Karlovy Vary čeká další soud. Tentokrát kvůli referendu. Občany probudilo z letargie
24.01.2018
Foto: Facebook
Popisek: Referendum o podobě Vřídelní kolonády
Historický první karlovarské referendum, které mělo v polovině ledna rozhodnout o budoucnosti Vřídelní kolonády, je neplatné. K tomu, aby platilo, chyběla necelá dvě procenta hlasů. Tím ovšem celá záležitost zdaleka nekončí. Známý karlovarský advokát a patriot Ronald Němec totiž vzápětí podal ke Krajskému soudu v Plzni návrh na jeho zneplatnění, případně vypsání referenda nového.
Advokát svůj postoj vysvětluje tím, že návrh podal jako karlovarský patriot „pro bono“, tedy pro veřejné dobro jako dobrovolnou službu veřejnosti. Zdůrazňuje, že k platnosti referenda chybělo méně než 300 hlasů a především že téměř tři čtvrtiny zúčastněných občanů hlasovali pro to, aby byla v Karlových Varech vybudována replika historické litinové kolonády. Ronald Němec také považuje za velmi důležité, že je to vůbec poprvé, co se karlovarští občané mohli jasně a veřejně vyjádřit k tak významné věci, jakou je srdce města, tedy Vřídlo. Právě to ve Vřídelní kolonádě tryská a je největší turistickou atrakcí lázní.
Chyby?
Slova o vysokém počtu občanů, hlasujících pro vybudování repliky původní litinové kolonády z roku 1879, nám potvrdil tiskový mluvčí karlovarského magistrátu Jana Kopál: „Platných hlasů bylo celkem 12 712, tj.33,66%. Hlasů ANO bylo odevzdáno 9 564, hlasů NE bylo 3 098, těch, kteří se zdrželi, bylo 77.“ Podle Ronalda Němce město navíc přiznalo chybné sčítání. Řada občanů si zase stěžuje na nedostatky při organizaci. I když se první karlovarské referendum konalo ve stejném termínu jako první kolo prezidentských voleb, v několika případech lidé z nepochopitelných důvodů nevolili na stejném místě a je proto možné, že se právě z tohoto důvodu plebiscitu nezúčastnili. Další zase kritizovali, že otázky v něm byly špatně zformulovány. Celá záležitost se projednávala na prvním letošním zasedání karlovarského zastupitelstva, kde se kvůli Vřídelní kolonádě opět konala velmi bouřlivá diskuse. Kritiku organizace referenda odmítá karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), který se dokonce domnívá, že kdyby se nekonalo ve stejném termínu jako první kolo prezidentské volby, byla by účast ještě nižší.
Co bude dál?
Není ovšem jasné, co bude dál. Pokud advokát Němec se žalobou uspěje, mohlo by se konat referendum nové. Jeho uspořádání již navíc jednou soud řešil a dal mu zelenou. Kdyby se muselo z jeho rozhodnutí konat nové, byla by to pro město další finanční zátěž, cena za konání referenda se pohybuje kolem jednoho milionu korun. Vary navíc sužují vysoké náklady za další soudní kauzy, týkající se například KV arény. Karlovarští zastupitelé tak prozatím rozhodli, že budou pokračovat v rekonstrukci stávající Vřídelní kolonády, která je již delší dobu v havarijním stavu. Zároveň však má být vypsána mezinárodní architektonická soutěž na výstavbu kolonády nové, do níž by mohla být přihlášena i replika původní litinové kolonády.
Není divu
Také případné pořádání architektonické soutěže vyvolává protichůdné reakce. „Není divu, že liknavost radnice spolu s havarijním stavem kolonády daly vzniknout iniciativě obdivovatelů děl architektů Fellnera a Helmera, kteří s velkým osobním úsilím prosadili uspořádání referenda o stavbě repliky litinové kolonády. Musím se přiznat, že ačkoliv jsem osobně navrhl zastupitelstvu uspořádání architektonické soutěže, nakonec jsem se přiklonil k argumentům zastánců referenda a hlasoval jsem pro repliku. Rozhodl jsem se tak podpořit občanský zájem Karlovaráků o své město, které je dle mého názoru nutno probudit z letargie a přál jsem si, aby jich co nejvíce přišlo k referendu,“ přiznává karlovarský zastupitel Otmar Homolka (O co jim jde?!).
Vložil: Adéla Hofmanová