Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marek Eben se oženil kvůli daním. Pak ho ale potkalo dvojí hrozné neštěstí

21.12.2017
Marek Eben se oženil kvůli daním. Pak ho ale potkalo dvojí hrozné neštěstí

Foto: ČT

Popisek: Marek Eben

Tento týden slaví šedesáté narozeniny všestranně nadaný herec, muzikant a moderátor Marek Eben. Zatímco talent mu osud nadělil ve velkém, v soukromém životě ho několikrát vystavil velmi těžké zkoušce. Čtyři roky poté, co se oženil s půvabnou herečkou Markétou Fišerovou, těžce onemocněla a od té doby je upoutána na vozík a odkázána na péči druhých. Ani to však Markovi nebrání v tom, aby o své ženě nemluvil jako o největším štěstí svého života.

Vzali se před pětatřiceti lety, shodou okolností v den, kdy má Marek narozeniny. Podle něj to byla veliká náhoda, protože to byl jediný termín, kdy měli oba volno. A navíc přiznal velmi kuriózní věc. Pro svatbu se odhodlal  kvůli radě kamarádů, že když je člověk ženatý, nemusí platit  vysoké daně. To, že jde ale o pouhý mýtus, se dozvěděl, až  když  byl ženatý. 

Smutné  narozeniny

I když dnes již o svém sňatku vtipkuje, začátek jeho manželství byl poznamenán velikou tragédií  První dítě, dcera Terezka se narodila předčasně, a pár dnů nato zemřela. A Markétu postihla v roce 1986, přesně na její 26. narozeniny, mozková mrtvice.  Její stav byl natolik vážný, že se spekulovalo o tom, že rozsáhlé postižení mozku nepřežije a na tuto nejhorší možnou variantu Marka připravovali lékaři. V pražských kuloárech se tehdy dokonce roznesla zpráva, že talentovaná herečka je po smrti.  Markéta však naštěstí přežila, i když s velmi vážným postižením. Mimo jiné ochrnula i v obličeji a dýchala s pomocí přístrojů. Od té doby, tedy více než třicet let, je upoutána na invalidní vozík a je závislá na péči druhých. A ten, kdo si překrásnou herečku pamatuje z několika filmů a seriálů, ji jen stěží poznává.

 

Manželé Ebenovi nyní

Obdivuhodný partner

Způsob, s jakým se Marek Eben s rodinnou tragédií vyrovnává, je skutečně obdivuhodný. Nejen že  se o svoji ženu stará s pomocí ošetřovatelky, kterou zaměstnal, ale snaží se, aby žila co nejvíce  normální život. Dokonce ji s sebou vozí i  na ty nejnáročnější společenské akce. Na nich je možné často spatřit usměvavou Markétu, jak sedí na kraji řady na vozíčku a se zájmem sleduje Markův koncert nebo některou z mnoha společenských událostí, které moderuje.  Jeho žena je tak například pravidelným účastníkem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ostatně, na něj to má velmi blízko. Marek ji totiž vysvobodil z omezujícího života v centru Prahy a přestěhoval ji na venkov.

 

Karlovy Vary, Karlovy Vary

Před několika lety si nechali postavit rodinný dům v blízkosti Karlových Varů, u jednoho ze zdejších golfových hřišť. Na nich Markéta tráví, ve společnosti svého  psa, spoustu času.  Lze ji potkat dokonce samotnou a již na první pohled je zřejmé, že se v novém bydlišti cítí velmi dobře a  především svobodně. A totéž platí i o Markovi. Karlovy Vary jsou pro něj místem, kde získal první divadelní angažmá a již dvacet let zde moderuje zahájení a zakončení MFF.  Slavnému městu věnoval i jednu ze svých písní. V ní se netají, že by zde chtěl být i pohřben: „Karlovy Vary, Karlovy Vary, pochovejte mě tam, až budu starý,“ zpívá na albu Chlebíčky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová