Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vánoční zázrak na horách. Děti se jezdí dívat na závěje sněhu. A proč Boží peklo?

02.01.2018
Vánoční zázrak na horách. Děti se jezdí dívat na závěje sněhu. A proč Boží peklo?

Foto: Adéla Hoffmanová

Popisek: Oberwiesenthal , od Božího Daru coby kamenem

REPORTÁŽ Skutečně nádhernou zimní atmosféru nabízí v těchto dnech nejvýše položené město u nás, Boží Dar. Zatímco o pár kilometrů níže, například v lázních Jáchymov nebo v Karlových Varech panuje téměř jarní počasí a po pár centimetrech sněhu zde už není ani památky, v tomto horském středisku se stovky návštěvníků brodí v závějích a děti si užívají hustou chumelenici. Na stále vzácnější sníh se sjíždějí dívat návštěvníci z celého kraje i z blízkého Saska.

A ti si v nedalekém lázeňském městečku Oberwiesenthal mohou nejen skvěle zalyžovat a zabruslit, ale také si ještě užít kouzlo zdejších adventních trhů. I když již advent před týdnem skončil, díky mnoha návštěvníkům trhy pokračují. A jsou nadále velmi oblíbené. Promrzlí lyžaři si zde totiž mohou  (a to za velmi příznivou cenu)  koupit výtečné svařené víno nebo variantu pro děti bez alkoholu. Vyhlášené jsou tvarohové koblížky „quarkkrapfen“ a řada jiných místních specialit. Mnoho zákazníků vezme za vděk dobrou klobásou, párkem v křupavé housce nebo eintopfem ze žampionů. 

Proč u nás není?

Víc než němčina je zde přitom slyšet čeština. Malá holčička se zklamaně ptá svých rodičů: „A maminko, proč u nás nemáme sníh?“ Radostně pak skáče z velké závěje dolů a zase zpátky. Zaskočená maminka odpovídá: „Protože v Praze nemáme hory.“ Když se s rodinou dáme do řeči, zjistíme, že si na trh zajeli z Božího Daru, kde jsou ubytování po celou dobu zimních prázdnin.  Jsou tam sice velmi spokojeni, ale takovou atrakci, jako je pohádkový trh v Oberwiesenthalu, jehož dominantou je nádherná vyřezávaná svítící pyramida s figurkami obřích panáčků, tam nenajdou. Ale pochvalují si, že v obci, proslavené Ježíškem, zase objevili hned na náměstíčku krásný betlém. 

Příliš mnoho turistů...

Jako stálým návštěvníkům Krušných Hor jim ale vadí, že už je zde příliš mnoho lidí. Na všechno se musí čekat fronty,  ubytování je nutné rezervovat nejméně roku dopředu. A některé hotely a pensiony již mají obsazeny silvestrovské pobyty v sezóně 2018.  Mnohým Čechům není dvakrát příjemné, že je i na horách velké množství rusky hovořících lyžařů. „Dřív tady ruština vůbec slyšet nebyla, teď je to stejné jako v Praze nebo ve Varech,“ stěžují si nám mladí manželé.  A musíme jim dát zapravdu. Bohužel i Boží Dar se stává místem, kde příliš mnoho turistů znepříjemňuje komfort pobytu a lyžování, u vleků i v restauracích se neúnosně dlouho čeká.  Obsluhu navíc komplikuje skutečnost, že je v podnicích kritický nedostatek personálu. Na tabulích před nimi často nenajdete nabídku  menu, ale volného místa.

 

Boží peklo?

Rovněž se velmi negativně projevuje skutečnost, že v regionu vznikly nové  lyžařské areály, ale bez patřičného zázemí služeb a občerstvení.  Výrazný nárůst návštěvnosti nastal poté, co byl otevřen  Ski-areál na Klínovci, který nyní patří k vůbec nejlepším a nejvyhledávanějším u nás. Díky spolupráci české a německé strany vznikl unikátní  Inter Skiregion Fichtelberg-Klínovec, nabízející 33 kilometrů tratí všech obtížností. Blízké obce také zápasí  s velkým množství aut. Obyvatelé  Božího Daru si stěžují, že oni sami nemají kde parkovat a je problém vůbec touto malou obcí autem  projet. Místní starousedlík Josef si postesknul, že se Boží Dar mění spíše na Boží peklo. Je paradoxem, že on raději odjíždí lyžovat do ciziny a jako mnoho jiných přemýšlí, že se odtud odstěhuje. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová