Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Císařské lázně: Nekonečný příběh. Politici slibují a slibují, ale nakonec se na opravu historické budovy budou skládat občané jako na Zlatou kapličku

22.09.2017
Císařské lázně: Nekonečný příběh. Politici slibují a slibují, ale nakonec se na opravu historické budovy budou skládat občané jako na Zlatou kapličku

Foto: MěÚ Karlovy Vary

Popisek: Vznešená budova Císařských lázní

Již mnohokrát jsme informovali o kauze, týkající se neustále odkládané rekonstrukce objektu Císařských Lázní v Karlových Varech, která se táhne již celé čtvrtstoletí. Nakonec to ale vypadá, že se na záchranu budou skládat občané. Přes velkolepé sliby a plány se opravy postupně chátrajícího objektu pouze flikují a tímto způsobem již bylo vyplýtváno nemálo prostředků.

Dosavadní projekty stály již více než 65 milionů korun (!), aniž je jasno, k čemu vlastně bude tato unikátní stavba v budoucnosti sloužit. Názory na to se totiž dosti zásadně liší. Podle nejnovější studie by měly Císařské lázně sloužit především Karlovarskému symfonickému orchestru. Je skutečností, že ten léta živoří v různých nevyhovujících areálech a sálech a v tomto objektu by mohl vzniknout jak důstojný koncertní sál, tak zázemí pro hráče, tj. zkušebny, sklady. Jenže, jiní by zde zase raději viděli luxusní byty nebo muzeum Mezinárodního filmového festivalu. 

Miliony v koši

Karlovarský opoziční politik Otmar Homolka se obává, že většina projektové dokumentace skončí v koši, protože je nevhodná a bez šancí na evropské dotace a dodává. „Lidé, zodpovědní za tento stav z bývalého vedení kraje i bývalého a současného vedení Karlových Varů by neměli, pokud mají svědomí, klidně spát.“ Podle něj je nutné se při řešení dilema, jak Císařské lázně co nejlépe využít, věnovat především ekonomice budoucího provozu. 

Císařské lázně, místo toho, aby jako historická a architektonická perla dodávaly Karlovým Varům lesku a věhlasu, dělají již dobrých 25 let jen starosti a ostudu. Najít správné a turisticky zajímavé využití a náplň by mělo být, podle mého, úlohou pro architekty v otevřené, případně mezinárodní architektonické soutěži. Pokud se skloubí historická hodnota budovy i dochovaných interiérů se smysluplným, třeba i moderním pojetím využití vnitřních prostor (muzea, galerie, hudba, film), pak máme všichni vyhráno,“ říká Homolka. 

Napřed peníze, potom účel?

Aniž má vedení kraje, jemuž nyní Císařské lázně patří, konečně ujasněno, co se v nich vlastně bude dít, vyhlásilo veřejnou sbírku na jejich opravu. Zajímavým způsobem to zdůvodňuje hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO): „V sezóně měsíčně přichází na prohlídku Císařských lázní více než dva a půl tisíce zahraničních i tuzemských turistů. Je vidět, že se o památku zajímají, proto do vstupní haly u prodeje vstupenek umístíme kasičku k veřejné sbírce a lidé mohou přispět i na transparentní účet. Všechny bychom pak samozřejmě informovali, na co se peníze využijí." Podle její představy mají lidé darovat peníze, aniž vědí na co budou vlastně určeny.

Pohyblivá kasička

Ale pozor, to není vše. Druhá sběrací kasička prý bude takzvaně pohyblivá a využívat se bude během různých akcí pořádaných Karlovarským krajem. Jistě bude zajímavé sledovat, kolik se v těchto kasičkách nakonec vybere. Kompletní obnova národní kulturní památky Císařské lázně by měla přijít nejméně na půl miliardy korun. Karlovarský kraj na opravu vyčlenil ze svého rozpočtu dvě stě milionů korun, sto miliony korun by mělo přispět město Karlovy Vary. O navýšení příspěvku státu z původně přislíbených 100 milionů na 250 milionů korun jednala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová s ministrem financí české vlády Ivanem Pilným. Ten prý návrh podpořil, nicméně, stejně již v minulosti učinili všichni politici, kteří o to byli požádáni.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová