Karlovy Vary, město festivalů. Který je nejlepší? Ten co rozezpívá a roztančí celé město i kraj
11.09.2017
Foto: Mezinárodní folklórní festival
Popisek: Folklórní festival roztančil o víkendu Karlovy Vary
Patrně žádné jiné krajské město u nás nepořádá ročně tolik různých festivalů jako Karlovy Vary. Nejproslulejší z nich je ten filmový. Dlouhou tradici má rovněž Mezinárodní festival filmů s cestovatelskou tématikou Tourfilm, prestižní hudební festival Dvořákův karlovarský podzim nebo Mezinárodní folklorní festival. A stále vznikají festivaly nové. Není tedy zdaleka pravda, že Vary ožijí pouze v době MFF a jinak jsou mrtvé, jak opakovaně tvrdí některá média a posměváčci.
Jednou z akcí, která Varům neobyčejně sluší a doslova roztančí a rozezpívá celé město, je Mezinárodní folklórní festival, který se konal minulý týden a to již po jednadvacáté. Téměř každé části programu se mohou zúčastnit různé věkové kategorie návštěvníků, od dětí až po seniory, a záleží pouze na nich, zda využijí možnost aktivního nebo pasivního odpočinku. Mají šanci zatančit si, zazpívat si, hrát si či kreslit, nebo pouze poslouchat rytmy a sledovat tanečníky v rozmanitých lidových krojích.
Setkání nadšenců z celého světa
Na karlovarský folklorní festival již mnoho let přijíždí soubory z celého světa a to i z těch nejexotičtějších krajin. Zprostředkovává tak unikátní setkání nadšenců, jejichž cílem je propagovat a zároveň chránit lidovou hudbu, tance a zvyky. Během své existence se stále rozrůstal a nyní se jeho program koná i v dalších místech Karlovarského kraje. Ostatně, letos odstartoval v Mariánských Lázních akcí Festival vás baví, která se konala na zdejší hlavní kolonádě. Ve hotelu Imperial se pak uskutečnilo jedinečné celovečerní vystoupení mexického souboru UAM Azcapotzalco a hudebního uskupení z Petrohradu.
Z Kapverd až do Varů
Kromě něj se letošního ročníku zúčastnil například turecký Masterś- Kilic Kalkan, jenž předvedl unikátní bojový tanec s meči a štíty, skupina Bawtuquinhas & Baiyiambas představila tradice kapverdského lidu, často spojené s náboženstvím. Tance z různých regionů Slovenska přivezl Kysučan z Čadce. Vznikl již v roce 1954 a dnes patří u našich sousedů k nejlepším a s úspěchem hostuje po celém světě. Při svých vystoupeních předvádí také tradiční lidové hudební nástroje, například pastýřské rohy, píšťaly, fujary, dudy. České soubory již tradičně reprezentoval pořádající karlovarský soubor písní a tanců Dyleň, a dále Jitřenka z Dolní Čermné, Šumava z Klatov, Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, Nisanka z Jablonce nad Nisou a další.
Roztančený kraj
Ve středu se folklorní festival přesunul do Františkových Lázní, ve čtvrtek do Ostrova a Jáchymova a konečně v pátek do Karlových Varů. V hotelu Thermal se konala dopolední show, nazvaná Svět tančí, a odpoledne na sebe upozornily hostující soubory na prostranství před Thermalem, že jsou po roce opět zde. Hlavní část letošního festivalu vyvrcholila v sobotu odpoledním slavnostním krojovaným průvodem napříč lázeňským územím a večerním galaprogramem, opět ve velkém sále Thermalu. Novou tradicí je nedělní snídaně a zpívání u pramenů. Letošní program Mezinárodního folklorního festivalu byl zakončen v přírodním amfiteátru v Lokti. Součástí velkolepé mezinárodní slavnosti byl i jarmark lidových řemesel nebo vinobraní v areálu jednoho z karlovarských hotelů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová