Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zadlužené Prameny se podle opozice ocitly nad propastí. Místo dluhů exekuce? Exkluzivně

14.03.2018
Zadlužené Prameny se podle opozice ocitly nad propastí. Místo dluhů exekuce? Exkluzivně

Autor: OU Prameny

Popisek: Obecní úřad Prameny

Namísto toho, aby se obec Prameny proslavila zázračnou vodou, figuruje ve zpravodajství coby nejzadluženější místo v Česku, kde se stále rozpadá a volí nové zastupitelstvo. To prozatím poslední vydrželo pouhé dva měsíce. Přesto, že zde voliči musí k urnám mnohem častěji než jinde, účast ve volbách je rekordní a dosahuje téměř devadesáti procent.

V předčasných volbách, které se konaly v lednu tohoto roku, výrazně zvítězilo sdružení Společné Prameny a v pětičlenném zastupitelstvu tak získalo převahu čtyř hlasů nad jedním. Ten patří opozičním Svobodným Pramenům. Jejich člen Aleš Dittert však před březnovým jednáním zastupitelstva složil mandát a tím klesl počet zastupitelů pod potřebnou hranici, stanovenou zákonem. Učinili tak i možní náhradníci za toto seskupení. Důvodem jejich rozhodnutí je návrh smlouvy se společností Real Aspekt s.r.o., které obec dluží desítky milionů korun a obří dluhy ji paralyzují již dvacet let. Firma Real Aspekt, patřící ruskému investorovi, vykoupila pohledávky některých věřitelů a další chce vyřešit získáním zbývajícího majetku Pramenů. Konkrétně jde asi o padesát pozemků, dvě vodní plochy a osm vrtů minerálních vod. Tento soubor ovšem vyčíslila znalkyně na pouhých deset milionů korun, což je dle opozice pro obec nápadně nízká a nevýhodná částka.

Prameny za hubičku

Aleš Dittert argumentuje tím, že srovnal cenu dvou vrtů v Pramenech s vrty poloviční vydatnosti v nedalekých Lázních Kynžvart, kde byla stanovena znaleckým posudkem cena na 82 milionů korun. „Dne 27. 1. 2018 bylo doručeno paní starostce Michaele Málkové usnesení exekutora o určení ceny ve výši 10 milionů korun a starostka je od té doby nezveřejnila, nepodala sama odvolání a ani nesvolala zastupitelstvo, aby využilo možnost podat odvolání proti usnesení exekutora a hlavně k nápadně nízkému ocenění našeho majetku. Paní Málková pouze svolala pracovní schůzku zastupitelů s jednatelem firmy Real Aspekt s.r.o. s vyloučením veřejnosti a termín odvolání nevyužila,“ vysvětluje svoje rozhodnutí Dittert ve stanovisku, které nám zaslal médiím.

S péčí řádného hospodáře?

Zároveň se ptá, zda se takové chování slučuje s péči řádného hospodáře: „Lze o tak zásadním momentu v životě obce a majetkovém závazku obce na desítky let dopředu rozhodnout bez souhlasu zastupitelstva a informování občanů obce? Nezneužila starostka naši důvěru a svou pravomoc ve snaze vyjít vstříc věřiteli? Nebo to byla jen liknavost?“ Dittert také připomíná, že pokud by se věřiteli podařilo dohodnout s obcí i s exekutorem o přímém odkupu tohoto nemovitého majetku, zbytek dluhu by obec musela splácet ze svého rozpočtu jehož výše je přibližně 1,7 milionu korun přibližně šedesát let a na provoz obce a investice by tak nezbyly žádné prostředky. „Celkově to vypadá jako by starostka hájila cizí záměry, než aby s péčí řádného hospodáře chránila zájmy obce,“ myslí si Dittert. Podle něj je ještě čas, aby postup starostky prověřily kontrolní orgány ministerstva vnitra, případně policie.

Nové exekuce?

Požádali jsme o reakci na toto stanovisko starostku Pramenů Michaelu Málkovou: „Zastupitelstvo nemá důvod domnívat se, že by byl majetek záměrně podhodnocen. Na předmětný majetek byl vypracován odhad nezávislým soudním znalcem, kterého určil exekutor. Odstoupení Aleše Ditterta, Jiřího Pavla, Václava Šmída, Václava Jeřábka a Moniky Strejcové bude mít za důsledek, že obec o majetek stejně přijde. Vzniknou nové exekuce s velmi vysokým úročením. Prameny měly možnost dluh splácet bezúročně, mohly mít konečně odblokovaný zbylý majetek a bankovní účty, žádat o dotace a začít normálně fungovat. Pokud se Aleš Dittert domníval, že je posudek podhodnocen, mohl své stanovisko sdělit zastupitelstvu před podáním rezignace,“ odpověděla nám Michaela Málková na náš dotaz.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace