Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nově zvolená poslankyně za hnutí ANO má problém. Stejný smetl jejího předchůdce

27.10.2017
Nově zvolená poslankyně za hnutí ANO má problém. Stejný smetl  jejího předchůdce

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš a hejtmanka Jana Vildumetzová

Také v Karlovarském kraji skončily volby velkým překvapením. Zatímco dříve zde vyhrávali komunisté se sociálními demokraty, nyní obě strany skončily až na pátém a šestém místě. Je naprosto evidentní, že jejich voliče si přetáhly hnutí ANO a SPD. Nejvíce preferenčních hlasů získala hejtmanka Jana Vildumetzová. Ta dokonce porazila ministra dopravy Dana Ťoka, jenž byl na kandidátce ANO v kraji jedničkou. Nyní avšak musí úspěšná hejtmanka řešit stejné dilema jako její předchůdce, bývalý hejtman za ČSSD Josef Novotný.

Kvůli tomu, že chtěl sedět na obou židlích, se Novotný dostal do sporu se svými stranickými kolegy, a i když jim několik měsíců odolával, nakonec prásknul dveřmi a ze strany vystoupil. Rezignoval na funkci hejtmana a nechal si pouze místo poslance parlamentu. To ve svém důsledku ovšem znamenalo soumrak jeho politické kariéry, která byla svého času velmi úspěšná. Patřil nejen k nejoblíbenějším politikům v kraji, ale také k nejlépe hodnoceným hejtmanům u nás. Nakonec ale skončil mezi obviněnými aktéry v kauze ROP Severozápad.

Stejné dilema

Stejné dilema, jako před časem Josef Novotný, musí nyní řešit i Jana Vildumetzová, tedy rozhodnout se, zda dá přednost hejtmanství nebo parlamentu. Navíc je členkou zastupitelstva Karlovarského kraje. To, že si bude muset vybrat, signalizuje i vyjádření stranického šéfa Andreje Babiše, který se nechal slyšet, že jeho hnutí je proti kumulaci funkcí. Mimochodem,v podobné situaci jako ona, se ocitla i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná-Jermanová, ale i další nově zvolení poslanci z jiných stran. Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) již například oznámil, že se funkce v parlamentu vzdá.

Zatím náhradník

Jak se s tím nakonec Jana Vildumetzová vypořádá, je důležité pro dosavadního poslance za Karlovarský kraj Romana Procházku (ANO). Ten totiž ve volbách skončil až za Vildumetzovou a je tak prvním náhradníkem. Velký úspěch hnutí ANO v Karlovarském kraji dokazuje skutečnost, že získalo hned tři mandáty, zatímco ČSSD a KSČM ani jeden. Do sněmovny se za ANO kromě Ťoka a Vildumetzové dostala díky preferenčním hlasům také lékařka Věra Procházková. A nejmenší kraj u nás budou ve sněmovně reprezentovat ještě členka Strany přímé demokracie, zdravotní sestra Karla Maříková, a Pirát Petr Třešňák. Rovněž on musí řešit kumulaci funkcí. Kromě toho, že je starostou Mariánských Lázní, což je u nás něco nevídaného, působí i v zastupitelstvu města a kraje. Jak Vildumetzová, tak Třešňák si prozatím nechali čas na rozmyšlenou.

V krajích bez problémů?

V současné situace, kdy se různé strany výrazně vymezují proti hnutí ANO a odmítají s ním vytořit koalici na vládní úrovni, je velmi zajímavé, že s ním bez problémů spolupracují v krajích a městech. Právě v Karlovarském kraji zasedají v radě vedle ANO, také zástupci ODS, Piráti, HNHRM a SPO. V Mariánských lázních tvoří koalici Piráti, ANO, ČSSD a sdružení Volby 94-2014. V Karlových Varech se však původní koalice, tvořená ANO, KOA a hnutím Karlovaráci před časem rozpadla. Bývalá radní Iveta Hejnová byla dokonce z ANO vyloučena.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová