Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nečekaný konec první hejtmanky. A proč to mlčení?

01.03.2018
Nečekaný konec první  hejtmanky. A proč to mlčení?

Autor: Facebook

Popisek: Jana Vildumetzová

Když byla vůbec první hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO) loni na podzim zvolena poslankyní Parlamentu ČR, přes doporučení Andreje Babiše, aby se vzdala jedné ze dvou funkcí, si obě ponechala. Navíc byla brzy nato zvolena i šéfkou Asociace krajů ČR. Minulý týden však nečekaně oznámila, že na funkci hejtmanky do konce roku rezignuje. Kdo ji ve vedení kraje nahradí, zatím není známo, stejně jako, kdy přesně odstoupí.

Na obranu Jany Vildumetzové je ale nutné připomenout, že v parlamentních volbách kandidovala až z čtvrtého místa. Nakonec ale získala sedm tisíc preferenčních hlasů a přeskočila dokonce i lídra hnutí ANO v Karlovarském kraji, ministra dopravy Dana Ťoka. A tím, že získala tak vysokou podporu voličů, kteří ji prý žádali, aby funkci neopouštěla, také vysvětlovala, proč chce zůstat poslankyní i hejtmankou. Po říjnových volbách se nechala slyšet, že chce nejprve zjistit, zda je schopná oba náročné posty časově zastávat.

ANO, ale...

Navíc prý s tímto jejím názorem souhlasil i Andrej Babiš. Ten nejdříve kumulaci funkcí kritizoval, ale tak, jako mnohokrát, nakonec změnil názor. Když po volbách proniklo do sněmovny několik hejtmanů z ANO,  prohlásil, že nesouhlasí s tím, aby si ponechávali obě funkce. „Na druhou stranu ale chápu, že je lidé zvolili, dali jim preferenční hlasy a tedy velkou důvěru. A ta se neodmítá. Pevně ale doufám, že si hejtmani časem vyberou jen jednu funkci a tu budou vykonávat,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK. Původní rozhodnutí Vildumetzové ponechat si obě funkce, napadli i zástupci opozice. Ti jí mimo jiné připomněli, že ona sama kritizovala předchozího hejtmana Josefa Novotného z ČSSD za to, že se rozhodl zůstat poslancem i hejtmanem. Novotný čelil tak silnému tlaku, že nakonec na svoji hejtmanskou pozici rezignoval.

Velké mlčení

Někteří koaliční partneři naopak vyslovili nad rozhodnutím hejtmanky odejít lítost, protože podle některých je prý velikou osobností, která udělala za rok pro kraj možná více, než všichni předchozí hejtmani. Když jsme se však některých zastupitelů dotazovali, zda by mohli uvést nějaký konkrétní případ jejích úspěchů, narazili jsme na velké mlčení. Velmi zajímavé je, že na naše otázky nereagovali ani opoziční zastupitelé, kteří dosud počínání Jany Vildumezové kritizovali. Například Jan Horník (STAN) jí vyčítal, že řídí kraj jako firmu:“Jak vidět hejtmanka Vildumetzová v uvádění tohoto hesla hnutí ANO do praxe, nezná bratra,“ uvedl před časem.

Jen lepší píár?

Jediný, kdo nám z oslovených politiků odpověděl, byl bývalý hejtman Martin Havel (ČSSD). „Rozhodnutí paní hejtmanky nehodlám komentovat, je to jen její rozhodnutí, které respektuji. Hodnotit její práci budu velmi opatrně z několika důvodů. Sám jsem byl hejtmanem pouze relativně krátkou dobu (3/2016 – 10/2017), a proto vím, že možnosti zásadně skutečně něco v kraji ovlivnit v tak krátkém čase jsou velmi limitované. Tvrzení jejích koaličních partnerů o tom, že vykonala více, než všichni její předchůdci dohromady, je zřejmě emocionálně zabarvené, nicméně je prokazatelně nesmyslné a snad i směšné, nicméně ona sama to netvrdí, pouze její koaliční partneři, kteří jsou mimo jiné v koalici právě díky ní. Práci současné koalice hodnotím spíše jako průměrnou. Řadu mediálně zajímavých akcí odpracovala minulá koalice a v čase nyní přinesly výsledek, jiné zásadní akce jsem nezaznamenal, nicméně uznávám, public relations dělá současná koalice (či sama paní hejtmanka?) o dost lépe, než my. Takže investice opravdu nic moc, PR “zděděných” akcí super, ale jinak opatrná nečinnost.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace