Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Karlovarský magistrát zakázal odběr povrchových vod z Lomnického potoka. V ohrožení je vodní ekosystém

17.08.2017
Karlovarský magistrát zakázal odběr povrchových vod z Lomnického potoka. V ohrožení je vodní ekosystém

Autor: Pixabay.com

Popisek: Povrchová voda, ilustrační foto

Sucho. To je slovo, které je v letních měsících již evergreenem. Nyní musel být dokonce až do odvolání zakázán odběr povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice. Důvodem není nic jiného než kriticky nízký průtok vody v korytu.

V případě, že by lidé nadále odebírali vodu z potoka, mohli by podle karlovarského magistrátu ohrozit vodní a navazující ekosystémy, kyslíkovou bilanci a funkce vodního toku.

Kde je vody málo

Odběr povrchových vod je tak zakázán s výjimkou odběrů pro zajištění zásobování pitnou vodou a jiných odběrů povolených ve veřejném zájmu.

„Zákaz se týká Lomnického, Dražovského, Mlýnského a Teleneckého potoka a jejich přítoků, tedy území nebo částí území města Bochova a obcí Stružná, Pila, Andělská Hora, Stanovice a Kolová,“ zmínil tiskový mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Nejen na Karlovarsku museli reagovat na nedostatek vody. Kvůli suchu už muselo také Ministerstvo životního prostředí vyhlásit program Dešťovka, díky kterému by lidé mohli získat dotace na odběr dešťové vody.

Dešťovka jako pomoc

Celý dotační balík bude rozdělen na dvě poloviny. Jedna půjde výhradně na projekty v oblastech ohrožených suchem, druhá polovina, tedy 120 milionů korun, je určena pro ostatní žadatele, jejichž nemovitost se nachází mimo suché oblasti.

V prvním kole Dešťovky lidé podali 2 279 žádostí za 110 054 851 korun a dalších 3 260 žádostí za více jak 74 milionů korun zůstalo rozpracovaných. „Překvapivě byl největší zájem o kombinovaný systém na zachytávání dešťové vody na zalévání a na splachování v domácnosti, o který požádaly dvě třetiny všech žadatelů. Nejvíce žadatelů se přihlásilo o dotace ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a v Praze,“ shrnul ministr životního prostředí Richard Brabec.

Příjem žádostí do druhého kola Dešťovky začne ve čtvrtek 7. září. Pro zájemce o dotace bylo z prostředků Státního fondu životního prostředí vyčleněno 240 milionů korun, ze kterých se podpoří minimálně 5 tisíc domácností. Nově je polovina financí určena výhradně pro suchem ohrožené oblasti. Jedna domácnost může získat dotaci až 105 tisíc korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace