Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šok pro lázeňský trojúhelník. Do regionu, kde se léčí lidé z celého světa, převezou tisíce tun toxického odpadu

20.03.2018
Šok pro lázeňský trojúhelník. Do regionu, kde se léčí lidé z celého světa, převezou tisíce tun toxického odpadu

Autor: Mojeinspirace.cz

Popisek: Paroplynová elektrárna Vřesová leží jen pár kilometrů od Karlových Varů

EXKLUZIVNĚ Když se minulý týden objevila v některých médiích zpráva, že společnost Sokolovská uhelná bude likvidovat kaly z ostravských lagun, leckdo si pomyslel, že je zkušená firma bude likvidovat na místě. Jenže nyní se ukázalo, že tisíce tun toxického odpadu budou z Ostravy převáženy do Sokolova, kde budou spalovány v samotné blízkosti proslulých lázeňských míst, kam se jezdí léčit lidé z celého světa.

Nejenže o tom nemají tušení zdejší občané, ale ani starostové obcí  a měst v  okolí. O lecčems vypovídá skutečnost, že mnozí se k této záležitosti nechtějí vyjadřovat do médií. Jednou z mála výjimek je starosta Františkových Lázní Jan Kuchař: „Jedná se o absolutně nesmyslný, ale i nebezpečný transport toxických látek přes celou republiku, navíc do lázeňstvím proslaveného kraje. V lednu se nám podařilo zaregistrovat památkové rezervace s ohledem na terapeutickou krajinu v lázeňských městech a dva měsíce poté se dozvídáme, a to prakticky pouze z médií, že kraj schválil spalování, a tím i manipulaci s vysoce toxickým odpadem v samotném středu lázeňského trojúhelníku,“  uvedl  starosta Františkových Lázní pro regionální redakci iDnes.cz.  Ten se navíc pozastavil na skutečností, že se jednání o této závažné záležitosti vedla za zavřenými dveřmi. 

Vše je v pořádku?

Jak je to možné, jsme zjišťovali na Krajském úřadu Karlovarského kraje a žádali jsme stanovisko vedení. Odpověděla nám pouze mluvčí Jana Pavlíková. Ta v písemné odpovědi sdělila, že se tímto případem zabývali úředníci v přenesené působnosti, nikoliv samospráva, a snažila se  nás  uklidnit tvrzením, že se ve zpracovatelské části paroplynové elektrárny ve Vřesové  zpracovávají  kaly a další odpadní látky dlouhodobě a že vliv zařízení na životní prostředí posuzovalo před zahájením provozu Ministerstvo životního prostředí v rámci tzv. EIA a provoz zařízení byl povolen. Chlácholivá je i další část odpovědi: „V srpnu 2017 doručila Sokolovská uhelná Krajskému úřadu Karlovarského kraje žádost o změnu integrovaného povolení (vydaného v říjnu 2007). Změna se týkala zpracování nového odpadu. K tomu se opět vyjádřilo ministerstvo životního prostředí, které potvrdilo, že změna nepodléhá posouzení z hlediska vlivu na životní prostředí. 

„Jen“ deset procent

Na základě toho vydal loni Krajský úřad KK  souhlas s rozšířením druhů těchto odpadů. Jedná se o obdobné kaly, které jsou již v současnosti  v generátorech ve Vřesové zplyňovány. Záměr musel projít schvalovacím řízením a před tímto krokem byly provedeny zkoušky (ovzduší, voda, charakteru chování odpadu). „Je důležité říci, že v zařízení ve Vřesové se zpracovává 1 milion 500 tisíc tun uhlí za rok, z toho jen 10 procent smí tvořit zpracování příměsi, jako jsou právě uvedené dehtové kaly. Tedy ani po rozšíření integrovaného povolení nesmí dojít k navýšení zpracování nad tuto desetiprocentní hranici, nemění se tedy zátěž pro kvalitu životního prostředí v oblasti,“ zdůrazňuje mluvčí Jana Pavlíková. Ta nám rovněž sdělila, že  o rozhodnutí odboru životního prostředí  byla informována obec Vřesová a město Chodov, Městský úřad Sokolov a další instituce,  Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice apod.

 

Další pokus ?

Podle informací serveru Ekolist.cz představují ostravské laguny jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Kaly nejprve zpracovala cementárna v Čížkovicích, ale kvůli protestu ekologických organizací  další zpracování těchto toxických kalů  zastavila.  Ale i v Karlovarském kraji se proti  likvidaci toxických odpadů hodlají občané razantně bránit.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace