Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nově zvolená poslankyně za hnutí ANO má problém. Stejný smetl jejího předchůdce

27.10.2017
Nově zvolená poslankyně za hnutí ANO má problém. Stejný smetl  jejího předchůdce

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš a hejtmanka Jana Vildumetzová

Také v Karlovarském kraji skončily volby velkým překvapením. Zatímco dříve zde vyhrávali komunisté se sociálními demokraty, nyní obě strany skončily až na pátém a šestém místě. Je naprosto evidentní, že jejich voliče si přetáhly hnutí ANO a SPD. Nejvíce preferenčních hlasů získala hejtmanka Jana Vildumetzová. Ta dokonce porazila ministra dopravy Dana Ťoka, jenž byl na kandidátce ANO v kraji jedničkou. Nyní avšak musí úspěšná hejtmanka řešit stejné dilema jako její předchůdce, bývalý hejtman za ČSSD Josef Novotný.

Kvůli tomu, že chtěl sedět na obou židlích, se Novotný dostal do sporu se svými stranickými kolegy, a i když jim několik měsíců odolával, nakonec prásknul dveřmi a ze strany vystoupil. Rezignoval na funkci hejtmana a nechal si pouze místo poslance parlamentu. To ve svém důsledku ovšem znamenalo soumrak jeho politické kariéry, která byla svého času velmi úspěšná. Patřil nejen k nejoblíbenějším politikům v kraji, ale také k nejlépe hodnoceným hejtmanům u nás. Nakonec ale skončil mezi obviněnými aktéry v kauze ROP Severozápad.

Stejné dilema

Stejné dilema, jako před časem Josef Novotný, musí nyní řešit i Jana Vildumetzová, tedy rozhodnout se, zda dá přednost hejtmanství nebo parlamentu. Navíc je členkou zastupitelstva Karlovarského kraje. To, že si bude muset vybrat, signalizuje i vyjádření stranického šéfa Andreje Babiše, který se nechal slyšet, že jeho hnutí je proti kumulaci funkcí. Mimochodem,v podobné situaci jako ona, se ocitla i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná-Jermanová, ale i další nově zvolení poslanci z jiných stran. Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) již například oznámil, že se funkce v parlamentu vzdá.

Zatím náhradník

Jak se s tím nakonec Jana Vildumetzová vypořádá, je důležité pro dosavadního poslance za Karlovarský kraj Romana Procházku (ANO). Ten totiž ve volbách skončil až za Vildumetzovou a je tak prvním náhradníkem. Velký úspěch hnutí ANO v Karlovarském kraji dokazuje skutečnost, že získalo hned tři mandáty, zatímco ČSSD a KSČM ani jeden. Do sněmovny se za ANO kromě Ťoka a Vildumetzové dostala díky preferenčním hlasům také lékařka Věra Procházková. A nejmenší kraj u nás budou ve sněmovně reprezentovat ještě členka Strany přímé demokracie, zdravotní sestra Karla Maříková, a Pirát Petr Třešňák. Rovněž on musí řešit kumulaci funkcí. Kromě toho, že je starostou Mariánských Lázní, což je u nás něco nevídaného, působí i v zastupitelstvu města a kraje. Jak Vildumetzová, tak Třešňák si prozatím nechali čas na rozmyšlenou.

V krajích bez problémů?

V současné situace, kdy se různé strany výrazně vymezují proti hnutí ANO a odmítají s ním vytořit koalici na vládní úrovni, je velmi zajímavé, že s ním bez problémů spolupracují v krajích a městech. Právě v Karlovarském kraji zasedají v radě vedle ANO, také zástupci ODS, Piráti, HNHRM a SPO. V Mariánských lázních tvoří koalici Piráti, ANO, ČSSD a sdružení Volby 94-2014. V Karlových Varech se však původní koalice, tvořená ANO, KOA a hnutím Karlovaráci před časem rozpadla. Bývalá radní Iveta Hejnová byla dokonce z ANO vyloučena.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace