Cenu Křesadlo si už pojedenácté odnesou dobrovolníci Karlovarského kraje, chystá se velká sláva
12.03.2018
Foto: kraj Karlovarský
Popisek: Cena Křesadlo
Dobrovolníci, kteří zcela nezištně pomáhají druhým, převezmou ceny Křesadlo v 11. ročníku ankety vyhlašované Mateřským centrem Karlovy Vary. Cena, která je symbolem vykřesané jiskřičky lidství, bude patřit čtyřem vybraným dobrovolníkům. Záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.
Nominovat dobrovolníky ze svého okolí mohou všichni občané i organizace. Navrhnout lze člověka, který bez nároku na odměnu pomáhá s nákupem, s doučováním, je psychickou podporou pro někoho ve složité situaci. Nominace mohou lidé zasílat nejpozději do 28. března 2018 na adresu: MCKV, Kollárova 17, 360 09 Karlovy Vary, nebo e-mailem na . Nominační formulář a další podrobnosti najdou zájemci na stránkách Mateřského centra Karlovy Vary.O držitelích Křesadla 2017 rozhodne devítičlenná komise. Slavnostní předávání cen proběhne v dubnu v Parkhotelu Richmond v Karlových Varech.
Od roku 2001
Křesadlo je prestižní ocenění vybraných dobrovolníků replikou historického křesadla za jejich dobrovolnou službu. Cílem udělování ceny je zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o tuto činnost i respekt k těm, kteří ji vykonávají. Myšlenka každoročního ocenění dobrovolníků vznikla v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků v roce 2001. Podobné ceny se udělují v USA, existují i v některých okolních zemích, například v Maďarsku, kde ji předává každoročně prezident. Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo.
Co to vůbec je dobrovolnictví a kam až může zajít?
O dobrovolnictví mluvíme v případě, když člověk věnuje něco dobrovolně jiným (může jít o peníze, věci, čas, úsilí) a nežádá za to žádnou finanční náhradu. Důvody k dobrovolnictví bývají většinou morální. Patří mezi ně potřeba pomáhat druhým, měnit svět k lepšímu, případně bránit svoji vlast ve válce, pomáhat při živelní katastrofě, mírnit utrpění nemocných lidí při epidemiích atd. Časová náročnost dobrovolných činností je různá. Při velké náročnosti může někdy dojít až k syndromu vyhoření.
Zdroj: Tisková zpráva
Vložil: Štěpán Cháb