Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

U Vřídla se koná další zajímavý festival. Vystoupí na něm nevšední hosté, jazzové legendy i strmě stoupající hvězdy

11.10.2017
U Vřídla se koná další zajímavý festival. Vystoupí na něm nevšední hosté, jazzové legendy i strmě stoupající hvězdy

Autor: Facebook / Jazzzfest

Popisek: African Project

V uplynulém víkendu se v kosmopolitních Karlových Varech sešli na Mezinárodním festivalu Tourfilm turisté a filmaři z celého světa. A vzápětí je na další mezinárodní akci vystřídají jazzmani z různých koutů zeměkoule. Představí se v několika zdejších historických objektech a zamíří i do sousedního Sokolova.

JazzFest 2017 už se může pochlubit 44. ročníkem. Pořádání mezinárodních jazzových festivalů v lázních však má mnohem delší tradici, první z nich se konal již v roce 1962 pod názvem Přehlídka jazzové hudby. Bylo to vůbec poprvé, co se podobná akce v Čechách uskutečnila, a to na velmi profesionální úrovni. Na její organizaci se podílel také Pragokoncert. Do proslulého Grandhotelu Pupp se sjeli jazzoví nadšenci od nás i ze zahraničí. Nechyběly ani první jam sessiony a diskusní tribuny a další zajímavé akce. A právě díky této přehlídce se ve Varech vytvořila skupina početných jazzových fanoušků, působících zde dodnes. Pořadatelům se splnilo jejich přání odstartovat každoroční hudební událost, i když se v době normalizace potýkali s nelibostí papalášů a snahou je zadupat. 

Nevšední trio

Dnes se mezinárodní jazzový festival koná pod názvem JazzFest a jeho pořadatelem je společnost Jazzový kruh, v čele se známým karlovarským saxofonistou Milanem Krajícem. Žánrově je zaměřen na moderní jazz, avšak s přesahy do jiných oblastí, například do hudby symfonické. Letos odstartoval 24. září, kdy se v karlovarském kině Drahomíra zahrálo nevšední trio, v němž se sešli senegalský hráč na koru (čtyřiadvacetistrunnou harfu) a zpěvák Moussa Cissokho, švýcarský basklarinetista a saxofonista Jan Galega Brönnimann a izraelský hráč na orientální perkuse Omri Hason. Začátkem října se pak v sousedním Sokolově uskutečnil koncert jedné z českých jazzových legend, Martina Kratochvíla & Jazz Q. 

Jazz a symfonici

Následovat budou čtyři hlavní festivalové koncerty. V Národním domě je připraven společný projekt Karlovarského symfonického orchestru s orchestrem Kryštofa Marka. Poté se představí další legenda československého jazzu, bubeník a skladatel  Josef Vejvoda. Druhý koncert se poté uskuteční  v Galerii umění. Vystoupí na něm český kvartet Limbo, kvartet, jenž klade velký důraz na improvizaci a dále  Ondřej Štveráček Quartet feat s americkým bubeníkem světového renomé Gene Jacksonem. Ten spolupracoval s mnoha jazzovými veličinami, sám označuje za jeden z vrcholů své kariéry hraní s Herbiem Hancockem a Davem Hollandem. 

Jazzové hvězdy

Třetí koncert letošního JazzFestu se odehraje v historické budově Karlovarského městského divadla, na němž mimo jiné vystoupí rozsáhlé těleso  East West European Jazz Orchestra feat, s nímž budou účinkovat jedna z nejlépe swingujících zpěvaček na světě Deborah Carter a renomovaný německý vokalista Norbert Gottschalk, patřící rovněž ke světové špičce.

Závěrečný hlavní festivalový koncert zamíří do velkolepého sanatoria Imperial. Uvede jej domácí formace M. K. Collective saxofonisty Milana Krajíce s vynikající zpěvačkou Petrou Brabencovou. JazzFest 2017 uzavře vystoupení skupiny Marianne Solivan & Walter Fischbacher Trio. Americká zpěvačka Marianne Solivan se stala jednou z nejstrměji stoupajících jazzových hvězd na newyorské jazzové scéně a spolupracovala již s řadou renomovaných hudebníků. Doprovodí ji další význačná osobnost moderní jazzové scény, klávesista Walter Fishbacher.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace