Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovy Vary, město festivalů. Který je nejlepší? Ten co rozezpívá a roztančí celé město i kraj

11.09.2017
Karlovy Vary, město festivalů. Který je nejlepší? Ten co rozezpívá a roztančí celé město i kraj

Autor: Mezinárodní folklórní festival

Popisek: Folklórní festival roztančil o víkendu Karlovy Vary

Patrně žádné jiné krajské město u nás nepořádá ročně tolik různých festivalů jako Karlovy Vary. Nejproslulejší z nich je ten filmový. Dlouhou tradici má rovněž Mezinárodní festival filmů s cestovatelskou tématikou Tourfilm, prestižní hudební festival Dvořákův karlovarský podzim nebo Mezinárodní folklorní festival. A stále vznikají festivaly nové. Není tedy zdaleka pravda, že Vary ožijí pouze v době MFF a jinak jsou mrtvé, jak opakovaně tvrdí některá média a posměváčci.

Jednou z akcí, která Varům neobyčejně sluší a doslova roztančí a rozezpívá celé město,  je Mezinárodní folklórní festival, který se konal  minulý  týden a to již po jednadvacáté.  Téměř každé části programu se mohou zúčastnit různé věkové kategorie návštěvníků, od dětí až po seniory, a záleží pouze na nich, zda využijí možnost aktivního nebo pasivního odpočinku.  Mají  šanci zatančit si, zazpívat si, hrát si či kreslit, nebo pouze poslouchat rytmy a sledovat tanečníky  v rozmanitých lidových krojích. 

Setkání nadšenců z celého světa

Na karlovarský folklorní festival již mnoho let přijíždí soubory z celého světa a to i z těch nejexotičtějších krajin. Zprostředkovává tak unikátní setkání nadšenců, jejichž cílem je propagovat a zároveň chránit lidovou hudbu, tance a zvyky. Během své existence se stále rozrůstal a nyní se jeho program koná i v dalších místech Karlovarského kraje. Ostatně, letos odstartoval v Mariánských Lázních akcí Festival vás baví, která se  konala  na zdejší hlavní kolonádě. Ve  hotelu Imperial se pak uskutečnilo jedinečné celovečerní vystoupení mexického souboru  UAM  Azcapotzalco a hudebního uskupení z Petrohradu.  

Z Kapverd až do Varů

Kromě  něj se letošního  ročníku  zúčastnil například turecký  Masterś- Kilic Kalkan, jenž předvedl unikátní bojový tanec s meči a štíty, skupina Bawtuquinhas & Baiyiambas  představila   tradice kapverdského lidu, často spojené s náboženstvím. Tance z různých regionů Slovenska přivezl  Kysučan z Čadce.  Vznikl již  v roce 1954 a dnes patří  u našich sousedů   k nejlepším a s úspěchem hostuje po celém světě.  Při svých vystoupeních předvádí také tradiční lidové hudební nástroje, například pastýřské rohy, píšťaly, fujary, dudy. České soubory  již tradičně reprezentoval  pořádající karlovarský soubor písní a tanců Dyleň,  a dále Jitřenka z Dolní Čermné, Šumava z Klatov, Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, Nisanka z Jablonce nad Nisou a další. 

Roztančený kraj

Ve středu se folklorní festival  přesunul do Františkových Lázní, ve čtvrtek do  Ostrova a Jáchymova a konečně v pátek do Karlových Varů. V hotelu Thermal  se konala dopolední show, nazvaná Svět tančí, a odpoledne  na sebe upozornily hostující soubory na prostranství před Thermalem, že jsou po roce opět zde.  Hlavní část letošního festivalu vyvrcholila v sobotu odpoledním slavnostním krojovaným průvodem napříč lázeňským územím a večerním galaprogramem, opět ve velkém sále Thermalu. Novou tradicí je nedělní snídaně a zpívání u pramenů. Letošní program Mezinárodního folklorního festivalu byl zakončen v přírodním amfiteátru v Lokti. Součástí velkolepé mezinárodní slavnosti  byl i jarmark lidových řemesel nebo vinobraní v areálu jednoho z karlovarských hotelů.

 
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace