Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli referendu je poprask i v Karlových Varech. Rozhněvaná veřejnost i opozice kvůli kolonádě

05.11.2017
Kvůli referendu  je poprask i v Karlových Varech. Rozhněvaná veřejnost i opozice kvůli kolonádě

Foto: karlovy-vary.cz

Popisek: Vřídelní kolonáda v Karlových Varech

Nejen v hlavních politických centrálách se řeší citlivá problematika referend. V Karlových Varech se nyní dostala do sporu vládnoucí koalice s některými opozičními politiky kvůli možnosti vyhlášení referenda o zbourání Vřídelní kolonády a jejího nahrazení replikou dřívější dominanty centra lázeňského města, litinové kolonády slavných vídeňských architektu Fellnera a Helmera.

Jenže, karlovarší zastupitelé tento týden většinou hlasů rozhodli, že se prozatím referendum konat nebude. Svoje rozhodnutí zdůvodňují tím, že návrh referenda se týká nejen toho, zda Vřídelní kolonádu zbourat, ale zda také zastavit její současné opravy. Což by mohlo podle vedení města znamenat její úplnou destrukci a ohrožení léčivých pramenů. Kvůli tomuto postojí nyní čelí značné kritice.„Přestože jsem v průběhu diskuse jednání zástupitelstva několikrát zdůraznil, že naprosto respektuji a ctím institut referenda jako možnost lidí vyjádřit se k závažným otázkám, jsem nyní označován na zapřisáhlého odpůrce, který referendum odmítl. Tak to ale není. Referendum s otázkou, která neodporuje legislativě, bych podpořil jak včera, tak jsem připraven jej podpořit i kdykoliv v budoucnu,“ brání se primátor Petr Kulhánek (KOA).

Kolize s legislativou?

A podle primátora je právě kolize s legislativou v případě referenda, navrhovaného přípravným výborem, kamenem úrazu. Otázka je totiž formulována doslovně takto: "Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera a pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975?" Pokud by prý otázka končila otazníkem za svou první částí, referendum mohlo být už vyhlášeno a dostalo by podporu vedení. Ale otázka v druhé části, zní, zda je hlasující pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975. A ta je podle Kulhánka velmi nebezpečná. Zákon o místním referendu na to pamatuje svým ustanovením, kdy otázku označuje za nepřípustnou v případě, že by rozhodnutí v místním referendu mohlo být v rozporu s právními předpisy.

Kdo ponese rizika?

Ukončení oprav by totiž vedlo k uzavření kolonády pro veřejnost až do realizace repliky. Zároveň by mohlo dojít k ohrožení bezpečnost lidí a majetku města, k haváriím techniky, potřebné k jímání termálních pramenů, a tím i rizika paralyzování využití léčivých zdrojů, včetně poskytování lázeňských procedur s minerální vodou. Město by se tím postavilo mimo zákon, a to zdaleka ne pouze jediný. Odpovědnost za tato rizika však leží na vedení, nikoliv na přípravném výboru. „Hněv mnoha lidí mne mrzí, ale otevřeně říkám, že odmítnout vyhlášení referenda s takto nešťastně formulovanou otázkou, byla naše povinnost. Uvítám, pokud se k celé záležitosti vyjádří soud, jehož výrok budu samozřejmě zcela respektovat. Pokud ani soud referendum nevyhlásí, navrhnu zastupitelstvu města vypsání referenda s otázkou: "Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera?“ Zastupitelstvo města může místní referendum vyhlásit z vlastní iniciativy, návrh samozřejmě také podpořím a věřím, že najde podporu většinovou,“ doufá primátor Kulhánek.

Jiný názor

Někteří členové opozice jsou však zcela jiného názoru. Například známý karlovarský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) nám zaslal toto vyjádření:“ Zcela absurdní panoptikum demonstrovala Kulhánkova KOAlice ve věci referenda v rozeslaném tiskovém prohlášení. Obdobně zatím radní naložili s mnohými předcházejícími peticemi a podněty občanů (přejmenování ulice Moskevské, zákaz hazardu). Najdou si zcela nesmyslné a zástupné problémy, aby se po čase k věci vrátili o prodávali ji populisticky za svou v nějaké okleštěné podobě. Důvody odmítnutí referenda kolem Vřídelní kolonády jsou zcela nepřijatelné a protizákonné. Ani primátor, ani radní nemají co schvalovat, ale jsou povinování referendum pouze realizovat,“ myslí si Jiří Kotek.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová