Vary čeká napínavější souboj než volba prezidenta. Musela zasáhnout i Transparency International
12.01.2018
Foto: Bubinga Blog
Popisek: Vřídelní kolonáda při pohledu shora
Obyvatelé Karlových Varů se mohou, alespoň o tomto víkendu, právem cítit jako občané, jejichž právo rozhodnout o významných záležitostech, je skutečně značné. Nejen, že si budou vybírat v přímé volbě hlavu státu, ale v místním referendu mají šanci vyjádřit se, zda bude zbourána jedna z moderních dominant města a nahrazena historickou replikou. Něco podobného se tu dosud nestalo. Jenže výsledek může mít pro město fatální důsledky.
Výsledek referenda o budoucnosti dosavadní Vřídelní kolonády je přitom očekáván snad ještě s větším napětím, než prezidentská volba. Zdejším konšelům navíc působí značné problémy, mimo jiné proto, že zápasí nejen s nedostatkem členů do volebních komisí, ale také do komise pro referendum. Ve čtyřech okrscích se pak magistrátu nepodařilo zajistit, že se volba prezidenta a místní referendum budou konat ve stejné hlasovací místnosti.
Politický bojkot
Nejzávažnější však je, že konání referenda o Vřídelní kolonádě vyvolalo napětí na zdejší politické scéně. Například představitelé KDU-ČSL oznámili, že se referenda vůbec nezúčastní. „Vítáme sice snahu o obnovu historické budovy, která by mohla být lákadlem pro návštěvníky města, převažují ale důvody, proč rozhodnutí o budoucnosti Vřídelní kolonády odložit. Referendum bude pro město závazné a případné ano ohrozí provoz stávající kolonády do doby výstavby nové. Výstavba repliky historické kolonády není dobře promyšlená a může ohrozit jímání Vřídla a okolní balneoprovozy, navíc může být neúnosně drahá,“ uvádí členové místní organizace KDU-ČSL Jiří Rezek a Vladimír Melichar v prohlášení, které nám do redakce zaslali. Ti jsou rovněž přesvědčeni, že karlovarští občané nemají k dispozici dostatek odborných informací k tomu, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout.
Místo obhajoby destrukce?
Postoj některých politiků vůči referendu zneklidnil přípravný výbor referenda, který se netají svým zklamáním nad průběhem kampaně k přípravě referenda. „Namísto toho, aby se na stůl položila fakta pro a proti, jsou naše důvody pro litinovou kolonádu znevěrohodňovány. Veškeré síly ze strany pana primátora tak nejsou upřeny na obhajobu jím preferované varianty opravy a architektonické soutěže, ale naopak na destrukci našich důvodů a zmatení voličů. My řekneme jde to, on řekne, nejde to,“ stěžují si ve svém prohlášení. Navíc argumentují tím, že našli firmu, která by dokázala vyrobit přesnou repliku litinové kolonády, kterou navrhli slavní vídenští architekti Fellner a Helmer. A jsou také přesvědčeni, že by město mělo zvládnout i náklady, odhadované kolem 250-300 milionů korun.
Musel zasáhnout soud i TI
Tyto argumenty však zpochybňuje primátor města Petr Kulhánek (KOA). Ten se obává, že pokud se občané v referendu vysloví pro zbourání současné Vřídelní kolonády a vybudování její repliky, hrozí několikaleté uzavření tohoto významného objektu pro veřejnost, což bude mít vážný dopad do oblasti cestovního ruchu a lázeňství. Navíc je podle něj odhad nákladů na pořízení repliky nereálný a bude potřeba více než čtyřnásobek, což je více než rozpočet města unese. Námitky vedení města však označil za předčasné, neodborné a ryze účelové i soud.
Situace došla až tak daleko, že se do karlovarského referenda vložila i organizace Transparency International. Zastupitelům města zaslala otevřený dopis, v němž uvádí: „Místní referendum představuje jednu z forem přímé demokracie, umožňující faktickou realizaci politického práva podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců zakotveného v Listině základních práv a svobod. Odráží zejména princip suverenity lidu, podle kterého je lid zdrojem veškeré státní moci, umožňuje rozhodování věcí veřejného zájmu a také právo občanů podílet se přímo na správě věcí veřejných. Místní referendum jako takové, ale i jeho iniciace a vlastní hlasování, představují zásadní způsob participace občanů na lokální politice a kontrole místní politické reprezentace.“
Vložil: Adéla Hofmanová