Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nejstarší filmový festival na světě. Karlovy Vary po padesáté hostí Tourfilm, festival o turistickém ruchu

05.10.2017
Nejstarší filmový festival na světě. Karlovy Vary po padesáté hostí Tourfilm, festival o turistickém ruchu

Autor: Tourfilm

Popisek: Miroslav Stingl jako host Tourfilm 2017

Mezinárodní festival filmů o turistickém ruchu Tourfilm je ve své kategorii zcela ojedinělý. Jde o nejstarší akci tohoto druhu na světě a letos se koná již po padesáté. Právě proto bude bilancovat a připomene pět dekád své existence i legendy české turistiky. Navíc nebude samozřejmě chybět tradiční soutěž, o vítězství bude bojovat 350 snímků z celého světa. Součástí třídenní akce je i bohatý doprovodný program, který vyvrcholí představením Divadla Járy Cimrmana Blaník. Také ono totiž letos slaví padesátiny.

A toto spojení rozhodně není náhodné. Podle známého karlovarského historika Stanislava Burachoviče totiž legendární Jára pochází právě z Karlových Varů a aniž se to ví, byl to právě on, kdo Tourfilm založil, podobně jako slavný Mezinárodní filmový festival i další významné karlovarské akce. Vary také donedávna patřily k několika málo městům, které zdobila Járova socha, vedle takových géniů jako je Karel IV. nebo Antonín Dvořák. Bohužel ji od jezírka v blízkosti Malých Versailles někdo ukradl. 

Celý svět u pramenů

Tourfilm má s „velkým“ karlovarským MFF mnoho podobného, kromě úctyhodné tradice také to, že se v době jeho konání sjíždí k proslulým pramenům filmaři a cestovatelé z celého světa. Letos bylo do soutěže přihlášeno 350 snímků z 45 zemí světa, kromě evropských také třeba z Indonésie, Filipín či Mexika. Navíc se bude soutěžit i v nových kategoriích, například v amatérských internetových projektech. A v sekci Tour Region Film, zaměřené na domácí produkci, to zase budou webové stránky a mobilní aplikace s tématikou cestování. 

Náčelník Stingl...

Velmi zajímavá bude opět účast nejslavnějších cestovatelů, ať našich nebo zahraničních. Letos opět nebude chybět proslulý cestovatel, etnograf a spisovatel Miroslav Stingl. Není od věci připomenout, že také on, má podobně jako Jára Cimrman, s Karlovými Vary leccos společného, několik let totiž v tomto městě žil a dodnes jej považuje za svůj domov. Během svého skutečně mimořádně zajímavého života prožil téměř dvacet let v zahraničí, navštívil více než 150 zemí a je členem prestižních mezinárodních organizací. Těší se také mimořádné poctě, jeden z indiánských kmenů, s nimiž se sblížil, ho zvolil svým náčelníkem. O jeho výjimečnosti svědčí fakt, že je dlouhodobě nejpřekládanějším a nejplodnějším českým autorem, napsal jednačtyřicet knih, které vyšly v nákladu, přesahujícím 16 milionů výtisků. Jeden z jeho titulů je věnován právě západočeským lázním. Českou republiku představil v reprezentativní publikaci, „Co je v Česku nejkrásnější“. Skvělé pověsti se těší i v zahraničí, německá televize například vysílala jeho 33 dílný seriál „Kolem světa s Miroslavem Stinglem“. 

...i polárník Kolbaba

Miroslav Stingl ovšem nebude zdaleka sám, kdo se letošního jubilejního Tourfilmu zúčastní. V besedách o cestování se s diváky setkají i populární youtuber Kovy, Jan Révai, Lucie Výborná, Vojta Kotek, Radek Jaroš nebo Jiří Kolbaba. Tento cestovatel a fotograf procestoval šest kontinentů a 130 zemí světa. Již třikrát například navštívil Antarktidu, kde se připojil k vědecké expedici Masarykovy univerzity. Svoje vynikající fotografie představil na mnoha výstavách doma i v zahraničí a vydal osm fotografických publikací. Na programové části Tourfilmu se podílí známý publicista a cestovatel Petr Horký.

Zájemci se mohou také přihlásit na fotografické workshopy s Petrem Janem Juračkou a Tomášem Třeštíkem.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace