v generátorech ve Vřesové zplyňovány. Záměr musel projít schvalovacím řízením a před tímto krokem byly provedeny zkoušky (ovzduší, voda, charakteru chování odpadu). „Je důležité říci, že v zařízení ve Vřesové se zpracovává 1 milion 500 tisíc tun uhlí za rok, z toho jen 10 procent smí tvořit zpracování příměsi, jako jsou právě uvedené dehtové kaly. Tedy ani po rozšíření integrovaného povolení nesmí dojít k navýšení zpracování nad tuto desetiprocentní hranici, nemění se tedy zátěž pro kvalitu životního prostředí v oblasti,“ zdůrazňuje mluvčí Jana Pavlíková. Ta nám rovněž sdělila, že o rozhodnutí odboru životního prostředí byla informována obec Vřesová a město Chodov, Městský úřad Sokolov a další instituce, Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice apod.
Další pokus ?
Podle informací serveru Ekolist.cz představují ostravské laguny jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Kaly nejprve zpracovala cementárna v Čížkovicích, ale kvůli protestu ekologických organizací další zpracování těchto toxických kalů zastavila. Ale i v Karlovarském kraji se proti likvidaci toxických odpadů hodlají občané razantně bránit.
Vložil: Adéla Hofmanová