Tak tyto televizní klenoty si zaslouží pozornost a uznání. I ten švihák lázeňský Táborský
09.12.2017
Foto: ČT
Popisek: Národní klenoty: Miroslav Táborský
Již mnohokrát jsme se pozastavili nad tím, že Česká televize ukrývá skutečné klenoty své nebo zahraniční tvorby na méně sledovaných kanálech ČT 2 a ČT art, zatímco na jedničce vysílá nepříliš zdařilé seriály, reality show podle mustru komerčních stanic nebo další a další kriminálky. Příkladem tvorby, která si rozhodně zaslouží pozornost, je i dokumentární cyklus Národní klenoty. Představuje památky České republiky, zapsané na prestižní seznam světového a kulturního dědictví UNESCO či místa, jež o tento zápis usilují.
A právě ty mapuje druhá řada Národních klenotů, věnovaná například slavnému hřebčínu v Kladrubech, rybníkům v Třeboni, malebným Slavonicím, unikátní papírně ve Velkých Losinách, ocelové Ostravě, Českému ráji, dílu Josepha Plečnika nebo Velké Moravě.
Mistrovské dílo
To, že jde o vskutku smysluplný projekt, dokazují i reakce diváků, až na výjimky velmi pozitivní. Přejí si (a já s nimi naprosto souhlasím), aby podobných pořadů bylo v České televizi více. „Takhle si představuji veřejnou službu,“ vzkazují například. Většina z nich o Národních klenotech hovoří jako krásném, úžasném nebo oblíbeném pořadu. Například Martin jej na stránkách ČT hodnotí takto: „Mistrovské dílo. Špičkové záběry kamerou, působivá hudba, poutavý výklad. Najednou se při sledování dostavil pocit euforie a uvědomění, jak nádherná jsou místa v naší zemi.“ Kameru si chválí řada jiných lidí, mimochodem velkou roli přitom hraje, že jsou některé záběry pořizovány pomocí dronů. A pokud se najdou nějací kritici, pak velmi věcně přidávají nebo upřesňují důležitá fakta. Samozřejmě, i v tomto případě se najde pár primitivních ubožáků, ale naštěstí je jejich počet zcela zanedbatelný.
Švihák Táborský
Výbornou práci odvádí průvodce Miroslav Táborský a také sklízí nejvíce pochvalných ohlasů. Na rozdíl od moderátorů podobných pořadů, především cestopisných, kteří se snaží být za každou cenu originální a předvádí proto různé zbytečné exhibice, on mimořádně kultivovaným způsobem poskytuje divákům množství důležitých informací, případně svým chováním a stylovým kostýmem pouze vkusně „ilustruje“ některé scény. Tak tomu je například i v díle, věnovaném Lázeňskému trojúhelníku. Táborský v něm navštíví Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně coby typický lázeňský švihák, aniž by však tuto roli jakkoliv zesměšňoval. Naopak, noční působivé finále u Zpívající fontány v Mariánských lázních prožívá s podobným okouzlením, jako většina těch, co tuto lázeňskou i turistickou atrakci spatří na vlastní oči.
Přidaná hodnota
A díl, věnovaný Lázeňskému trojúhelníku, pozitivně zapůsobil i na zdejší obyvatele. Ostatně, upozornila mě na něj naše čtenářka Dana: „V poslední době jsem uvažovala, že prodám byt v centru Karlových Varů, kde léta bydlím a odstěhuji se někam mimo. Protože žít mezi samými turisty opravdu není jednoduché. Ale kvůli tomuto pořadu jsem si to rozmyslela. Přece se nevzdám bydlení v takovém národním klenotu,“ prozradila. Také ji kromě úžasných leteckých záběrů potěšilo, že se průvodcem pořadu stal Miroslav Táborský. „Ten, kdo ho vybral, měl mimořádně šťastnou ruku. Moc se mi líbí i v pořadu Naše tradice.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Adéla Hofmanová