Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zadlužené Prameny se podle opozice ocitly nad propastí. Místo dluhů exekuce? Exkluzivně

14.03.2018
Zadlužené Prameny se podle opozice ocitly nad propastí. Místo dluhů exekuce? Exkluzivně

Foto: OU Prameny

Popisek: Obecní úřad Prameny

Namísto toho, aby se obec Prameny proslavila zázračnou vodou, figuruje ve zpravodajství coby nejzadluženější místo v Česku, kde se stále rozpadá a volí nové zastupitelstvo. To prozatím poslední vydrželo pouhé dva měsíce. Přesto, že zde voliči musí k urnám mnohem častěji než jinde, účast ve volbách je rekordní a dosahuje téměř devadesáti procent.

V předčasných volbách, které se konaly v lednu tohoto roku, výrazně zvítězilo sdružení Společné Prameny a v pětičlenném zastupitelstvu tak získalo převahu čtyř hlasů nad jedním. Ten patří opozičním Svobodným Pramenům. Jejich člen Aleš Dittert však před březnovým jednáním zastupitelstva složil mandát a tím klesl počet zastupitelů pod potřebnou hranici, stanovenou zákonem. Učinili tak i možní náhradníci za toto seskupení. Důvodem jejich rozhodnutí je návrh smlouvy se společností Real Aspekt s.r.o., které obec dluží desítky milionů korun a obří dluhy ji paralyzují již dvacet let. Firma Real Aspekt, patřící ruskému investorovi, vykoupila pohledávky některých věřitelů a další chce vyřešit získáním zbývajícího majetku Pramenů. Konkrétně jde asi o padesát pozemků, dvě vodní plochy a osm vrtů minerálních vod. Tento soubor ovšem vyčíslila znalkyně na pouhých deset milionů korun, což je dle opozice pro obec nápadně nízká a nevýhodná částka.

Prameny za hubičku

Aleš Dittert argumentuje tím, že srovnal cenu dvou vrtů v Pramenech s vrty poloviční vydatnosti v nedalekých Lázních Kynžvart, kde byla stanovena znaleckým posudkem cena na 82 milionů korun. „Dne 27. 1. 2018 bylo doručeno paní starostce Michaele Málkové usnesení exekutora o určení ceny ve výši 10 milionů korun a starostka je od té doby nezveřejnila, nepodala sama odvolání a ani nesvolala zastupitelstvo, aby využilo možnost podat odvolání proti usnesení exekutora a hlavně k nápadně nízkému ocenění našeho majetku. Paní Málková pouze svolala pracovní schůzku zastupitelů s jednatelem firmy Real Aspekt s.r.o. s vyloučením veřejnosti a termín odvolání nevyužila,“ vysvětluje svoje rozhodnutí Dittert ve stanovisku, které nám zaslal médiím.

S péčí řádného hospodáře?

Zároveň se ptá, zda se takové chování slučuje s péči řádného hospodáře: „Lze o tak zásadním momentu v životě obce a majetkovém závazku obce na desítky let dopředu rozhodnout bez souhlasu zastupitelstva a informování občanů obce? Nezneužila starostka naši důvěru a svou pravomoc ve snaze vyjít vstříc věřiteli? Nebo to byla jen liknavost?“ Dittert také připomíná, že pokud by se věřiteli podařilo dohodnout s obcí i s exekutorem o přímém odkupu tohoto nemovitého majetku, zbytek dluhu by obec musela splácet ze svého rozpočtu jehož výše je přibližně 1,7 milionu korun přibližně šedesát let a na provoz obce a investice by tak nezbyly žádné prostředky. „Celkově to vypadá jako by starostka hájila cizí záměry, než aby s péčí řádného hospodáře chránila zájmy obce,“ myslí si Dittert. Podle něj je ještě čas, aby postup starostky prověřily kontrolní orgány ministerstva vnitra, případně policie.

Nové exekuce?

Požádali jsme o reakci na toto stanovisko starostku Pramenů Michaelu Málkovou: „Zastupitelstvo nemá důvod domnívat se, že by byl majetek záměrně podhodnocen. Na předmětný majetek byl vypracován odhad nezávislým soudním znalcem, kterého určil exekutor. Odstoupení Aleše Ditterta, Jiřího Pavla, Václava Šmída, Václava Jeřábka a Moniky Strejcové bude mít za důsledek, že obec o majetek stejně přijde. Vzniknou nové exekuce s velmi vysokým úročením. Prameny měly možnost dluh splácet bezúročně, mohly mít konečně odblokovaný zbylý majetek a bankovní účty, žádat o dotace a začít normálně fungovat. Pokud se Aleš Dittert domníval, že je posudek podhodnocen, mohl své stanovisko sdělit zastupitelstvu před podáním rezignace,“ odpověděla nám Michaela Málková na náš dotaz.

Vložil: Adéla Hofmanová