Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naštvaný Bartoška v úzkých. Štědrý penězovod se zastavil. Skončí dědek u ledu?

18.03.2018
Naštvaný Bartoška v úzkých. Štědrý penězovod se zastavil. Skončí dědek u ledu?

Foto: KVIFF

Popisek: Alespoň se Jiří Bartoška zbaví tradičního blbnutí na rotopedu...

Polostátní firma ČEZ nečekaně oznámila, že již nebude generálním sponzorem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Zdůvodnila to vývojem výsledků hospodaření, ty však nejsou o mnoho horší, než v předchozím období a podle ekonomických analytiků se dokonce této energetické společnosti blýská na lepší časy. Logicky se tak vyrojily spekulace, co se za tímto rozhodnutím skrývá ve skutečnosti. A zajímavá je také ještě jedna okolnost. Zatímco prezident MFF Jiří Bartoška hovoří o tom, že ČEZ festival ročně podporoval patnácti miliony korun, mluvčí energetické firmy hovoří o dvaceti milionech.

Ať šlo o pět milionů více či méně, tak jak tak byla každoroční  injekce značná a byla předmětem oprávněné kritiky veřejnosti. Zatímco se polostátní firma okázale prezentovala  jako hlavní partner festivalu a jeho šéfům z toho plynuly nemalé výhody, ve skutečnosti tuto rozbujelou akci sponzoroval každý její zákazník platbami za elektřinu. Podle mluvčího společnosti  Ladislava Kříže začal ČEZ omezovat svoje rozsáhlé sponzorské aktivity již loni. Přestal například sponzorovat některé sportovní haly a dokonce také snížil podporu  českým olympionikům.   

Zajímavá čísla

Prezident MFF Jiří Bartoška si novinářům postěžoval, že ČEZ vypověděl generální partnerství pouhého čtvrt roku před zahájením letošního, 53. ročníku MFF, ale doufá, že se to jeho průběhu nijak zásadně nedotkne. Zřejmě má  určité finanční rezervy. Loňský zisk pořádající  společnosti Film Servis Festival, patřící právě Bartoškovi, totiž přesáhl částku 22 milionů korun, tedy více, než činil roční příspěvek generálního partnera ČEZ. Celkový roční rozpočet MFF  se  pohybuje kolem 130 milionů korun, kromě několika dalších  firem jej podporují také ministerstvo financí, město  Karlovy Vary, Karlovarský kraj a další menší donátoři či dodavatelé. 

Dědek u ledu?

Zatímco zpráva o ukončení spolupráce společnosti ČEZ a MFF do jisté míry překvapivá je, rozhodně to  neplatí o reakcích veřejnosti. Ta si rozhodnutí velmi pochvaluje. „Tak hurá, dobrá zpráva pro nás, nezdraží nám elektriku. To my jsme museli zacálovat maršparádu, chlastačky a žranice  komediantům a herečkám, které si vyšpláply na rudý tepich  v róbách za miliony,“ pochvalují si někteří lidé na sociálních sítích. A další si s nimi notují: „Tunel, který platíme ve vysokých cenách elektřiny.“ Nechybí ani rady  Jiřímu Bartoškovi. Namísto drancování polostátních firem se prý má obrátit na  soukromé osoby, které přehrabují miliony vidlemi. A tato poznámka stojí skutečně za zamyšlení. Proč MFF vlastně nikdo z nich nepodporuje? Samozřejmě, že nechybí obvyklá dávka českého černého humoru. Jeden vtipálek například považuje zprávu o konci sponzoringu za volné pokračování filmu Bába z ledu, tentokrát s názvem „Dědek u ledu.“

 

Třikrát levnější Febiofest

Leckdo se však právem pozastavuje nad tím, jak je možné, že rozpočet karlovarského festivalu je tak vysoký. Tak například náklady na pořádání právě probíhajícího konkurenčního Mezinárodního filmového festivalu Febiofest, trvajícího rovněž osm dní, činí přibližně 40 milionů korun, tedy méně než třetinu. A také na Febiofestu se přitom promítají vynikající filmy a přijíždí na něj slavné  filmové hvězdy a tvůrci ze zahraničí. V jeho rámci se v Praze letos uskuteční 450 filmových projekcí, na nichž bude uvedeno 160 filmů.

Na minulých ročnících zde své  filmy  osobně  představili například Nanni Moretti, Geraldina Chaplin, Peter Weir, Olivier Assayas, Richard Lester, Roman Polanski, Volker Schlöndorff, Bruno Dumont, István Szabó, Tsai Ming-Liang, Tom Tykwer, Hal Hartley, Andrej Končalovskij, Armin Mueller Stahl, Nikita Michalkov, Carlos Saura, Bruno Ganz nebo Claudia Cardinale.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace