Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Karlovy Vary prý nemohou věčně žít jen z lázeňské slávy a festivalového týdne. Problém má vyřešit další kancelář. Jde o drahý a zbytečný špás?

15.08.2017
Karlovy Vary prý nemohou věčně žít jen z lázeňské slávy a festivalového týdne.  Problém má vyřešit další kancelář. Jde o drahý a zbytečný špás?

Autor: Facebook

Popisek: Vyřeší problémy Varů další kancelář?

Mezi vedením Karlových Varů a opozičními politiky vznikl další spor. Zatímco primátor města a jeho koaliční kolegové plánují založit novou příspěvkovou organizaci, nazvanou Kancelář architektury města, která by měla v budoucnosti radit v otázkách architektury a urbanismu, ale i se strategickým rozvojem, opozice má zcela jiný názor. Podle ní jde o drahý špás a populismus.

„Karlovy Vary nemohou věčně žít jen z lázeňské slávy a festivalového týdne. Potřebujeme aktivně promýšlet a utvářet budoucnost města. Zároveň nám chybí autorita se sjednocujícím pohledem, které na straně jedné chrání přírodní a architektonické hodnoty, na straně druhé umožňuje rozvoj, funkčnost a zvyšuje jeho atraktivitu. Proto jsme se rozhodli založit instituci, která má vizi budoucnosti dlouhodobě držet," říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. Prozradil nám také, že v Kanceláři architektury města by měli pracovat odborníci na architekturu a urbanismus, kteří městu pomohou s koncepčním plánováním i s ekonomickým rozvojem. Podle něj by měl městský architekt řešit jak velké investiční a rekonstrukční záměry, tak i zdánlivé drobnosti, které ovšem významně ovlivňují dojem z města. Třeba skutečnost, že v každé ulici město používá jiný mobiliář, nebo že dvě vedle sebe ležící ulice vypadají po rekonstrukci každá jinak. 

Ku prospěchu města?

Karlovy Vary jsou teprve třetím českým městem, které podobnou instituci zakládá. V Praze již čtvrtým rokem funguje Institut plánování a rozvoje Prahy, v Brně od minulého roku existuje Kancelář architekta města Brna. „Je rozhodně velice dobré, že se vedení města Karlovy Vary rozhodlo založit tuto kancelář," myslí si Ivan Plicka, předseda České komory architektů a dodává: „V řadě českých měst již pracují městští architekti, kteří pro politickou reprezentaci připravují kvalitní podklady pro koncepční rozhodování o budoucím rozvoji těchto sídel, a je to jistě k jejich prospěchu." Ředitele budou Karlovy Vary hledat v otevřeném výběrovém řízení. Vítěze vybere na konci října mezinárodní porota, v níž zasedne kupříkladu hlavní architekt švédského Varbergu Håkan Cullberg, ale i renomovaní čeští architekti či zástupci města.

Génius odjinud?

Jakkoliv vypadá zřízení nové městské organizace logicky, vůbec se nelíbí některým zástupcům z opozice. Zcela s ní například nesouhlasí šéf hnutí O co jim jde?! Otmar Homolka, který je rovněž odborníkem z branže. Tomu především vadí, že má jít o novou příspěvkovku města s obrovskými provozními náklady. „Nevěříme teorii vedení města, že získá génia „odjinud“, který bude řešit problémy města. Ty by měli řešit hlavně architekti a odborníci z Karlových Varů. O jejich názory ovšem současná radnice nestojí,“ stěžuje si Homolka. Navíc je přesvědčen, že jde o formální a populistický tah:“Vedení města se spoléhá na osvíceného génia a přitom není schopno konstruktivně řešit problémy rozvoje města – viz zatím osmileté tápání nad novým územním plánem, cyklogenerel, který je ignorován a další množství strategických dokumentů, které jsou k ničemu“ připomíná.

Kulatý stůl a veřejná diskuse

Homolka vidí jiné možnosti, jak řešit rozvoj Karlových Varů. Především sezvat karlovarské odborníky ke kulatému stolu a zorganizovat diskusi s veřejností. Pokud se podaří získat nějakého odborníka, pak zatím spíše počítat s oddělením architektury v rámci magistrátu s tím, že rozšíření by bylo možné až na základě praktických výsledků jeho práce. Podle něj je také nutné zásadně přehodnotit práci a úlohu komisí a výborů města a množství pracovních skupin. Sedí v nich dost často politické figury a ne odborníci se zájmem městu pomoci, práci provádějí bez zájmu a formálně bez jakékoliv zodpovědnosti. „Zásadním úkolem občanů Karlových Varů je najít primátora či vedení města, které bude mít zájem o jeho smysluplný rozvoj. Jinak se jedná o marnou neboli sisyfovskou práci,“ sdělil nám Otmar Homolka. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace