Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Lesklenka vlasatá a růžkatec bradavčitý. Že by strašidla? Ne, vzácné rostliny, které se objevily na Karlovarsku

25.08.2017
Lesklenka vlasatá a růžkatec bradavčitý. Že by strašidla? Ne, vzácné rostliny, které se objevily na Karlovarsku

Autor: Jan Moravec

Popisek: Růžkatec bradavčitý

Český svaz ochránců přírody vykoupil v roce 2016 čtyři rybníčky u obce Toužim, především s cílem chránit místní populace obojživelníků. Ale během letošního roku se prokázalo, že lokalita je cenná nejen z hlediska živočichů, ale i rostlin.

„V jednom z rybníčků se podařilo dohledat a určit vzácnou řasu lesklenku vlasatou. Výskyt této na vhodné prostředí velice citlivé řasy je považován za důkaz bohaté nabídky stanovišť na lokalitě," poznamenala Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody. 

Rybníčky jsou přirozené biotopy

Další vzácné objevy pak patří podle jejích slov do říše cévnatých rostlin. Například nález růžkatce bradavčitého, který je chráněným, silně ohroženým druhem. „Objev růžkatce bradavčitého je velmi potěšující – je důkazem toho, že byť rybníčky vznikly kdysi dávno činností člověka, dnes je lze považovat za přirozené biotopy," radovala se z nálezu Kišelová.

Kořist bublinatky nasají a natráví

Ze zajímavějších druhů rostlin lze dále jmenovat bublinatku jižní. Bublinatka je masožravá rostlina. Svou kořist, kterou tvoří drobný hmyz a jiní bezobratlí, lapá do speciálních měchýřků. Ty se dokážou otevřít během zlomku vteřiny a na základě podtlaku je kořist nasáta dovnitř měchýřku. V něm se natráví a rostlina z nich získá potřebné látky.

Přestože bublinatka není ohroženým druhem, i její přítomnost svědčí o kvalitě rybníčků. V české krajině, kde se většina vodních nádrží používá k intenzivnímu chovu kaprů, nemá ani tento druh mnoho šancí, kde se uchytit.

 

bublinatka_rostlina

Bublinatka jižní

O místo se bude pečovat

„Lokalita byla vykoupena z veřejné sbírky Místo pro přírodu, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody. Vybrané peníze slouží k vykupování ohrožených lokalit. Český svaz ochránců přírody se přitom zavazuje, že o vykoupené místo bude vhodně pečovat, aby se tady udržel nebo vznikl prostor vzácnějším druhům rostlin i živočichů," uzavřela Kišelová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace