Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kvůli referendu je poprask i v Karlových Varech. Rozhněvaná veřejnost i opozice kvůli kolonádě

05.11.2017
Kvůli referendu  je poprask i v Karlových Varech. Rozhněvaná veřejnost i opozice kvůli kolonádě

Autor: karlovy-vary.cz

Popisek: Vřídelní kolonáda v Karlových Varech

Nejen v hlavních politických centrálách se řeší citlivá problematika referend. V Karlových Varech se nyní dostala do sporu vládnoucí koalice s některými opozičními politiky kvůli možnosti vyhlášení referenda o zbourání Vřídelní kolonády a jejího nahrazení replikou dřívější dominanty centra lázeňského města, litinové kolonády slavných vídeňských architektu Fellnera a Helmera.

Jenže, karlovarší zastupitelé tento týden většinou hlasů rozhodli, že se prozatím referendum konat nebude. Svoje rozhodnutí zdůvodňují tím, že návrh referenda se týká nejen toho, zda Vřídelní kolonádu zbourat, ale zda také zastavit její současné opravy. Což by mohlo podle vedení města znamenat její úplnou destrukci a ohrožení léčivých pramenů. Kvůli tomuto postojí nyní čelí značné kritice.„Přestože jsem v průběhu diskuse jednání zástupitelstva několikrát zdůraznil, že naprosto respektuji a ctím institut referenda jako možnost lidí vyjádřit se k závažným otázkám, jsem nyní označován na zapřisáhlého odpůrce, který referendum odmítl. Tak to ale není. Referendum s otázkou, která neodporuje legislativě, bych podpořil jak včera, tak jsem připraven jej podpořit i kdykoliv v budoucnu,“ brání se primátor Petr Kulhánek (KOA).

Kolize s legislativou?

A podle primátora je právě kolize s legislativou v případě referenda, navrhovaného přípravným výborem, kamenem úrazu. Otázka je totiž formulována doslovně takto: "Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera a pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975?" Pokud by prý otázka končila otazníkem za svou první částí, referendum mohlo být už vyhlášeno a dostalo by podporu vedení. Ale otázka v druhé části, zní, zda je hlasující pro ukončení oprav havarijního stavu současné Vřídelní kolonády z roku 1975. A ta je podle Kulhánka velmi nebezpečná. Zákon o místním referendu na to pamatuje svým ustanovením, kdy otázku označuje za nepřípustnou v případě, že by rozhodnutí v místním referendu mohlo být v rozporu s právními předpisy.

Kdo ponese rizika?

Ukončení oprav by totiž vedlo k uzavření kolonády pro veřejnost až do realizace repliky. Zároveň by mohlo dojít k ohrožení bezpečnost lidí a majetku města, k haváriím techniky, potřebné k jímání termálních pramenů, a tím i rizika paralyzování využití léčivých zdrojů, včetně poskytování lázeňských procedur s minerální vodou. Město by se tím postavilo mimo zákon, a to zdaleka ne pouze jediný. Odpovědnost za tato rizika však leží na vedení, nikoliv na přípravném výboru. „Hněv mnoha lidí mne mrzí, ale otevřeně říkám, že odmítnout vyhlášení referenda s takto nešťastně formulovanou otázkou, byla naše povinnost. Uvítám, pokud se k celé záležitosti vyjádří soud, jehož výrok budu samozřejmě zcela respektovat. Pokud ani soud referendum nevyhlásí, navrhnu zastupitelstvu města vypsání referenda s otázkou: "Jste pro obnovu historické Vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera?“ Zastupitelstvo města může místní referendum vyhlásit z vlastní iniciativy, návrh samozřejmě také podpořím a věřím, že najde podporu většinovou,“ doufá primátor Kulhánek.

Jiný názor

Někteří členové opozice jsou však zcela jiného názoru. Například známý karlovarský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa) nám zaslal toto vyjádření:“ Zcela absurdní panoptikum demonstrovala Kulhánkova KOAlice ve věci referenda v rozeslaném tiskovém prohlášení. Obdobně zatím radní naložili s mnohými předcházejícími peticemi a podněty občanů (přejmenování ulice Moskevské, zákaz hazardu). Najdou si zcela nesmyslné a zástupné problémy, aby se po čase k věci vrátili o prodávali ji populisticky za svou v nějaké okleštěné podobě. Důvody odmítnutí referenda kolem Vřídelní kolonády jsou zcela nepřijatelné a protizákonné. Ani primátor, ani radní nemají co schvalovat, ale jsou povinování referendum pouze realizovat,“ myslí si Jiří Kotek.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace