Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velký bratr úřaduje: Zadávat otisk prstu nevadí, ale o čip pod kůži Češi nestojí. Proč asi...

komentář 11.08.2017
Velký bratr úřaduje: Zadávat otisk prstu nevadí, ale o čip pod kůži Češi nestojí. Proč asi...

Autor: Seznam.cz / repro

Popisek: Implantovaný čip

Moderní doba si žádá své. Internet, sociální sítě, aplikace, chytré telefony… Nedílnou součástí přihlašování do nejrůznějších aplikací například na správu osobních financí se brzy stanou biometrické údaje. Otisk prstu by pravidelně používat lidem nevadilo. Zda a kdy se dočkáme čipu, který se bude běžně implantovat pod kůži, zatím jasné není. Tato technologie budí mezi lidmi obavy…

Žijeme v době technických inovací a nejrůznějších novinek. Drtivá většina lidí si život bez chytrého telefonu, s jehož pomocí mohou skrze aplikace zařídit a zjistit prakticky cokoliv, neumí představit. Příkladem je také internetové bankovnictví. V této sféře se objevují stále rychleji nové možnosti, jak ušetřit čas – stačí se jen přihlásit a aniž by člověk musel bankovní instituci navštívit, vyřídí vše, co je třeba.

Otisk ani, čip spíše ne

Otisk prstu by podle průzkumu, který zpracovala agenturou NMS Market Research letos v únoru, pravidelně používaly více než dvě třetiny dotázaných. Ovšem čipu implantovaný pod kůží, je technologie, který budí mezi lidmi obavy, 80 % respondentů by ji odmítlo vyzkoušet. Průzkum také odhalil, že o možnosti platby přes mobilní telefon slyšelo 90 % dotázaných, přihlašování pomocí otisku prstu zná více než polovina respondentů.

Zapamatovat si větší množství bezpečných hesel, která člověk v dnešní době potřebuje, je frustrující a téměř nemožné. To svádí k používání stále stejných přihlašovacích údajů a ohrožuje bezpečnost. V budoucnu proto bude častější využití biometrických údajů. Přihlášení ke svému účtu pomocí otisku prstu by se líbilo až 73 % dotázaných.

Jiné technologie naopak vzbuzují v lidech spíše nedůvěru. Například robotického bankéře by vyzkoušela jen třetina dotázaných a implantování čipu dokonce jen každý pátý. Umělá inteligence, která bude komunikovat s lidmi a řešit jejich požadavky přitom zase tak vzdálenou budoucností není…

Skleněná kapsule pod kůží

Například švédská firma Epicenter už se pustila do čipování a nechala je implantovat 150 zaměstnancům. Čipy, kterým se říká RFID, se člověku se implantují mezi palec a ukazováček na ruce. Pod kůži se vpíchne skleněná kapsule a tělo s ní pak nemá problém.

Dokážete si představit „žít jako kyborg“? A kde je hranice osobního soukromí a bezpečí? „V dnešní době je třeba mobilní telefon vysledovatelný mnohem víc," řekla již dříve pro Seznam.cz studentka Tereza Sladkovská, která si čip nechala implantovat dobrovolně, a jak sama řekla, spíš ze své zvědavosti. „Je to začátek technologií v lidském těle. Jednou tu bude člověk, který opravdovým kyborgem už bude," uvedla také.

Nebezpečná technologie?

Lidé, kteří si tyto čipy nechají implantovat, s jejich pomocí sice mohou zaplatit za jídlo například v kavárně, kde se platí bitcoiny, otevřít si dveře přiložením ruky na dané místo nebo se přihlásit k počítači, ale to je prozatím asi všechno. Vypadá to neškodně, ale…

Před rozmachem sociálních sítí a internetu vůbec by také asi nikoho nenapadalo přemýšlet o tom, že přijde doba, kdy se ze všech stran bude ozývat pojem „kyberútok“, „antivirová ochrana“ a „zneužití osobních dat“.  RFID čipy sice fungují na staré technologii radiových vln, tedy pasivně odpovídají na vyslané signály, ale jakoby se vkrádala otázka, že to je jen otázka času, než se i tato technologie zdokonalí. Budou tak lidé v budoucnu očipovaní povinně a snadno vyhledatelní a kontrolovatelní? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace