Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kmotři ani politici letos do Varů na festival nepřijeli. Mají strach

01.07.2013
Kmotři ani politici letos do Varů na festival nepřijeli. Mají strach

Foto: Hana Čechová

Popisek: Karlovarský filmový festival, ilustrační foto

Osvědčené rčení, že stromy nerostou do nebe, potvrdila atmosféra letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Zatímco ještě loni se zde předváděli čeští politici a kmotři s trestuhodnou arogancí a užívali si naplno na účet daňových poplatníků, tentokrát se raději příliš neukazovali. Nikomu ale nechyběli. Návštěvníci MFF totiž zcela podlehli kouzlu americké filmové superstar Johna Travolty.

Ten svým českým i zahraničním kolegům udělil lekci na téma, že skutečným  pánem je filmový  fanoušek a to co, ve Varech předvedl,   nemá obdoby. Napřed se po dlouhé cestě a pozdním nočním příletu na karlovarské letiště ochotně zdravil a fotil s přítomnými fotografy a personálem. Při zahájení festivalu se pak studeným čumákům, kteří z filmových hvězd činí nedotknutelné modly,  doslova utrhl ze řetězu.  Před vchodem do festivalového paláce Thermal dlouhé minuty zdravil fanoušky, čekající na příjezd letošních VIP.  Tím se jim odvděčil za  příkoří obvyklého  potupného ceremoniálu, kdy dav, oddělený bariérami, několik hodin stojí a čeká na defilé vyvolených, z nichž mnozí si tuto poctu ani nezaslouží.

Vary ve varu

Největším překvapením pak bylo, když Travolta neváhal pozdě večer (a v nepříjemném počasí) navštívit projekci filmu Pomáda ve zdejším letním kině. Zde přivedl do varu více než dva tisíce diváků, když se na betonovém pódiu roztančil a evokoval tak svůj výkon v legendárním slaďáku, který dojímá již několik generací.

Většina filmů, uvedených na MFF, však takovou senzační promotion nemá a musí spoléhat jenom na svoje kvality, což při šílené kvantitě není zrovna snadné. Ale tak jako každým rokem, i letos má MFF několik favoritů, které mají šanci netratit se v záplavě nadprodukce. Jedním z nich je islandský film XL, jehož protagonistou je politik, notorický alkoholik. Ten si chce před nástupem do protialkoholní léčebny užít poslední velký mejdan. Režisér soutěžního snímku však zdaleka nemíří jen problém alkoholismu: „Chtěl jsem natočit  taky podobenství toho, jak to chodí ve zkorumpované společnosti, která zcela ztratila svůj etický základ,“ říká režisér Marteinn Thorsson. Je možné, že se film  XL stane po Travoltovi druhou senzací MFF.

Poslední mejdan?

A poslední mejdan, jak se zdá, si letos ve Varech užijí i někteří naši prominenti. „Já se dneska asi konečně ožeru,“ řekl ParlamentnímListům jeden z nich. Tomu, že nechce být jmenován, se asi nikdo nebude divit.

Mezi politiky, kteří měli letos odvahu se na MFF ukázat, se jich  tentokrát objevilo jen pár. Na červeném koberci zapózovala v odvážně barevné róbě předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, jejíž další osud je velmi nejistý. Suverénně se předvedla Lívia Klausová, jejího Klause, mimochodem pravidelného návštěvníka MFF, ovšem tentokrát nahradil vnuk.

Velkou pozornost vzbudil jeden z kandidátů na prezidenta Vladimír Franz. Opulentní recepci v Grandhotelu Pupp si nenechali ujít početněji zastoupení regionální politici, senátor Jan Horník (TOP 09), primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA), náměstek hejtmana Karlovarského kraje  Jaroslav Borka (KSČM) a další. Kancelář prezidenta tentokrát namísto hlavy státu zastupoval šéf protokolu Jindřich Forejt. Ten se mimochodem narodil v Karlových Varech a mnozí si jej pamatují jako pravidelného návštěvníka zdejších kostelů.

Hana Čechová, Parlamentní listy.cz 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová