Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prý nejúspěšnější vláda posledních let. Hurá, už končí, a proto jsme volili jinou, radují se občané

02.12.2017
Prý nejúspěšnější vláda posledních let. Hurá, už končí, a proto jsme volili jinou, radují se občané

Foto: Vláda ČR

Popisek: Sobotkova vláda oznamuje demisi

Premiér Bohuslav Sobotka se tento týden před novináři naposledy pochlubil výsledky své vlády. Jako obvykle přitom zopakoval, že patřila k těm nejúspěšnějším a argumentoval rekordně nízkou nezaměstnaností, zvyšováním mezd a důchodů. Jenže, ty přestávají většině občanů stačit k tomu, aby pokryly drasticky se zvyšující ceny potravin a nájemného. Navíc se výrazně zhoršují podmínky života v mnoha městech a obcích.

Řada lidí reagovala na Sobotkovu sebechválu posměchem a ironickými  poznámkami.  Například: „Hurá, už končí, a proto jsme volili jinou.“  Nebo: „Vláda byla sice úspěšná, ale její dopad pro zemi katastrofální“. „Operace se zdařila, pacient zemřel.“ „Vládě se podařilo dokonale nasr...lidi.“ 

Nejvyšší nárůst cen za posledních pět let

A naštvanosti občanů se opravdu nelze divit. Mnozí z nich sice dostali přidáno, ale pár stovek rozhodně nestačí k tomu, aby jim pokryly prudce se zvyšující ceny potravin a nájemného. Podle statistik došlo k nejvyššímu nárůstu spotřebitelských cen  od roku 2012 (!). V případě některých potravin jde o hrozivá čísla.  Tak například  některé druhy zeleniny zdražily o 35 %,  vajec o 36% a másla dokonce  o  50% procent. Ceny bytů a nájemného dosáhly takové výše, že se pro mnohé staly naprosto nedostupnými. Ve větších městech přesahuje měsíční nájemné   průměrnou penzi. Ale zdaleka nejde pouze o nárůst cen a s tím související inflaci. 

Konec ordinace

V mnoha případech se zhoršila kvalita života  na venkově. Naše čtenářka z Dalovic na Karlovarsku nás například upozornila,  že v této obci končí ordinace obvodní lékařky. „Tento týden nám oznámili v Dalovickém zpravodaji, že do konce roku bude uzavřena ordinace MUDr. Kuželové a kvůli nedostatku lékařů se zatím nepodařilo najít jiného. Paní doktorka už měla přes sedmdesát. Vůbec nevím, co budeme dělat. Nejde jen o to, že bychom museli dojíždět do Karlových Varů, ale především o to, že tam obvodní lékaři nové pacienty nepřijímají. Také moje zubařka odešla do důchodu a když jsem se tady chtěla objednat u nového zubaře, tak mi sestra řekla, že už další pacienty neberou.  A když potřebuji na kontrolu k endokrinologovi, čekací lhůta ve Varech je rok. A to tady letos také zavřeli lékárnu, “ postěžovala si nám ještě rozhořčeně. 

Prodejny se nevyplatí

V Dalovicích nedávno  kvůli EET skončila i oblíbená restaurace a nyní se obyvatelé bojí, že dojde také k uzavření jediné prodejny potravin. Naše čtenářka se rovněž dočetla, že  vedení  družstva, které ji provozuje již nechce hradit ztráty, které mu vznikají v menších místech. Kvůli konkurenci velkých obchodních center a také tomu, že klesá počet obyvatel na venkově, se  řadě obchodníků nevyplatí prodejny v těchto místech provozovat. Obzvláště, když neustále dochází ke zvyšování nákladů, například kvůli růstu minimální mzdy.  Vedení družstevních prodejen COOP již obeslalo starosty  obcí na Karlovarsku, aby buď přispěli na jejich provoz nebo obchody úplně převzali do své režie. „Nevím, co bych si počala," říká obyvatelka Dalovic. „Žiju sama, auto nemám, dcera se odstěhovala. A do domova seniorů nemám šanci se dostat. Já už se sousedům ani  nedivím, že v dobrém vzpomínají na komunisty.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová