Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak tyto televizní klenoty si zaslouží pozornost a uznání. I ten švihák lázeňský Táborský

09.12.2017
Tak tyto televizní klenoty si zaslouží pozornost a uznání. I ten švihák lázeňský Táborský

Foto: ČT

Popisek: Národní klenoty: Miroslav Táborský

Již mnohokrát jsme se pozastavili nad tím, že Česká televize ukrývá skutečné klenoty své nebo zahraniční tvorby na méně sledovaných kanálech ČT 2 a ČT art, zatímco na jedničce vysílá nepříliš zdařilé seriály, reality show podle mustru komerčních stanic nebo další a další kriminálky. Příkladem tvorby, která si rozhodně zaslouží pozornost, je i dokumentární cyklus Národní klenoty. Představuje památky České republiky, zapsané na prestižní seznam světového a kulturního dědictví UNESCO či místa, jež o tento zápis usilují.

A právě ty mapuje druhá řada Národních klenotů, věnovaná například slavnému hřebčínu v Kladrubech,  rybníkům v Třeboni, malebným Slavonicím, unikátní papírně ve Velkých Losinách, ocelové Ostravě, Českému ráji, dílu Josepha Plečnika nebo Velké Moravě. 

Mistrovské dílo

To,  že jde o  vskutku smysluplný projekt, dokazují i reakce diváků, až na výjimky velmi pozitivní. Přejí si (a já s nimi naprosto souhlasím), aby podobných pořadů bylo v České televizi více. „Takhle si představuji veřejnou službu,“ vzkazují například.  Většina z nich o Národních klenotech hovoří jako krásném, úžasném nebo oblíbeném pořadu. Například Martin jej na stránkách ČT hodnotí takto: „Mistrovské dílo. Špičkové záběry kamerou, působivá hudba, poutavý výklad.  Najednou se při sledování  dostavil pocit euforie a uvědomění, jak nádherná jsou místa v naší zemi.“ Kameru si chválí řada jiných lidí, mimochodem velkou roli přitom hraje, že jsou některé záběry pořizovány pomocí dronů. A pokud se najdou nějací kritici, pak velmi věcně přidávají nebo upřesňují  důležitá fakta.  Samozřejmě, i v tomto případě se najde pár primitivních ubožáků, ale naštěstí je jejich počet zcela zanedbatelný.

 

Švihák Táborský

Výbornou práci odvádí průvodce Miroslav Táborský a také sklízí nejvíce pochvalných ohlasů. Na rozdíl od moderátorů podobných pořadů, především cestopisných, kteří se snaží být za každou cenu originální a předvádí proto různé zbytečné exhibice, on mimořádně kultivovaným způsobem poskytuje divákům množství důležitých informací, případně svým chováním a stylovým kostýmem pouze vkusně „ilustruje“ některé scény. Tak tomu je například i v díle, věnovaném Lázeňskému trojúhelníku. Táborský v něm navštíví Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně coby typický lázeňský švihák, aniž by však tuto roli jakkoliv zesměšňoval. Naopak, noční působivé finále u Zpívající fontány v Mariánských lázních prožívá s podobným okouzlením, jako většina těch, co tuto lázeňskou i turistickou atrakci spatří na vlastní oči.

 

Přidaná hodnota

A díl, věnovaný Lázeňskému trojúhelníku, pozitivně zapůsobil i na zdejší obyvatele.  Ostatně, upozornila mě na něj naše čtenářka Dana: „V poslední době jsem uvažovala, že prodám byt v centru  Karlových  Varů, kde léta bydlím a odstěhuji se někam mimo. Protože žít mezi samými turisty opravdu není jednoduché. Ale kvůli tomuto pořadu jsem si to rozmyslela. Přece se nevzdám bydlení v takovém národním klenotu,“ prozradila. Také ji kromě úžasných leteckých záběrů potěšilo, že se průvodcem pořadu stal Miroslav Táborský. „Ten, kdo ho vybral, měl mimořádně šťastnou ruku. Moc se mi líbí i v pořadu Naše tradice.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová