Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kmotři ani politici letos do Varů na festival nepřijeli. Mají strach

01.07.2013
Kmotři ani politici letos do Varů na festival nepřijeli. Mají strach

Autor: Hana Čechová

Popisek: Karlovarský filmový festival, ilustrační foto

Osvědčené rčení, že stromy nerostou do nebe, potvrdila atmosféra letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Zatímco ještě loni se zde předváděli čeští politici a kmotři s trestuhodnou arogancí a užívali si naplno na účet daňových poplatníků, tentokrát se raději příliš neukazovali. Nikomu ale nechyběli. Návštěvníci MFF totiž zcela podlehli kouzlu americké filmové superstar Johna Travolty.

Ten svým českým i zahraničním kolegům udělil lekci na téma, že skutečným  pánem je filmový  fanoušek a to co, ve Varech předvedl,   nemá obdoby. Napřed se po dlouhé cestě a pozdním nočním příletu na karlovarské letiště ochotně zdravil a fotil s přítomnými fotografy a personálem. Při zahájení festivalu se pak studeným čumákům, kteří z filmových hvězd činí nedotknutelné modly,  doslova utrhl ze řetězu.  Před vchodem do festivalového paláce Thermal dlouhé minuty zdravil fanoušky, čekající na příjezd letošních VIP.  Tím se jim odvděčil za  příkoří obvyklého  potupného ceremoniálu, kdy dav, oddělený bariérami, několik hodin stojí a čeká na defilé vyvolených, z nichž mnozí si tuto poctu ani nezaslouží.

Vary ve varu

Největším překvapením pak bylo, když Travolta neváhal pozdě večer (a v nepříjemném počasí) navštívit projekci filmu Pomáda ve zdejším letním kině. Zde přivedl do varu více než dva tisíce diváků, když se na betonovém pódiu roztančil a evokoval tak svůj výkon v legendárním slaďáku, který dojímá již několik generací.

Většina filmů, uvedených na MFF, však takovou senzační promotion nemá a musí spoléhat jenom na svoje kvality, což při šílené kvantitě není zrovna snadné. Ale tak jako každým rokem, i letos má MFF několik favoritů, které mají šanci netratit se v záplavě nadprodukce. Jedním z nich je islandský film XL, jehož protagonistou je politik, notorický alkoholik. Ten si chce před nástupem do protialkoholní léčebny užít poslední velký mejdan. Režisér soutěžního snímku však zdaleka nemíří jen problém alkoholismu: „Chtěl jsem natočit  taky podobenství toho, jak to chodí ve zkorumpované společnosti, která zcela ztratila svůj etický základ,“ říká režisér Marteinn Thorsson. Je možné, že se film  XL stane po Travoltovi druhou senzací MFF.

Poslední mejdan?

A poslední mejdan, jak se zdá, si letos ve Varech užijí i někteří naši prominenti. „Já se dneska asi konečně ožeru,“ řekl ParlamentnímListům jeden z nich. Tomu, že nechce být jmenován, se asi nikdo nebude divit.

Mezi politiky, kteří měli letos odvahu se na MFF ukázat, se jich  tentokrát objevilo jen pár. Na červeném koberci zapózovala v odvážně barevné róbě předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, jejíž další osud je velmi nejistý. Suverénně se předvedla Lívia Klausová, jejího Klause, mimochodem pravidelného návštěvníka MFF, ovšem tentokrát nahradil vnuk.

Velkou pozornost vzbudil jeden z kandidátů na prezidenta Vladimír Franz. Opulentní recepci v Grandhotelu Pupp si nenechali ujít početněji zastoupení regionální politici, senátor Jan Horník (TOP 09), primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA), náměstek hejtmana Karlovarského kraje  Jaroslav Borka (KSČM) a další. Kancelář prezidenta tentokrát namísto hlavy státu zastupoval šéf protokolu Jindřich Forejt. Ten se mimochodem narodil v Karlových Varech a mnozí si jej pamatují jako pravidelného návštěvníka zdejších kostelů.

Hana Čechová, Parlamentní listy.cz 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace