Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vary čeká napínavější souboj než volba prezidenta. Musela zasáhnout i Transparency International

12.01.2018
Vary čeká napínavější souboj než volba prezidenta. Musela zasáhnout i Transparency International

Foto: Bubinga Blog

Popisek: Vřídelní kolonáda při pohledu shora

Obyvatelé Karlových Varů se mohou, alespoň o tomto víkendu, právem cítit jako občané, jejichž právo rozhodnout o významných záležitostech, je skutečně značné. Nejen, že si budou vybírat v přímé volbě hlavu státu, ale v místním referendu mají šanci vyjádřit se, zda bude zbourána jedna z moderních dominant města a nahrazena historickou replikou. Něco podobného se tu dosud nestalo. Jenže výsledek může mít pro město fatální důsledky.

Výsledek referenda o budoucnosti dosavadní Vřídelní kolonády je přitom očekáván snad ještě s větším napětím, než prezidentská volba. Zdejším  konšelům  navíc působí značné problémy, mimo jiné proto, že zápasí nejen s nedostatkem členů do volebních komisí, ale také do  komise pro referendum. Ve čtyřech okrscích se pak magistrátu nepodařilo zajistit, že se volba prezidenta a místní referendum budou konat ve stejné hlasovací místnosti. 

Politický bojkot

Nejzávažnější však je, že konání referenda o Vřídelní  kolonádě vyvolalo napětí na zdejší politické scéně.  Například představitelé KDU-ČSL oznámili, že se referenda vůbec nezúčastní.  „Vítáme sice snahu o obnovu historické budovy, která by mohla být lákadlem pro návštěvníky města, převažují ale důvody, proč rozhodnutí o budoucnosti Vřídelní kolonády odložit. Referendum bude pro město závazné a případné ano ohrozí provoz stávající kolonády do doby výstavby nové. Výstavba repliky historické kolonády není dobře promyšlená a může ohrozit jímání Vřídla a okolní balneoprovozy, navíc může být neúnosně drahá,“ uvádí  členové místní organizace KDU-ČSL Jiří Rezek a Vladimír Melichar v prohlášení, které  nám do redakce zaslali. Ti jsou rovněž přesvědčeni, že karlovarští občané nemají  k dispozici dostatek odborných informací k tomu, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout. 

Místo obhajoby destrukce?

Postoj některých politiků vůči referendu zneklidnil  přípravný výbor referenda, který se netají svým zklamáním nad  průběhem kampaně k přípravě referenda. „Namísto toho, aby se na stůl položila fakta pro a proti, jsou naše důvody  pro litinovou kolonádu znevěrohodňovány. Veškeré síly ze strany pana primátora tak nejsou upřeny na obhajobu jím preferované  varianty opravy a architektonické soutěže, ale naopak na destrukci našich  důvodů a zmatení voličů. My řekneme jde to, on řekne, nejde to,“ stěžují si ve svém prohlášení. Navíc argumentují tím, že našli  firmu, která by dokázala vyrobit přesnou repliku litinové kolonády, kterou navrhli  slavní vídenští architekti  Fellner a Helmer. A jsou také přesvědčeni,  že by město mělo zvládnout i náklady, odhadované kolem  250-300 milionů korun. 

Musel zasáhnout soud i  TI

Tyto argumenty však  zpochybňuje  primátor města Petr Kulhánek (KOA). Ten se obává, že pokud  se občané v referendu vysloví pro zbourání současné  Vřídelní kolonády  a vybudování její repliky, hrozí několikaleté uzavření tohoto  významného objektu pro veřejnost, což bude mít vážný dopad do  oblasti cestovního ruchu a lázeňství. Navíc je podle něj odhad nákladů na pořízení repliky nereálný a bude  potřeba více než čtyřnásobek, což je více než rozpočet města unese. Námitky vedení města však označil  za předčasné, neodborné a ryze účelové i soud.  

 

Situace došla až tak daleko, že se do karlovarského referenda vložila i organizace Transparency International. Zastupitelům města zaslala otevřený dopis, v němž uvádí: „Místní referendum představuje jednu z forem přímé demokracie, umožňující faktickou realizaci politického práva podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců zakotveného v Listině základních práv a svobod. Odráží zejména princip suverenity lidu, podle kterého je lid zdrojem veškeré státní moci, umožňuje rozhodování věcí veřejného zájmu a také právo občanů podílet se přímo na správě věcí veřejných. Místní referendum jako takové, ale i jeho iniciace a vlastní hlasování, představují zásadní způsob participace občanů na lokální politice a kontrole místní politické reprezentace.“

Vložil: Adéla Hofmanová