Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejstarší filmový festival na světě. Karlovy Vary po padesáté hostí Tourfilm, festival o turistickém ruchu

05.10.2017
Nejstarší filmový festival na světě. Karlovy Vary po padesáté hostí Tourfilm, festival o turistickém ruchu

Autor: Tourfilm

Popisek: Miroslav Stingl jako host Tourfilm 2017

Mezinárodní festival filmů o turistickém ruchu Tourfilm je ve své kategorii zcela ojedinělý. Jde o nejstarší akci tohoto druhu na světě a letos se koná již po padesáté. Právě proto bude bilancovat a připomene pět dekád své existence i legendy české turistiky. Navíc nebude samozřejmě chybět tradiční soutěž, o vítězství bude bojovat 350 snímků z celého světa. Součástí třídenní akce je i bohatý doprovodný program, který vyvrcholí představením Divadla Járy Cimrmana Blaník. Také ono totiž letos slaví padesátiny.

A toto spojení rozhodně není náhodné. Podle známého karlovarského historika Stanislava Burachoviče totiž legendární Jára pochází právě z Karlových Varů a aniž se to ví, byl to právě on, kdo Tourfilm založil, podobně jako slavný Mezinárodní filmový festival i další významné karlovarské akce. Vary také donedávna patřily k několika málo městům, které zdobila Járova socha, vedle takových géniů jako je Karel IV. nebo Antonín Dvořák. Bohužel ji od jezírka v blízkosti Malých Versailles někdo ukradl. 

Celý svět u pramenů

Tourfilm má s „velkým“ karlovarským MFF mnoho podobného, kromě úctyhodné tradice také to, že se v době jeho konání sjíždí k proslulým pramenům filmaři a cestovatelé z celého světa. Letos bylo do soutěže přihlášeno 350 snímků z 45 zemí světa, kromě evropských také třeba z Indonésie, Filipín či Mexika. Navíc se bude soutěžit i v nových kategoriích, například v amatérských internetových projektech. A v sekci Tour Region Film, zaměřené na domácí produkci, to zase budou webové stránky a mobilní aplikace s tématikou cestování. 

Náčelník Stingl...

Velmi zajímavá bude opět účast nejslavnějších cestovatelů, ať našich nebo zahraničních. Letos opět nebude chybět proslulý cestovatel, etnograf a spisovatel Miroslav Stingl. Není od věci připomenout, že také on, má podobně jako Jára Cimrman, s Karlovými Vary leccos společného, několik let totiž v tomto městě žil a dodnes jej považuje za svůj domov. Během svého skutečně mimořádně zajímavého života prožil téměř dvacet let v zahraničí, navštívil více než 150 zemí a je členem prestižních mezinárodních organizací. Těší se také mimořádné poctě, jeden z indiánských kmenů, s nimiž se sblížil, ho zvolil svým náčelníkem. O jeho výjimečnosti svědčí fakt, že je dlouhodobě nejpřekládanějším a nejplodnějším českým autorem, napsal jednačtyřicet knih, které vyšly v nákladu, přesahujícím 16 milionů výtisků. Jeden z jeho titulů je věnován právě západočeským lázním. Českou republiku představil v reprezentativní publikaci, „Co je v Česku nejkrásnější“. Skvělé pověsti se těší i v zahraničí, německá televize například vysílala jeho 33 dílný seriál „Kolem světa s Miroslavem Stinglem“. 

...i polárník Kolbaba

Miroslav Stingl ovšem nebude zdaleka sám, kdo se letošního jubilejního Tourfilmu zúčastní. V besedách o cestování se s diváky setkají i populární youtuber Kovy, Jan Révai, Lucie Výborná, Vojta Kotek, Radek Jaroš nebo Jiří Kolbaba. Tento cestovatel a fotograf procestoval šest kontinentů a 130 zemí světa. Již třikrát například navštívil Antarktidu, kde se připojil k vědecké expedici Masarykovy univerzity. Svoje vynikající fotografie představil na mnoha výstavách doma i v zahraničí a vydal osm fotografických publikací. Na programové části Tourfilmu se podílí známý publicista a cestovatel Petr Horký.

Zájemci se mohou také přihlásit na fotografické workshopy s Petrem Janem Juračkou a Tomášem Třeštíkem.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace