Velký bratr úřaduje: Zadávat otisk prstu nevadí, ale o čip pod kůži Češi nestojí. Proč asi...
komentář
11.08.2017
Foto: Seznam.cz / repro
Popisek: Implantovaný čip
Moderní doba si žádá své. Internet, sociální sítě, aplikace, chytré telefony… Nedílnou součástí přihlašování do nejrůznějších aplikací například na správu osobních financí se brzy stanou biometrické údaje. Otisk prstu by pravidelně používat lidem nevadilo. Zda a kdy se dočkáme čipu, který se bude běžně implantovat pod kůži, zatím jasné není. Tato technologie budí mezi lidmi obavy…
Žijeme v době technických inovací a nejrůznějších novinek. Drtivá většina lidí si život bez chytrého telefonu, s jehož pomocí mohou skrze aplikace zařídit a zjistit prakticky cokoliv, neumí představit. Příkladem je také internetové bankovnictví. V této sféře se objevují stále rychleji nové možnosti, jak ušetřit čas – stačí se jen přihlásit a aniž by člověk musel bankovní instituci navštívit, vyřídí vše, co je třeba.
Otisk ani, čip spíše ne
Otisk prstu by podle průzkumu, který zpracovala agenturou NMS Market Research letos v únoru, pravidelně používaly více než dvě třetiny dotázaných. Ovšem čipu implantovaný pod kůží, je technologie, který budí mezi lidmi obavy, 80 % respondentů by ji odmítlo vyzkoušet. Průzkum také odhalil, že o možnosti platby přes mobilní telefon slyšelo 90 % dotázaných, přihlašování pomocí otisku prstu zná více než polovina respondentů.
Zapamatovat si větší množství bezpečných hesel, která člověk v dnešní době potřebuje, je frustrující a téměř nemožné. To svádí k používání stále stejných přihlašovacích údajů a ohrožuje bezpečnost. V budoucnu proto bude častější využití biometrických údajů. Přihlášení ke svému účtu pomocí otisku prstu by se líbilo až 73 % dotázaných.
Jiné technologie naopak vzbuzují v lidech spíše nedůvěru. Například robotického bankéře by vyzkoušela jen třetina dotázaných a implantování čipu dokonce jen každý pátý. Umělá inteligence, která bude komunikovat s lidmi a řešit jejich požadavky přitom zase tak vzdálenou budoucností není…
Skleněná kapsule pod kůží
Například švédská firma Epicenter už se pustila do čipování a nechala je implantovat 150 zaměstnancům. Čipy, kterým se říká RFID, se člověku se implantují mezi palec a ukazováček na ruce. Pod kůži se vpíchne skleněná kapsule a tělo s ní pak nemá problém.
Dokážete si představit „žít jako kyborg“? A kde je hranice osobního soukromí a bezpečí? „V dnešní době je třeba mobilní telefon vysledovatelný mnohem víc," řekla již dříve pro Seznam.cz studentka Tereza Sladkovská, která si čip nechala implantovat dobrovolně, a jak sama řekla, spíš ze své zvědavosti. „Je to začátek technologií v lidském těle. Jednou tu bude člověk, který opravdovým kyborgem už bude," uvedla také.
Nebezpečná technologie?
Lidé, kteří si tyto čipy nechají implantovat, s jejich pomocí sice mohou zaplatit za jídlo například v kavárně, kde se platí bitcoiny, otevřít si dveře přiložením ruky na dané místo nebo se přihlásit k počítači, ale to je prozatím asi všechno. Vypadá to neškodně, ale…
Před rozmachem sociálních sítí a internetu vůbec by také asi nikoho nenapadalo přemýšlet o tom, že přijde doba, kdy se ze všech stran bude ozývat pojem „kyberútok“, „antivirová ochrana“ a „zneužití osobních dat“. RFID čipy sice fungují na staré technologii radiových vln, tedy pasivně odpovídají na vyslané signály, ale jakoby se vkrádala otázka, že to je jen otázka času, než se i tato technologie zdokonalí. Budou tak lidé v budoucnu očipovaní povinně a snadno vyhledatelní a kontrolovatelní?
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová